Skocz do zawartości

[Budowa] Szosowka - Endurance


JWO

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry,

Po remoncie mtb zdecydowalem sie na zlozenie roweru. Zalozenia:
- "Wygodna szosowka dla amatora", czyli endurance :).
- waga nie jest priorytetem, wiec o gramy nie bede walczyl
- cena nie jest priorytetem - budzet oganiczony jest zdrowym rozsadkiem.

Glowne zalozenie to lekka rama z osprzetem Shimano 105 (z mozliwoscia zmian). Wykorzystywanay w 95% do jazdy po asfalcie (5% chodnik ;)).

Rozdzial 1. Rama.
Mam 1.9m wzrostu 98kg. Pierwsze moze w miare uplywu lat sie zmniejszyc, drugie zwiekszyc (mam nadzieje ze nie ;)).
Wybor padl na rame karbonowa DiamondBlack 58cm. Parametry:
- rura podsiodlowa - 550mm
- rura gorna - 560mm
- kat pochylenia - 73 stopnie (obydwa widelec I rura podsiodlowa)
- tylny widelec - 405mm
- rura "sterowa" (nie wiem jak sie fachowo nazywa) - 180mm,
- suport PressFit30,
- wew. srednica rury podsiodlowej - 27.2mm
- rura sterowa 1 1/8 cala i 1.5 cala - nie bardzo wiem o co chodzi z tymi dwoam wymiarami.
- waga 1kg, dla 58cm pewnie wiecej.

Ponizej zdjecia ramy.

Prosze o komentarze do powyzszego wyboru. Szczegolnie jezeli chodzi o negatywne cechy I pozniejsze problemy


Pozdrawiam Jwo

 

 

 

db.JPG

db1.JPG

db2.JPG

db3.JPG

db4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie jestem pewien, czy dobrze trafiłeś z rozmiarem - tzn., czy rama nie powinna być większa ( wydaje mi się, że 58 to będzie raczej dolna granica ).
180 mm to prawdopodobnie wysokość główki ramy, która jest taperowana ( 1 i 1/8" to wymiar dla górnej części sterów, a 1,5" dla dolnej ).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś kiedyś na szosie?

Wyprostowana pozycja wcale nie oznacza że będzie lepiej ani wygodniej. Na szosie jednak rozwija się jakieś tam sensowne prędkości, nawet przy jeździe rekreacyjnej, a opór aerodynamiczny tego nie ułatwia.

Obawiam się że rozmiar 58 może być nieco za mały. Prawdę mówiąc, nie jest to tradycyjne 58 tylko 58 slopingowe, co daje horyzontalnie 560 mm górnej rury. Według mnie będzie mało.

Dla porównania, ja przy wzroście 174 cm jeżdżę na ramie 545 mm o sportowej geometrii. Dzieli nas 16 cm wzrostu, a różnica górnej rury to tylko 15 mm. Na dodatek Twoja rama z definicji będzie "krótsza" ( Reach) bo to typ Endurance.

Inne efekty za małej ramy:

- Toe Overlap, czyli haczenie butem o przednią oponę. Zdarza się to w prawidłowym rozmiarze, a przy za małej ramie ryzyko mocno wzrasta.

- Problem z ustawieniem siodełka. Może się okazać że mimo sztycy z offsetem, nadal będziesz musiał przesunąć siodełko maksymalnie do tyłu, co dobre nie jest.

- Mało miejsca na kolana. Będziesz musiał robić kombinacje z mostkiem.

- Za niska główka ramy. Pozycja może być dla Ciebie zbyt pochylona, więc będziesz musiał ułożyć "stosik" podkładek, co jest sprawą dyskusyjną. Oczywiście w Endurance może to nie być taki problem jak w ramie sportowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdzilem, 35lat temu :D, wiec juz nie bardzo pamietam ;).
Kolarzem nie bede. Predkosci powyzej 40km/h tez nie przewiduje. Zmierze dzisiaj moj rower i zobacze ile ma tam ten rozmiar.

Musze przymierzyc jakis rower w sklepie, ale one sa bez pedalow, iwec pozostaje tylko satayczna proba.

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tomek21001 napisał:

JWO , podaj link do tabeli z geo tej ramy.

Nie mamniestetyinnych wymiarow oprocz tych ktore podalem.

