Skocz do zawartości

[podkładki sprężyn amortyzatora] zmiana osprężynowania i zmiana tulejowania oraz wymiana gum


WIPI1979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Wczoraj pożyczyłem suwmiarkę i pomierzyłem to czego szukam, bo swoją mam w skrzynce na działce k/samochodu. Dlatego założyłem wcześniej wątek bez określania wymiarów tulei. Ten jest nowy i nie chcę by był skasowany. Jako właściciel wątku apeluję o wzajemny szacunek.

 

Szukam 2-ch tulei na końce sprężyn. Przedstawione są na zdjęciu, a wymiary podaję poniżej.

Szukam sklepów internetowych z gotowymi produktami RÓŻNYCH MAREK do RÓŻNYCH MAREK AMORTYZATORÓW ROWEROWYCH (o takich wymiarach lub zbliżonych wymiarach - plastikowe i/lub ALUminiowe)

oraz firm (w Polsce), które mogą dotoczyć takie tuleje z plastiku, stali, Aluminium. Zwłaszcza zależy mi na linkach do sklepów i odpowiednich firm. Będę poniżej podawał strony do takich części - tak więc moderatorzy niech nie zamykają wątku i nie blokują wpisów.

 

Przemówi prosty język polski i język techniczny na zdjęciu - podstawowy rysunek techniczny (tzw. odręczny).: 

Dane:

Wymiary A, B, C są takie same dla obu tulei:

A - 64 mm = 0,64 cm (otwór)

B - 17 mm = 1,7 cm (szerokość walca - wchodząca we wnętrze sprężyny)

C - 24 mm = 2,4 cm (część robocza podkładki sprężyny - tzw. "kołnierz" - część rzeczywista podkładki)

Zaś wymiary 1 i 2 to długości odpowiednich tulei.

1 (czarna - krótsza) - 15 mm = 1,5 cm

2 (czerwona - dłuższa) - 48 mm = 4,8 cm.  MAX 5 cm.

 

Jeśli tuleje osiadają wymiary B i C większe, to nieszkodzi - oszlifuję sobie. 

Jeśli wymiar A (otwór jest szerszy, to nie szkodzi, dorobię lub znajdę tulejkę)

Jeśli wymiary 1 i 2 będą większe, to nieszkodzi, gdyż skrócę odpowiednio sobie.

 

Studiuję mechanikę i budowę maszyn. Rozkręcam i skręcam rowery - moje hobby. Skręcam auta osobowe i czasem części od/do ciężarówek.

Szukam różnych tulei z różnych gałęzi przemysłu: od maszyn (np. rorlniczych), od mebli, od samochodów,... Więc liczę na linki z innych stron - nie tylko rowerowych sklepów.

Interesują mnie także takie części (podobne do tych tulei) o wymiarach zbliżonych, które posiadają ze stali wnętrze (rurkę/tulejkę), a korpus ALUminowy (zewnętrzna część walca z "kołnierzem"/"podkładką" ALUminowa).

Skręcam przedni amortyzator rowerowy typu DH na bazie starego amortyzatora typu DH z 2005 r. - jego produkcji. Dlatego nie podaję jego nazwy, gdyż części/podzespołów już do niego nie dokupię. Samodzielnie wszystkie podzespoły już dobrałem - szukam jeszcze tulei ze zdjęcia. Zmieniam osprężynowanie i tulejowanie oraz gumy i chcę sprawdzić pewną rzecz, ale potrzebuję najtańszym kosztem uzyskać końcówki sprężyn o danych wymiarach. Wtedy po sprawdzeniu zobaczę jak zachowują się tuleje i wnętrze tulejowania, abym zakupił tuleje z odpowiedniego metalu i teflonowe wkładki (dla lepszego poślizgu - jak tulejowanie w napinaczach aut osobowych np.) z korpusami ALUminiowymi tychże tulei/końcówek sprężyn dla obniżenia wagi.

