Skocz do zawartości

[łańcuch] KMC x10el vs Shimano hg95 - jaki do 10rz ?


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliża się koniec żywota mojego obecnego napędu, więc pomalutku kompletuję nowe części. Założenie jest takie że napęd ma być 10rz ale dobrej jakości. Mam już nową korbę SLX 34x24, kasetę XT i kółka do przerzutki od XT m8000 (przerzutka XT ze sprzęgłem). Zostaje mi wybór łańcucha... i tu mam dylemat. W oko wpadł mi kmc x10el który można kupić w Deca. I tu pytanie czy ta wersja el różni się czymś od kmc 10.93 poza powycinanymi blaszkami??? A może hg95? Zależy mi na trwałości i kulturze pracy. Naczytałem się że Connexy słabo działają z Shimano 10rz. Czy może warto dołożyć do Campy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam porównanie kmc 10.73 z hg95 i w moim przypadku shimano zrobił zdecydowanie większy dystans przy tej samej długości. Tyle że kmc założyłem jako 3 w kolejności jak kaseta miała jakieś 4500 km. Pytanie czy to miało wpływ na 'przyspieszone' rozciągnięcie tego kmc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teoretycznie mogło mieć wpływ, ktoś tam robił testy i KMC 10s wyszło lepiej niż shimano (długość mierzona na 10 ogniw, nie przymiarem tylko suwmiarką) w moim doświadczeniu także KMC znacznie lepiej wytrzymywało- po 1500km Shimano miało 2% rozciągnięcia, ale to był łańcuch 9s (hg95) po tych doświadczeniach więcej Shimano nie tknąłem, dla zasady. KMC też z tego co słyszałem (na rowerze testowym) działa trochę cisze od Shimano w napędzie 11, ale Sram najgłośniejszy ;) Za to Sram lepiej zmienia biegi pod obiążeniem, a przynajmniej nie wydaje tak głośnych strzałów z siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie HG95 to porażka. Na nowej korbie M590 i kasecie hg400 wpadł w 1 po 1000km lekkiej jazdy. Aktualnie po nim założony x9.73 ma okolice 1500 km  i prawie zamyka 0,75 ( tyle,że ma sporo pracy za sobą bo hg95 jeździłem po w miarę równych asflatach maj-czerwiec, a kmc był ze mną kilka razy w górach i dostaje regularnie w kość ).

A najlepsza cena, za jedną sztukę shimano mam 2x kmc ( bez kilku zł ). Też piszę o 9s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, Janu_sz napisał:

Też piszę o 9s.

Ale to nie zawsze ma przełożenie na 10x.

 

3 godziny temu, Alsew napisał:

Naczytałem się że Connexy słabo działają z Shimano 10rz

Ja się naczytałem jak już kupiłem. I u mnie to się nie sprawdza.

Łańcuch o tyle upierdliwy, że z racji swojej sztywności jest głośny przez 200-300km. 

Co do zużycia to mogę być niewiarygodny bo nie mam przymiaru. Jeżdżę na 2 łańcuchy z wymianą +/- co 10tys kasety i łańcucha. Zębatka korby przy drugiej wymianie. Rozrzut to +/- 1000km w zależności od zestawu. Dlatego dziwią mnie takie przebiegi o jakich piszecie.

Uprzedzę pytania: rower do jeżdżenia a nie wyglądania. Trafiają się jakieś amatorskie maratony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem,ze 9s a 10s nie to samo, dlatego zaznaczyłem.

