Skocz do zawartości

[Narzędzie do sprawdzania centryczności koła] jakie Bitull, Parktool a może Unior?


radko10

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
23 minuty temu, radko10 napisał:

To nie ekonomia to taniość;).

Jak robisz to raz w roku, no nawet dwa razy na własne potrzeby to jest to skuteczny i ekonomiczny sposób.

Natomiast jeżeli potrzebujesz kolejnego mebla, suszarki do przepoconej koszulki i masz pleśniejące 3-4 stówki to oczywiście kupować.

Zaprzysięgłych perfekcjonistów pierwsze zdanie nie dotyczy. Oni muszą mieć wszystko do wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem kiedyś z takim człowiekiem starej daty, który brzydził się tensometru (aczkolwiek z centrownicy korzystał) ;) Śmialiśmy się z niego, że dzisiaj się już "na ucho" nie plecie. W końcu parę razy go sprawdziliśmy tensometrem i delikatnie mówiąc się skleiliśmy. Aczkolwiek do bardzo delikatnych kół czy tych znoszących dużo przydaje się jak najbardziej bo podstawą jest odpowiedni naciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj Roger Musson "Professional Guide to Wheel Building". Ekonomicznie i niegłupio jak lubisz samemu majsterkować. Ja kupilem bitula a teraz bym samemu myślał. 

Co do tensometru kupilem Park Tool bo najpopularniejszy i jako tako sprawdzony. Teraz natomiast kupiłbym Uniora ze względu na możliwość samodzielnej kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe oszukujmy się, najbardziej wymagające są koła szosowe, na hamplach obręczowych.

Dostają w kość  mają cienką twardą opne, rozkręcają się do dużych prędkości, przeważnie obręcze są cienkie a i ilosć szprych mała.

 Koła na tarcze pod grubasa - oponę, są mniej czułe na niedociągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, przemogg napisał:

Przeczytaj Roger Musson "Professional Guide to Wheel Building". Ekonomicznie i niegłupio jak lubisz samemu majsterkować. Ja kupilem bitula a teraz bym samemu myślał. 

Można zerknąć na konstrukcję Bitula i samemu zrobić wzorując się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno że niejeden z forumowiczów sam zrobił swoją centrownicę i wcale nie gorsze ale to jakiś warsztacik by się przydał a czy będziesz wzorował się na bitulu/PT czy czymkolwiek innym to już zależy od Twojej inwencji i wiedzy. Natomiast o kalibracji poszukaj w necie i to nawet nie tylko Uniora, swego czasu sam szukałem. Jeśli chcesz mieć skalibrowany przez kogoś to spytaj na priv forumowicza Punkxtr z Warszawy, ma wyrobioną markę.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że prawdopodobnie do tego Uniora potrzebny jest też kaliblator żeby go skalibrować. A jak będziemy mieli kaliblator to i Park Toola skalibrujemy. Nie rozumiem więc na czym polega zaleta Unior vs Par Tool, że "Unior ma możliwość samodzielnej kalibracji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty kalibrator gdzie nie trzeba spawać, nie trzeba wagi elektronicznej itp... Zrobiłem sobie kiedyś taki do kalbracji w domowym zaciszu chińskiego tensometru z czujnikiem zegarowym...

Korzystamy przy tym z zależności, że F1=m*9,81 oraz F2/F1=r1/r2.

Masa ramienia powinna być w miarę możliwości pomijalna przy masie m. U mnie był to kawałek kształtownika alu o przekroju kwadratowym i grubości ścianki 2mm. Od strony kształtownika poszedł nypel a w ramie stołu otwór na główkę szprychy (akurat SP miałem). Odważnikiem w moim wykonaniu był 15L baniak na wodę z podziałką. W zależności od różnicy r1 do r2 może być coś mniejszego lub większego. IMHO kalibrować warto w okolicach docelowego naciągu bo różnie bywa z liniowością wskazań szczególnie chińszczyzny.

 

kalibracja.jpg.ee610ffa8c761bf78f7e2c80f9b07225.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dokupisz przejściówki to będzie ok.

https://allegro.pl/oferta/adapter-osi-do-centrownicy-1689-1689-3-12mm-unior-8088552735

https://allegro.pl/oferta/adapter-osi-do-centrownicy-1689-1689-3-20mm-unior-8088481044

A kto sprytny to da dorobic na tokarce za ułamek ceny.

/ edit

Faktycznie na szersze piasty to moze być lipa, trzeba inna troche drozsza kupic centrownice. A przejściówki do piast 12/15/20 mm to na ali za 15 dolcoow sa ze szpilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...