Ponizej inna rama o rozmiarze 58, chyba bardziej pasujaca.
Na pierwszym zdjeciu jest rura suportu dla roznych suportow. Czy oznacza to ze wszystkie 3 beda pasowac? Czy raczej wybor jednej z opcji? Ktory jest najlepszy?
Tak czy inaczej pojade przymierzyc do sklepu rowerowego. Z tym ze ja nie jestem pewny czy pozycja lezaca jest mi potrzebna. Pewnie za 5 lat bede chcial zmienic to bardziej w trackingowy rower z prosta kierownica.

ze4.JPG

ze2.JPG

ze3.JPG

ze1.JPG

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na rozmiar który bym brał ja (540), to ta rama podchodzi już bardziej pod sport niż Endurance. Na dodatek ma wręcz gigantyczny Sloping, co według mnie będzie wyglądało głupio przy takiej ramie. Niby sportowa, a jedna górna rura leci w dół jak w MTB...

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skom25 napisał:

Na dodatek ma wręcz gigantyczny Sloping, co według mnie będzie wyglądało głupio przy takiej ramie. Niby sportowa, a jedna górna rura leci w dół jak w MTB...

Mowisz o tej drugiej??
Jakos na zdjeciach tego nie widac.

 

ze5.JPG

ze6.JPG

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie geometrię innych producentów, ale według mnie 480 rury podsiodłowej + 540 górnej + dość niska główka to jakaś dziwna kombinacja. Oczywiście wiem że Ty masz inny rozmiar, ale wymiary rosną proporcjonalnie.

Właściwie dlaczego uparłeś się na składanie, zamiast kupić nowy rower? Wiesz że składanie kompletnie się nie opłaca gdy nie masz ścisłych preferencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy warto składać? 

Zrozumiał bym gdyby chodziło o ramę z bardziej szlachetnym rodowodem, jak stalówka Ritcheya czy Cinelli. Niestety szukasz po bezpłciowych chińskich plastikach i składasz na 105, mega popularnej grupie którą ma 99,99 % szosówek. 

Niestety ale nawet nie wiesz jakiej ramy szukać :). 

Nie lepiej po-przymierzać się do  roweru i kupić już gotowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OstryKoksu napisał:

Oczywiście,że warto ja składam rower na ramie Hornet im wyjdzie 3 razy taniej niż Hornet ze sklepu.

Ja bym prosił żeby kolega to jednak się nie odzywał, a tym bardziej nie pisał takich głupot. Już nie raz pokazałeś na jakim poziomie jest Twoja wiedza, a co gorsze, jak uparty i niereformowalny jesteś.

Jeżeli złożysz Horneta z nowych części za 1/3 ceny, a parametrami będzie taki sam jak gotowy, to osobiście przyjadę i uścisnę Ci dłoń. Jak na razie, to pamiętam że chcesz do niego wsadzić koła które są w innym standardzie i amortyzator SR XCM który pasuje jak świni siodło.

Także naprawdę, trochę pokory, bo gadać głupoty każdy potrafi.

2 godziny temu, OstryKoksu napisał:

Ale po szosie da się jeździć.

Walec też jeździ po asfalcie, samochody F1 też. To znaczy że F1 jest walcem, czy walec F1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OstryKoksu napisał:

skok powiększy do 160mm

Tego to nawet szkoda komentować.

@JWO Dlaczego szukasz w Chińczykach? Szukałeś całych framesetów? Ja jakieś 2 miesiące temu sprzedałem frameset Kross Vento 2.0 z przebiegiem 800 km, do tego sztyca PRO LT, mostek PRO LT i kierownica PRO LT + siodełko Kross. Wszystko w stanie idealnym, z przebiegiem nie większym jak 600 km. Taki zestaw puściłem za 700 zł, z czego "rurki" były warte 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiesz że składanie kompletnie się nie opłaca...

Cytat

...bo rzeczywiście składanie raczej jest mało opłacalne ?

Cytat

Pytanie czy warto składać? 

Nie zawsze chodzi  o pieniadze, a w zasadzie mozna powiedziec ze cena nie jest priorytetem. ;).  Za przyjemnosci trzeba placic, wiec jak wyjdzie drozej to przezyje ;)

Cytat

Właściwie dlaczego uparłeś się na składanie, zamiast kupić nowy rower?

Cytat

Nie lepiej po-przymierzać się do  roweru i kupić już gotowy?

Dla przyjemnosci, z ciekawosci, dla wiedzy, kryzys wieku sredniego ;). . Nie doszukujmy sie zbyt racjonalnych przyczyn. 