Oryginalnie przy kupnie roweru w 2011/2012 ( nie pamiętam ) miałem KMC 73, jeździł tak 5,czy 6 lat aż zajechałem hg50-9 ( zaczął skakać ). Nie wiem ile zrobiłem, bo wtedy nie mierzyłem km, ale myślę,że okolice 6k km, więc przy jeździe na 2 było by podobnie jak u Ciebie. Osobiście wolałbym 2x kmc i zmiany ( ale policzyłem i przy tych kosztach a bez zabawy wyjdzie to samo co zajechać kasetę z łańcuchem więc odpuściłem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały decathlon. Nic nie napisze jaki to jest model, że wersja el to autor sam sobie  dopisał ?  ;) Może być L :

kmc-chain-x10-x10sl-X10ept-x10el-x10-93-

Bo "el" jest nieco inny :

http://www.kmcchain.pl/chain-KMC_X10EL_Silver-road_cross-10_speed

http://www.kmcchain.pl/chain-KMC_X10EL_Silver-mtb-10_speed

/edit

Może warto zapytać sprzedawcy w decathlonie jaki to jest dokładnie model ? :D ( żarcik )

 

/edit 2

Na zdjęciu decathlona jest x10.93  ( x10 xxsp ) czyli o wiele drożej niż w necie np :

https://allegro.pl/oferta/kmc-lancuh-x10-93-x10-93-x10-114-ogniw-spinka-8023968592

Szukają frajerów co na słowo "light" się wypną, a oni mają już mydło w ręku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, teraz widzę, że ma niepełne ogniwa - tym się różni od x10.93, ale coś tu nie halo jest, jakaś wersja nietypowa ( kmc wypuszcza różnie oznaczone wersje na różne rynki ) Trzeba by znaleźć w necie dokładnie co to za model i rocznik ( bo tu też różnice były ). Od klasycznego x10.el różni się.

Decathlon :

https://www.decathlon.pl/acuch-10-biegowy-light-id_8280937.html

KMc  x10el :

HTB1eMlcmvJNTKJjSspoq6A6mpXaS.jpg?size=3

/edit

a tutaj x10L :

https://salon-rowerowy.pl/lancuchy/4703-lancuch-kmc-x10l-10-rzedowy.html

https://allegro.pl/oferta/lancuch-kmc-x10l-116-ogniw-spinka-wyprzedaz-30-6953279542

więc to chyba x10L

I jeśli za 85 pln to najtaniej ;)  Jednak zwracam honor decowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alsew napisał:

Mógłbyś rozwinąć zdanie? Masz porównanie do 'zwykłych' KMZ

10.73 mi się jakoś szybko wyciągnął, raz go miałem i chyba już nie kupię.

Jeżdżę na 3 łańcuchy i szczerze mówiąc jakiejś większej różnicy między 10.93, 10L i 10.EL nie zauważyłem, różnica w wadze to raczej psychologiczna ... 

Oczywiście trudno o jakieś szczegółowe porównania, wszystkie razem mi wytrzymują razem z kasetą okł. 10tkm z tym, że po 6 tkm już kaseta nie przyjęła nowego łańcucha i dojeżdżam stare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, wkg napisał:

10.73 mi się jakoś szybko wyciągnął, raz go miałem i chyba już nie kupię.

Jeżdżę na 3 łańcuchy i szczerze mówiąc jakiejś większej różnicy między 10.93, 10L i 10.EL nie zauważyłem,

Mi też kmc 10.73 za długo nie wytrzymał. Mam 3 łańcuchy 2 shimano i tego 10.73. Łącznie napęd ma lekko ponad 8tys km i kmc jest obecnie najdłuższy a zrobił +/- 1500km. Pytanie jak wyżej czy na takie wyciągnięcie miało wpływ to że kmc zacząłem zakładać jak napęd miał już 4,5tys. km. Z tego co ludzie piszą 10.73 i 10.93 różnią się tylko powłoką więc idąc dalej to Kmc x10el to to samo co 10.73 tylko że powycinany i z inną powłoką... hmm    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja bym tak nie patrzył. W sumie  to za krótko żeby coś powiedzieć, jeden łańcuch 10.93 to cała moja obserwacja. Nie mam super powtarzalności obserwacji, teren też różny, nie mam precyzyjnych pomiarów, w sumie nie prowadziłem poważniejszych badań :D Cena w Decu dobra więc ja się bym nie zastanawiał, zaraz zmieniam napęd, mam dwa łańcuchy to zaraz go kupie i będę znowu miał na 10 000 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...