Skocz do zawartości

[Hamulce] "Szorujące" klocki


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Chyba mam problem z klockami w szosie, jednak najpierw skrótowo co zostało zrobione:

- Wymienione koła na WH-R501

- Klocki oryginalne z hamulców Claris, mały przebieg

- Klocki przetarte gąbką ścierną o gradacji 120 i przetarte Izopropanolem.

Problem jest następujący. Wyszedłem dzisiaj pojeździć i pierwsze kilka hamowań było cichych. Potem przy hamowaniu zaczął "szorować" przód, po chwili dołączyć się tył. Spojrzałem na klocki i są one pokryte szarą "mgiełką".

To normalne? Szczerze mówiąc to dokładnie nie pamiętam, ale nie wydaje mi się żeby poprzednie koła wydawały takie dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła + klocki Shimano, zupełnie podstawowy zestaw, także nie powinno tutaj być jakiś "niekompatybilności".

Zdjąłem klocki i okazało się że jest sporo opiłków. Wyciągnąłem je, klocki umyłem płynem do naczyń i zamontowałem. Pojeździłem 5 minut, hamując pewnie mniej więcej tyle razy ile podczas dłuższej trasy. Wróciłem, umyłem klocki jeszcze raz i znowu wyjechałem na serię hamowań.

Już podczas pierwszej jazdy było znacznie lepiej, w trakcie drugiej może nawet jeszcze lepiej. Szuranie nadal jest, ale jest to dźwięk hamujących klocków a nie "darcia" o obręcz.

Przyjrzałem się także obręczy i widać kilka minimalnych "ubytków" na powierzchni hamującej. To normalne? Nowa obręcz musi się "dotrzeć"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są opilki to rysują obręcz, robią płytkie raczej rowki. Nie jest to groźne dla obręczy jak się w porę zauważy. Czasem obręcz ma powłokę, anodę, która się sciera i może na początku potegowac efekt opilkow czy też po prostu więcej ich się pojawi. W klockach, wsuwkach shimano do v brejkow zauważyłem, że są one generalnie wszystkie twarde. Używając ich gdy są nowe, obręcze czyste i jest sucho to jest w miarę ok, ale bardzo lubia opilki i na mokro nie hamują. Natomiast na klamce klocki Shimano czuć, że są twardsze, hamulce kłapią o obręcz, słychać pukanie przy hamowaniu na postoju. Bardziej miekkie klocki będzie czuć różnicę na klamce ( będzie bardziej miękka ) i nie ma kłapania, nie lubią tak bardzo opilkow miękkie klocki. To wszystko dotyczy v brejkow, jakie są podobieństwa, różnice, wyjątki, nie wiem. U mnie v brejkach zostalem przy klockach meridy, dwu i trzyskladnikowych. Są miekkie w porównaniu do sh i wg mnie lepsze, no i nie kosztują majątku jak swissstopy.

/edit

No i sh klocki są glosniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...