Skocz do zawartości

[Korba Shimano STX FC-MC34] wymiana na Tourney?


Thanei

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po raz pierwszy od 15 lat usiadłem na używany rower z Allegro - i co? Po 700 metrach, odleciał pedał po stronie nienapędowej...

Gwintu w korbie praktycznie nie ma. Korba SHIMANO STX FC-MC34. Kaseta siódemka.
Moje pytanie, czy mogę korbę porostu kompletnie wymienić na coś nowego taniego też na kwadrat?

Np. Shimano FC TY501 Tourney, lub FC-TY301 lub coś innego?

Dzięki za czytanie!

001.jpg

002.jpg

003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak gwintu to nie jest żaden problem. ( no może w przyszłości jak będzie trzeba zdjąć korbę, żeby dostać się do suportu - ale wtedy możesz i odciąć szlifierką lewą korbę ) Jesli jest wyrobiony kwadrat ( gniazdo ) w korbie to wymienić trzeba, jeśli nie to nałóż na oś, nasadowy klucz przyłóż i walnij średnio mocno ( nie za lekko, nie za mocno ) młotkiem i wkręć mocno śrubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/edit

Aa.. pedał odleciał - qmam

No generalnie możesz dać dowolną korbę ( pasującą wyglądem ). Byle długość się zgadzała. Druga wartość to q-factor - czyli odległość od korby do osi roweru - środka suportu ( w miejscu przykręcania pedału ).  Jeśli będzie znacząco różna to może być to na dłuższą metę niewskazane ( lewa noga będzie w innej odległości od ramy niż prawa )

Niżej @mrmorty ma najlepsze roziwązanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

czekaj czekaj - wypadł pedał tak? Jeśli sam pedał to poszukaj jakiegoś używanego lewego ramienia o długości 175 mm i wymień samo ramię. Takiego samego na pewno nie znajdziesz ale jeśli nie jesteś estetą to tak zrób. Na portalach aukcyjnych spokojnie powinno coś być. Jeśli nie znajdziesz to pisz do mnie - coś znajdę na pewno w serwisie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mrmorty napisał:

czekaj czekaj - wypadł pedał tak? Jeśli sam pedał to poszukaj jakiegoś używanego lewego ramienia o długości 175 mm i wymień samo ramię.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
Tak, wypadł tylko pedał i mógłbym kupić tylko lewe ramie.
Tylko że takie ramie to 30zł z przesyłką, a cały nowiutki zestaw Tourney FC-TY301, to 40zł z przesyłką.

Ale wymiana tylko ramienia jest rzeczywiście  bez żadnego ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten używany STX przejedzie pewnie 2 razy tyle co nowy tourney z gownolitu. Proponuję odkręcić drugi pedal, zobaczyć w jakim stanie jest gwint i odkręcić ramiona korby, zobaczyć w jakim stanie jest kwadrat. Jeżeli jedno i drugie jest ok, to kupić lewe ramię, ew. naprawić jak wyżej. Inaczej kupić nową korbę. Tylko weź pod uwagę, że do nowej korby, może być potrzebny suport o innej długości osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza u góry po lewej - zapytaj czy 175 mm ma czy 170 - wygląda na shimano z epoki

https://www.olx.pl/oferta/korba-lewa-pojedyncza-CID767-ID2wHCP.html#8ad58150c6

ewentualnie ( ale drożej ) to :

https://www.olx.pl/oferta/korba-shimano-deore-lx-175mm-CID767-IDyt3GN.html#f88c36fd5a

lewa powinna być bardzo zbliżona ( q-factor ) jeśli nie ta sama jak w fc-mc34

Albo jak wyżej wszyscy pisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegwintowanie na tulejkę naprawczą w serwisie rowerowym kosztuje 30 zł. Trwa pół godziny. Będziesz miał dalej tą samą korbę, która będzie sto razy lepsza od tourneya, do tego z jednego kompletu. A tulejka przeżyje ten rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Thanei napisał:

Moje pytanie, czy mogę korbę porostu kompletnie wymienić na coś nowego taniego też na kwadrat?

Np. Shimano FC TY501 Tourney, lub FC-TY301 lub coś innego?

Tourney gryzie me oczy tandetą....

A tak nawiasem to sprzedawca niezły Ku...., inaczej  pier..... Janusz biznesu,  jak tak zrobił Cię w jajo.

Sprawdź koronki, i rozciągnięcie łańcucha.

 Jak koledzy piszą , lepiej się trzymać oryginału, ładniej i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dodam odpowiedz, mimo że trochę czasu zleciało :)

Kupiłem Tourney FC-TY301, i działa cicho i bezobjawowo. Jeżdżę tylko rekreacyjnie, dlatego nie musi być STX. Co do estetyki to wolę się nie wypowiadać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...