Skocz do zawartości

[korba] jaką kupić ? Zero Pojęcia !


Makaomen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam muszę wymienić korbę na nową i nie mam pojęcia jak dobrać aby pasowała do reszty na korbie mam takie nr. CK-310-2 BCD 104/64 D nie wiem co z tym robić ?! Muszę też wymienić suport lecz też nie mam pojęcia jaki dobrać ,rower jaki posiadam to Trek DS 8.5 a dokładnie taki model https://archive.trekbikes.com/us/en/2013/Trek/8_5_ds#/us/en/2013/Trek/8_5_ds/details bardzo proszę a pomoc w doborze suportu i korby z góry bardzo dziękuję  .

IMG-20190516-WA0000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/shimano-alivio-fc-m431-kwadrat-48-36-26-170mm-7884313869

+ suport na kwadrat o długości 118 mm ( linia łańcucha 47,5 mm ) lub 122,5 mm ( linia łańcucha 50 mm )  - zmierzyć mufę ( szerokość ramy w miejscu  suportu ) czy jest 68 mm czy 73 mm i taki kupić.

Powinieneś mieć teraz  suport o długości 110,5 ( jeśli linia łańcucha 47,5 mm ) lub 113 mm jeśli linia łańcucha 50 mm o ile Twoja obecna korba to :

https://archiwum.allegro.pl/oferta/mechanizm-korbowy-fsa-dyna-drive-26-36-48-3x9-i7420896771.html

Jeśli masz suport sprawny i długość osi to 118 lub 122,5 mm to możesz go zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez jajec, ja mam  181/2 cm i nogę 87 cm i korba 170 mm jest ok, 175 mm to właśnie od nogi 87 w górę.

Długość nogi - Zalecana długość korb

< 735 mm - 165 mm
736-810 mm - 170 mm
811-865 mm - 172,5 mm
> 866 mm - 175 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość środkowej zębatki ( w korbie 3 rzędowej ) od "środka roweru", od osi roweru, od środka suportu, itp. Generalnie ma to wpływ jazdę na przekosach łańcucha. Jeśli masz linię 50 mm  to o przełożeniu z przodu największa, a z tyłu od połowy w górę - zapomnij. Łańcuch będzie ocierał o wózek przedniej przerzutki. Tak samo mając z przodu na środkowej, a z tyłu na największej  to łańcuch raczej na pewno będzie ocierał o wewnętrzną stronę przerzutki ( tu jeszcze można wyregulować, żeby nie ocierał - ale będzie wtedy na pewno ocierał przy przód  środkowa- tył najmniejsza zębatka - tym razem o zewnętrzną częśc przedniej przerzutki ) Generalnie linia łańcucha 47,5 jest lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz założyć dla 118,  może się okazać ( 10 % szans ) że będziesz musiał pozbyć się plastikowego pierścienia z nowych korb ( on tylko zapobiega spadaniu łancucha do osi suportu - nic więcej nie robi ) jeśli pierścień ten będzie ocierał o mufę ramy. Bardzo łatwo go zdjąć - podważasz i juz go nie ma. To zwykła osłonka jest.

image.png.3e1b76d867e84453ed9d441d5f8f7f5a.png

Tu go dobrze widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutkę przednią - najprawdopodobniej - trzeba będzie podregulować dla nowej korby. Nowe korby jak nałożysz na oś - to najpierw nabij lekko ( klucz nasadowy - nakładka grzechotki itp. - żeby nie zniszczyć gniazda korby - tam gdzie gwint ) i młotkiem ze 2-3 razy ( nie za mocno - nie za lekko ) i dopiero dokręcasz śrubą korbę do osi. Klin osi wyczyść, żeby był czysty i nie nasmarowany.

Teraz, KaDeT5 napisał:

Wymien korbe na deore/slx bo nie są strasznie drogie a drugi plus to oś hollowtech 2

Jak chcesz @Makaomen wydać 360 pln ( najtańsza na allegro ) to też możesz : ( tutaj tylko i wyłącznie linię łańcucha zrobisz 50 mm - nie kombinując jak koń pod górkę )

https://allegro.pl/oferta/nowa-korba-shimano-deore-fc-m591-suport-7581943588

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-fc-m591-48-36-26-170mm-czarna-7632737207?reco_id=7b272f14-77cc-11e9-aede-246e96847ea0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Tu akurat za krótka ale poza allegro poniżej 300. No chyba,  ze po bułki jeździsz tym rowerem ale ja już do kwadratu bym nie wócił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O faktycznie, niecałe 330 pln. To będzie najtaniej.  Jeśli narzekałeś na sztywność korb to możesz dołożyć. Jeśli nie to nie dokładaj i kup tańszą alivio na kwadrat. One w swojej klasie sztywnosci nie są złe ( klasa na kwadrat ) Są całkiem przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z rozmysłem jeżdżę do dzisiaj ( inny model korby - stare xt fc-m750 ) Wraz z suportem 110,5  ( linia łancucha 47,5 ) nie narzekam na sztywność mimo 114 kg ;) I choć może nie mam nogi jak Armstrong czy tam Mathieu van der Poel ;) a na stravie ( bez pomiaru mocy ) pokazało mi max 401 Watów ( minutowy podjazd - sprint ) to naprawdę nie narzekam na sztywność, ani na żywotność suportu traktowanego karcherem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Mi się to po prostu jakoś w głowie nie mieści bo ostatnio tylko HTII które też ma swoje za uszami a przedtem octalink i pamiętam te męki z młotkowaniem ale trwale to to było ; )

Z tą sztywnością to się czuje dopiero po jakimś czasie na sztywnym jak się wróci do mniej sztywnego :D

Sztywne osie to samo : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem powrócił mimo tego bardzo dziękuję za duży oddzew dokonałem zakupu polecanej korby i niestety problem jest gdyż nie pasuje jednak na suport mimo usunięcia zabezpieczenie nie b dzień pasować  w załączniku zdiecie  starej i nowej .bardzo proszę o pomoc w doborze ! Przypomnę że to co potrzebne to korba na suport 118 mm  48/36/26 170 mm

Korba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...