Skocz do zawartości

[rama] nowy projekt - adventure-trail


Eneen

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chciałbym zaprezentować mój projekt, nad którym od jakiegoś czasu pracuję. Jest to rama typu adventure-trail z progresywną geometrią przeznaczona zarówno na ścieżki jak i do bikepackingu. Rama będzie wykonana z aluminium 7020-T6 w omen-racing (piękne podziękowania). Kolejny news już niebawem więc stay tuned!

Unikalne cechy konstrukcji:
- zastosowanie amortyzatorów 120-150mm
- możliwość zastosowania amortyzatora 160-170mm wraz ze sterami AngleSet 1.5
- możliwość użycia kół 27.5x3.0 oraz 29x2.6
- standard tylnej osi boot 148
- mocowanie hamulca IS
- suport w standardzie BSA73
- stery w standardzie ZS
- długość dolnych widełek będzie proporcjonalna w do rozmiaru ramy
- duży zakres rozmiarów, reach od 460 do 540
- wymienny, drukowany hak przerzutki oraz mocowania linek
- niski standover umożliwia użycie długiego droppera aż do 200mm
- widełki przystosowane do zębatki owalnej 36T lub okrągłej 38T
- całkowicie zewnętrzne prowadzenie linek z opcją wewnętrznego prowadzenia linki droppera
- mocowania na 3 bidony oraz/lub 2 butelki 1.5l w tym 2 mocowania 3-punktowe
- zgodność z systemem B-RAD 3 i 4

Geometria rozmiaru 2 (w sagu):
HTa: 65
STa: 77
Reach: 480
Stack: 624
TTe: 624
ST: 390
CSe: 445
BB drop: 75
WB: 1237

Wszystkie rozmiary posiadają wymiar AC=516mm. Umożliwia to zastosowanie następujących amortyzatorów w zależności od preferowanego sagu:
120mm, sag 15%
130mm, sag 20%
140mm, sag 25%
150mm, sag 30%
160mm, sag 25% wraz ze sterami AS 1.5
170mm, sag 30% wraz ze sterami AS 1.5

spacetrailer_screen_0003.png

Edytowane przez Eneen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zamierzasz korzystać z gotowego zestawu rur, czy rozwiązałeś to w inny sposób? Drugie pytanko: dlaczego i z czego chcesz drukować hak? A, jeszcze jedno, dropouty kupujesz, czy modelujesz i wycinasz? Podoba mi się idea linek idących na zewnątrz. Linka przerzutki ma być full pancerz? Zastanawiałeś się nad upchnięciem mocowania hamulca pomiędzy widełki? Czy nie było miejsca, czy coś innego skłoniło Cię do tego rozwiązania?

Edytowane przez Druciarz_Akrobata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury i ścianki są dobrane za pomocą FEM ze średnic dostępnych u wykonawcy. Obecnie nie mam możliwości cieniowania, może kiedyś. Waga ramy będzie oscylować w okolicach 2.1kg mając wytrzymałość na upadek (obciążenie pionowe na suport i podparcie na osiach) mniej więcej 1.5-2x większą niż każde cr-mo dostępne na rynku. Z symulacji wynika, że jedynie reynolds 853 może się do niej zbliżyć przy zachowaniu podobnej wagi.

Drukowany hak wynika z łatwości wykonania, ceny i wystarczającej wytrzymałości dzięki poszerzonej konstrukcji dropoutów. Oba mają symetryczne oparcie na osi o szerokości aż 9mm. Chodziło o to, by hak nie był mocowany od strony wewnętrznej tylko zewnętrznej i stanowił jednocześnie nakrętkę osi i aby nie było gwintu w ramie. Docelowo będzie tam prawdopodobnie aluminiowy insert, ale z wstępnych testów wynika, że dla M12x1.5 nie jest on potrzebny. Co więcej, ten hak jest sztywniejszy niż klasyczne aluminiowe, a dodatkowo jest wzmocniony 3 śrubami dociskowymi M3 16mm. Dropouty są wykonane przez omen.

Linka przerzutki ma być full pancerz, jest jednak opcja przelotki, po prostu inne mocowanie linek.

Mocowanie hamulca nie wejdzie między widełki. Jest to możliwe tylko, jeżeli górne widełki są wyraźnie ponad tylną osią i wymaga tworzenia osobnego haka koła lub gięcia górnych widełek. Jest to mniej wytrzymałe, ponieważ siła wynikająca z pedałowania oddziałuje także na haki kół i górne widełki. Jeżeli są one wyprofilowane np. łukowo to prędzej czy później może tam nastąpić pęknięcie zmęczeniowe. Zależało mi na mocowaniu IS, to chyba jeszcze nie czas na flat-mount, a PM odpadł ze względu na gwint w ramie. Kształt mocowania hamulca także jest projektowany z udziałem FEM.

spacetrailer_screen_0004.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Idea gwintowania drukowanego/drukowania gwintowanego elementu na razie budzi moje obawy, ale chętnie zobaczę efekt końcowy. Zdradź jeszcze proszę, czy element pomiędzy główką ramy a dolną rurą to dodatkowy panel czy rura jest złożona z dwóch elementów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodatkowy, nadspawany panel. Jest długi, aby wyrównać naprężenia górnej i dolnej rury w trakcie wspomnianego wyżej obciążenia pionowego na suport.