 

Proszę o:

- niedoradzanie mi chodzenia na złom

- odpowiadanie na temat tego wątku, a nie rozpisywanie się na temat mojej osoby

- nie odpowiadanie i nie rozpisywanie się na temat opłacalności części na zdjęciach lub tych co chcę dokupić. Sprawa kosztów to moja wola. Mój portfel ma jednego pana - mnie. Mam wolną i nieprzymuszoną wolę daną mi od Boga. To, co chcę kupić i za ile, nie jest to wolą forumowiczów tego forum lub moderatorów tego forum.

- nie wypowiadanie się na temat składania lub doboru części do amortyzatora przedniego rowerowego, którego składam w/g własnego uznania. Nie podaję nazwy amortyzatora, gdyż nie szukam standardowych części, gdyż sprężyny i tulejowanie dobieram w-g uznania, a części chcę sprawdzić jak działają na własnej skórze i opisać jak wytrzymują i jak zachowują się pomiędzy konserwacjami - dlatego wątek nie może być zamknięty, póki tego nie określę (jako właściciel tego wątku.

- szacunek wzajemny na tym wątku i forum pomiędzy mną, a odpowiadającymi i moderującymi to forum.

- niewykasowywanie tego wątku, gdyż jako właściciel tego wątku określam jego status jako BEZTERMINOWY. Jak jest i będzie ktoś w mojej sytuacji, to poczyta ten wątek.

 

Na razie otrzymałem pomoc od forumowicza:

shotgun polecił mi:

https://activia.sgl.pl/czesci/czesci-zamienne-suntour/odbojniki/gumowe/131
https://activia.sgl.pl/cena/czaci-zamienne/sprazyny-i-podzespoy/zalepki-sprazyn_zalepka-do-sprazyn-fes122/143

Jest sporo tutaj części do wyboru.

Sam znalazłem coś takiego:

https://rower.com.pl/index.php?main_page=advanced_search_result&keyword=tuleje    - po wpisaniu słowa tuleje.

lub po innym zastosowaniu - od tylnych...
https://rower.com.pl/amortyzatory-tylne-czesci-4938

Lecz są tutaj tuleje z większymi otworami, do których musiałbym dokupić i dociąć tuleje wewnętrzne by pasowały do śrub amortyzatora.

 

 

Pozdrawiam.

Z poważaniem

Przemysław Wiśniewski (1979)

Czekam na odpowiedzi.

IMAG4125.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak drobniutka uwaga. Moze jestem za stary, moze w innych czasach edukowany. Jakbys zrobil identyczny rysunek, troszke wiekszy i na NIM wstawil wymiary zamiast- A, B, C, itd. Wtedy dla mnie, przypuszczam, ze i dla wiekszosci jest to z automatu czytelne i jasne. Teraz musze przewijac gora- dol, gora- dol i jest to malo czytelne. No taka schiza jak sie ma kontakt z rysunkiem technicznym.

Druga rzecz- gdzie podziales przy obu tulejach wymiar grubosci kolnierza?

Precyzujac- masz np. dlugosc tulejki nr 2, to wymiar calkowity, a grubosc kolnierza?

Edit.

Dlatego dalem przyklad zlomu, ze w przypadku wiekszego miasta, wiec i wiekszego zlomowiskamozna wyszukac abstrakcyjnie ciekawe rzeczy. Przyklad kolegi, jego ojciec tam pracowal, wiec od niemal sprawnego sprzetu AGD po maszyny, itd...  W kazdym razie wracajac do tematu, zaznaczales w poprzednim watku, ze zalezy Ci na jak najtanszym koszcie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
3 godziny temu, WIPI1979 napisał:

niewykasowywanie tego wątku, gdyż jako właściciel tego wątku określam jego status jako BEZTERMINOWY.

Od określania statusu tematu jest Administracja oraz Moderacja. Jeśli temat nie będzie spełniał któregoś punktu Regulaminu zostanie usunięty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe dane - brakujący wymiar.

Grubość kołnierza w obu tulejach to 4,7 mm = 0,47 cm.

 

Powiedzmy niech nowy ma ok 5 mm. A jak będzie więcej, to przyszlifuję lub nawet obetnę.

 

PS.

Pracuję nad nowym rysunkiem (bardziej jego zdaniem czytelnym) - jak wskazuje shotgun.

Zgadzam się moderatorze. W/g regulaminu, ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...