Skocz do zawartości

[przerzutka] długości krótkich wózków Shimano


Roballinho

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę osoby dysponującymi przerzutkami RD-R2000 (claris) i RD-R3000 (sora) o zmierzenie długości wózków od osi jednego kółka do osi drugiego. Interesują mnie wersje ss, czyli najkrótsze. 

Czy Shimano ma w ofercie jeszcze krótsze wózki, od tych zastosowanych w przerzutkach, które mnie interesują? Przerzutka taka musi obsłużyć kasetę w zakresie 11-32 i ośmiu rzędach.

Składam rower z napędem 1x, na kołach 20" i niestety z obecną przerzutką, przy pełnym naciągu linki, dolne kółko jest bardzo blisko opony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 lub 62mm, zdaje się ( liczone środek-środek kółeczek ). Najkrótsze wózki są w starszych grupach szosowych, gdzie rutynowo stosowano wózek o długości 55mm. Jeżeli na gwałt potrzebujesz takiej przerzutki, to natywnie 11-32 obsługuje saint RD-M810-SS. Inaczej zostaje Ci druciarstwo - tzn znaleźć przerzutkę do której można przyfastrygować krótki wózek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam RD-3500 SS, odległość między średnicami kółeczek 6,5cm.

Mam też RD-R3000 SS, odległość między średnicami kółeczek 7,5cm (chyba,że to nie jest SS tylko GS, chociaż kupowałem ją jako SS).

R3000 wg. dokumentacji Shimano obsługuje max. 32T dla SS i max. 34T dla GS, natomiast 3500 max 32T w SS i GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Roballinho napisał:

Czy, wracając do Twojego ostatniego zdania, dało by się przełożyć wózek z 10 rz. ZEE do innego korpusu?

Tylko do przerzutek shadow+, czyli 10 rzędów. Wtedy po prostu lepiej zamocować po prostu zee ( bo rzeczona to taki SLX ).

Ostatnio ( tak ze pół roku temu ) kupiłem napinacz alfine: https://allegro.pl/oferta/napinacz-shimano-alfine-ct-s500-60-7551544253 następnie domocowałem go do LX RD-M570 25102018_15.jpg

Generalnie - pomiędzy przerzutkami shimano gdzie wózek się mocuje za pomocą śrubki imbusowej od dołu wózki da się przekładać. Tyle, że czasem otworki w które wsadza się sprężynę się nie zgadzają i trzeba sobie nowy wiercić.

Podobnie wygląda to z przerzutkami gdzie wózek blokuje się klipsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze ostatnie pytanie dotyczące kompatybilności. W moim przypadku dawcą korpusu była by Sora RD3500, w której wewnętrzny wózek zamontowany jest na wciskany w korpus "zatrzask". W tym napinaczu od Alfine'a, wózek blokuje śrubka. Czy trzpienie owych wózków są takie same i różni je jedynie sposób montażu do korpusu, czy jednak to są inne konstrukcje i nie da się ich użyć zamiennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To różne konstrukcje. Wieki temu właśnie miałem ten sam problem podczas próby przefastrygowania wózka do alivio. Dawcą miała być tiagra, ale nie pasowało. Dopiero od sory 3300 wszedł. Przerzutki "za zatrzask" są pod tym względem, wg mojego doświadczenia, kompatybilne z innymi z tym mocownaiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pomyślał, sprawdził, przekonał się czy ta przerzutka :

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-tyl-deore-dx-650-krotki-wozek-7-biegow-krakow-CID767-IDrUNC7.html#1ee8107554

( odległość od śrub będzie 56 mm ) która w papierach ma 12-28 i pojemność max 28, a różni się tylko od wersji sgs wózkiem ( nie korpusem - chyba? na oko wygląda, że niczym więcej ) poradzi sobie z 11-32. Jeśli ludzie pisali, że rd-650 sgs radzi sobie nawet z 11-34 ( a 11-32 bezdyskusyjnie ) to może wersja ss dałaby radę 11-32. Może można się dogadać z facetem na test i w razie czego odesłać. Sprzedaje retro sprzętu sporo, nie od dzisiaj - zapytać warto. To, że z 8 biegową kasetą sobie poradzi to pewne.

image.png.3316209050e8d23dd322ce0bcfe0f0cb.png

/edit 2

To na pewno obsłuży 11-32 ( ale zamiast 87  mm będzie około 70 mm - raczej 66 mm)

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-tyl-tylna-shimano-deore-xt-rd-m739-na-8rzedow-retro-mtb-CID767-IDzwV6B.html#8bb6091adc

Tu zdjęcia de facto nowej 739 gs : ( dla porównania ) na wózku ma nawet wybite max 32  i pojemnosc 33 :

https://aucfree.com/items/f289057692

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/edit 3

W kwestii pancerności to mam rd-m739 sgs i specjalnie ją kupiłem jak składałem rower ( 3x9 mimo, że jest teoretycznie na 8 sp ) no i 2 tyg temu stało się - łańcuch strzelił, wózek w szprychy i... i wszystko ok. Wyprostowałem hak, przerzutkę minimalnie dogiąłem ręką i chodzi bez zarzutu. Jechałem z kolegą jak to zobaczył ( wózek w szprychach wywinięty do góry ) to powiedział, że mam po napędzie. Chwilę później jego mina bezcenna ;)  ( wszystko nowsze 9,10,11 sp itp ) zostałoby zmielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, uzurpator napisał:

To różne konstrukcje.

No to będę musiał uczynić dawcą starego, poczciwego LX-a. Trochę mi go szkoda...

Szukając jeszcze informacji do mojego projektu, natrafiłem na wspomnianą wcześniej Sorę 3300, w której krótki wózek jest naprawdę krótki i sprawdziłby się idealnie. Niestety jest srebrna, a to mi zaburza moje wewnętrzne feng shui. :D Nie potrafię też znaleźć potwierdzenia, czy obsłuży 32 zęby.

Dzięki za pomoc. Po przeszczepię, prześlę foto zwieńczające naszą dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 27 na 32 to nie wróżę sukcesu. ( max pojemność 29 - tylko 29 - a przód w szosie zjada 14 na dzień dobry) Tu chodzi o pantograf nie o długość wózka. ( GS ma te same parametry - tylko pojemność większą - przednią dyferencję )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jestem po przeszczepie, obyło się bez komplikacji. W moim napinaczu od Alifne'a odległość między osiami kółek wynosi 50 mm.

 

IMG_20190531_111053.jpg

IMG_20190531_111115.jpg

 

@uzurpator Czy Twoje górne kółko od Alfine'a też miało duży luz? U mnie wychyla się na boki około 1 mm.

Mam też problem w drugą stronę. Chciałem do napinacza założyć wózek z LXa. Niestety nie chce się zmieścić w plastikowe uszczelnienie wokół osi wózka. Brakuje około 0,5 mm. Czy powodem może być zbyt duże naprężenie sprężyny, która blokuje się w korpusie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...