Gwint w haku jest drukowany, tak by był odpowiedni opór przy przykręcaniu. Sam jestem ciekaw jak to się sprawdzi długodystansowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujące, klasyfikujesz się u mnie na rozmiar 5 z reachem 555 (rozmiarówkę jeszcze dopracowuję). Podobna sytuacja, którą ma moja żona, która przy wzroście 164 będzie jeździć na rozmiarze 2, ze względu na przekrok 76.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie 6, ale rozpisanych wstępnie mam 5 dla wzrostów: 168, 175, 182, 189, 196. Każdy +/-3 cm. U mnie rozmiary będą proporcjonalne do długości korpusu, a wysokość do sprawa drugorzędna.

Maksymalna wysokość siodła dla rozmiaru 2 to 73cm przy użyciu sztycy 400mm. (100mm w ramie, 300mm na zewnątrz, 40-50mm siodło.

Edytowane przez Eneen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie grało, więc siadłem teraz ponownie do arkusza i oczywiście znalazłem błąd w formule, czysta literówka. Długości body powinny być ok. 59, 62, 65, 68, 71, ale tak jak napisałem wcześniej, rozmiarówka jest w fazie tworzenia i zanim wszystko dopracuję to chwila jeszcze minie.

Na teraz, myślę, że jeżeli masz krótszy przekrok (a masz mniej więcej taki jak ja, tylko ja mam 175 wzrostu) to prawdopodobnie będziesz potrzebować r. 4 z reachem 530.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trek ma kąt podsiodłówki 72 stopnie. Jeżeli chciałbyś porównać go do mojego projektu, to musiałbyś przesunąć siodełko do przodu o 5cm, przesunąć kierownicę o 5cm do przodu, obniżyć suport o 1cm, a koło przednie przesunąć o ok. 13cm. To co robię nie jest odkrywcze, obecne tendencje dla xc widać np. tutaj:
https://www.pinkbike.com/news/first-look-mondraker-f-podium-xc-racing-bike.html
A fajnym przykładem dla trail/enduro jest moxie:
http://www.pipedreamcycles.com/shop/moxie/?v=9b7d173b068d

Edytowane przez Eneen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! Rama powinna być w przyszłym tygodniu. Mam już pozostałe komponenty (koła 27.5x3.0) z wyjątkiem mostka i myk-myka więc spróbuję coś zmontować nawet w wersji kompletnie nie obrobionej.

Edytowane przez Eneen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 28.05.2019 o 17:01, Eneen napisał:

mocowanie hamulca IS

 

W dniu 30.05.2019 o 13:04, Eneen napisał:

Zależało mi na mocowaniu IS, to chyba jeszcze nie czas na flat-mount, a PM odpadł ze względu na gwint w ramie.

Nie do końca- oczywiście w dużej większości mocowanie jest bezpośrednio  gwintowanym otworze, ale są także stosowane wymienne inserty z gwintem, co jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Tak jest na przykłąd w Krossie Moon

kross-moon-2-0-55-800x532.jpg

Zresztą IS wymusza stosowanie adaptera do każdej tarczy , a w tej ramie standardem powinno być 180 mm z tyłu. 

W dniu 28.05.2019 o 17:01, Eneen napisał:

STa: 77

Dużo. Jaki powód? Nie każdemu będzie to pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Tarcza 180 będzie optymalna, jednak zapewnienie zgodności z tarczą 160 jest raczej obowiązkowe. Tym samym mocowanie PM i tak musiało by być pod 160 więc i tak i tak dla 180 trzeba by stosować adapter, których cena jest bardzo podobna.

Jeżeli chodzi o kąt podsiodłówki to powód jest prosty: przy tym kącie łatwiej się podjeżdża oraz łatwiej wstaje i siada na siodle. Jeżeli jednak ktoś chce mieć "klasyczny" kąt to po prostu montuje sztycę z offsetem np. 20mm. Pamiętaj, że 77 stopni to kąt w sagu, bez sagu wynosi on 76, a ze sztycą z offsetem 20mm klasyczne 74 stopnie (i przy okazji klasyczną odległość od kierownicy).

Projektuję ramę w sagu ponieważ w ten sposób łatwiej odwzorować pozycję jeźdźca w odniesienie do FS. Docelowo przygotuję geometrię w 2 wersjach, będzie łatwiej porównywać.

Edytowane przez Eneen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! 655mm dla kół 27.5x3.0 lub 665mm dla 29x2.6, oczywiście bez sagu. To jest dla rozmiaru 2, czyli prezentowanego powyżej. Dla sztywnej sztycy 400mm z min. insert 100mm i siodła 40mm maksymalna wysokość siodła wynosi ok. 730mm.

Edytowane przez Eneen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...