Skocz do zawartości

[tylne zawieszenia] kompendium


Rekomendowane odpowiedzi

co do cofajacej sie trajektorii tylnego kola, poprosze o zapoznanie sie z roweramie f-my MAVERICK. Tam sie to ladnie wyjasnia.

 

plywajacy suport na dzien dzisiejszy najlepiej wychodzi Haro. Pacific zabrnal gdzies daleko od rdzennej idei I-drive. Jakos to sie nie sprzedalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Mała prośba o opinię. Konkretna sytuacja. Długi kilkukilometrowy podjazd, kamień na kamieniu, dziura na dziurze. Jaka amortyzacja tylna będzie najefektywniejsza podczas ŚCIGANIA?

1. amor z blokadą. rower jednozawias

2. amor z platformą rower jak wyżej

3. zawieszenie takie jak w Specu Epiku

4. wirtualne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała prośba o opinię. Konkretna sytuacja. Długi kilkukilometrowy podjazd, kamień na kamieniu, dziura na dziurze. Jaka amortyzacja tylna będzie najefektywniejsza podczas ŚCIGANIA?

1. amor z blokadą. rower jednozawias

2. amor z platformą rower jak wyżej

3. zawieszenie takie jak w Specu Epiku

4. wirtualne?

 

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak ogólnie zadane pytanie.

Można poteoretyzować, że 1 odpada bo jak z blokadą to jak hardtail, jak bez blokady to zależy gdzie oś obrotu i jakie przełożenie ale generalnie możliwe bujanie i wpływ pracy zawiechy na pedałowanie, 2 też coś pośredniego pomiędzy 1 z blokadą a 1 bez blokady a 3 i 4 zależy b.dużo od konkretnego roweru, chodź Spece od lat uchodzą za bezkonkurencyje pod tym względem rowerki wygrywając porównania z nowszymi oferowanymi w USA konstrukcjami wirtualnymi próbującymi obejść ich teraz patent Horsta. No i skok, pod górę czyli na pewno nie szybko zbyt duży nie będzie potrzebny więc full XC pójdzie wg mnie najlepiej, ja obstawiał bym tego:

http://www.specialized.com/bc/SBCBkModel.j...amp;language=US

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wagi bajkera, większa bardziej sensowny full

 

Witam ! Mam takie pytanko, mianowicie co myślicie o ramie scott MC ??

 

rozumiem że chodzi Ci o serię Genius MC. Wg mnie fajne rowerki ale dla bardzo lekkich bajkerów no i bardzo drogie w servisie bo raz, że nietypowy rozciągany damper a dwa umieszczony w najbrudniejszym z możliwych miejsc co w Polsce ma znaczenie, przednia przerzutka tylko TopSwing na tej blaszce pod pakiet co nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem i niestety niewymienny hak tylnej przerzutki - o koszt całych tylnych górnych widełek lepiej nie pytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabijacz postów B) Ja to piszę poważnie : miałem kiedyś hardtaila gt avalanche ' 98 i po całym dniu jazdy nie mogłem zasnąć z powodu bólu kręgosłupa. Full rozwiązał ten problem.

 

jaki znowu nabijacz postów :D:P:P

Ja też poważnie o kręgosłupie piszę, wiadomo że od strony zada fullik kręgi nam oszczędza, także przy w miarę szybkich dziurawych podjazdach, ale pochylenie nad kierą i naprężenie pleców też gra ogrąmną rolę a tu tylko Marcoki z ETĄ dają możliwość szybkiego i dużego obniżenia przodu i oszczędzenia w ten sposób kręgosłupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo była widoczna na forum sama kropka B) to z Twojej strony taki nowatorski minimalizm w pisaniu postów :D Nie jestem ortopedą i nie wiem co bardziej szkodzi na kręgi i dyski : pochylona postawa bikera na podjazdach czy też ciągłe drgania i przeciążenia ( w końcu niemałe ) oddziałujące na niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko co do Speca Epica. Tył zablokowany jeśli gładka trasa, a gdy właśnie długi kamienisty podjazd? Zawór blokujący amor będzie cały czas otwarty, czyli w chwili stanięcia na pedały zabuja?

 

nie zabuja tylko odblokuje zawiechę, która ładnie wszystko wybierze, pozatym na stojąco fullem po kilometrowym dziurawym i korzenistym podjeździe to jakiś nonsens

 

 

Bo była widoczna na forum sama kropka B) to z Twojej strony taki nowatorski minimalizm w pisaniu postów :P Nie jestem ortopedą i nie wiem co bardziej szkodzi na kręgi i dyski : pochylona postawa bikera na podjazdach czy też ciągłe drgania i przeciążenia ( w końcu niemałe ) oddziałujące na niego.

 

to widzisz kropki czy może już gwiazdki ? :D , nie trzeba być ortopedą bo wg mnie to oczywista oczywistość, iż na kręgi szkodzi i walenie tylnego koła hardtaila poprzez tyłek w kręgosłup i pochylanie się nadmierne nad kierą czyli i jedno i drugie dobrze jest wyeliminować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak chodziło mi o geniusa MC, ostatnio stałem się posiadaczem takiego rowerku:) żebym nie wyszedł na burżuja to powiem ze dałem baaaardzo mało za takiego :) Mam znajomego w sklepie scotta, mówił ze tylna cześć wahacza ok200zł kosztuje co przy cenie za hak w topowych modelach scotta który wynosi przeszło 100zł nie jest taką drogą inwestycją, pozatym podobno jeszcze się nikomu nie udała sztuka złamania "haka" w MC w polsce. Amorek może i jest w najbrudniejszym miejscu ale działa na rozciąganie wiec w poczatkowej fazie skoku jest cały schowany i się nie brudzi. Interesuje mnie sam system amortyzacji w geniusach, bo na razie wszyscy pisza o systemach w specu albo giancie itp a nikt nie poruszył wątku scottów. Więc jakie macie zdanie o takim typie amortyzacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak całe tylne widełki 200zł to faktycznie tyle drogie haki kosztują, chodź ja ze sobą typowy hak zapasowy za 23zł wożę i trudno by mi było całe widełki taskać - no ale ja być pechowiec - 2 haki w ciągu roku poszły i to nie od udeżenia a od wciągniętego w łańcuch patyka :) Jak ja takim Scotem się interesowałem to gość powiedział, że nie ma takich elementów w PL, i że trzeba je ściągać za ok 1000zł, no ale to było 3,4 lata temu, więc pewnie się to zmieniło. Co do działania to skoro masz to chyba wiesz :P , ja znam piąte przez dziesiąte starego znajomego, który też pracuje w sklepie ze Scotami i bardzo chwali działanie, w końcu to Horst jak Spece więc myślę że różnica wielka w działaniu nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż się z tą kropką tak tłumaczysz ? Przypuszczam, iż nikt z tego nic nie rozumie, zresztą ja też no i nic w tym linku nie widać :blink: . A może to bardziej wyrafinowany sposób nabijania postów ? :D .

Ale uważaj bo Ci zaraz moderator ostrzeżenia da za OT ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...