Cytat

Niestety szukasz po bezpłciowych chińskich plastikach

Cytat

Dlaczego szukasz w Chińczykach?

Mieszkam w Chinach, wiec szukam tu gdzie latwiej I taniej :). Nie wszystko co chinskie to bezplciowy plastic. Chinczycy produkuja "badziew" nie dlatego ze nie umieja, tylko dlatego ze takie jest zapotrzebownianie  Europy i Ameryki. To co dostepne w Polsce, to faktycznie "bezplciowy plastic" i to tego posledniego sortu.

Cytat

składasz na 105, mega popularnej grupie którą ma 99,99 % szosówek.

To jest zalozenie poczatkowe, jak mnie przekonacie ( a nie jestem uparty) to moze byc nawet bezprzewodowy SRAM :P. Na dzien dzisiejszy wybralbym 1rzedowy przod z 10-11 z tylu.

Traktujmy to jako eksperyment: "Jaki rower mozna zlozyc z pomoca forum (i czy bedzie to jezdzilo :P )". Mozna wiec rozwinac wodze fantazji i zobaczymy co wyjdzie.

Zacznijmy jeszcze raz od zalozen.
1. 95% jazdy to szosa (w miescie), 5% to inne ale twarde nawierzchnie. Teren plaski, podjazdy/zjazdy to wiadukty, tunele i mosty. Wprawdzie wiadukty u mnie siegaja 8-9 pietra, ale tam rowerem nie mozna wjezdzac.

2. Rower zastapil bieganie (wiecej tutaj https://www.forumrowerowe.org/topic/237138-trening-przygotowanie-do-maratonu-biegowego/), ale nie zamierzam startowac w wyscigach kolarskich (chyba).

3. Rower ma byc lekki, ale bez przesady z ta walka z gramami. Ciezki juz mam :)

4. Obecnie jezdze co drugi dzien do pracy (2x35km) na starym "mtb" z Decathlonu po remoncie. Utrzymanie predkosci 25-30km/h (kadencja 80-90) nie jest problemem na calym odcinku. Swiatla i korki daja srednia 22-23km/h. Srednio pewnie bedzie to okolo 500km/msc.

5. Rower ma byc kompromisem miedzy wygoda,a szybkoscia. Przyjmijmy 75% szybkosc, 25% wygoda. Dojazd do pracy to nie wycieczka krajoznawcza ;) 

6. Wyjatek od 2. Jak juz przejade 100km w rozsadnym czasie (zanim listonosz zacznie przynosic emeryture) to zapisze sie na jakis triathlon half/70.3. To nie jest cel, a raczej mozliwy dodatek.

7. Nie ma presji czasu. Obecny rower jest po remoncie, wiec troche wytrzyma, nawet jak jest na najtanszym osprzecie.

8. Budzet ograniczony jest rozsadkiem. Czyli cena/funkcjonalnosc/trwalosc. Komponenty powinny spelniac conajmniej dwa warunki.
 

 

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JWO napisał:

Dla przyjemnosci, z ciekawosci, dla wiedzy, kryzys wieku sredniego ;). . Nie doszukujmy sie zbyt racjonalnych przyczyn. 

To już dobrze wróży : )

W dniu 28.04.2019 o 09:24, JWO napisał:

Zalozenia:
- "Wygodna szosowka dla amatora", czyli endurance :).
- waga nie jest priorytetem, wiec o gramy nie bede walczyl
- cena nie jest priorytetem - budzet oganiczony jest zdrowym rozsadkiem.

I to jest dojrzałe podejście ! Nie tam marketingowe pierdu pierdu :D

W takim razie polecam - styl, szyk, elegancja, nienachalny ale niebanalny, absolutnie unikalny, dobrze pochłaniający drgania, komfortowy lecz nie dla seniorów, trwały i piekielnie funkcjonalny.

Jak popuszczać wodze to popuszczać: 

http://www.singlebe.com/en/produkt/singlebe-road-di2-ti-a/

Jaka szkoda, że kryzys wieku średniego mam już za sobą :( Tyle, że nie myślałem wtedy o rowerach :/

Te chinole bym zostawił - studentki na to nie wyrwiesz a inaczej co to za kryzys wieku średniego :(

 

 

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, wkg napisał:

Jak popuszczać wodze to popuszczać: 

http://www.singlebe.com/en/produkt/singlebe-road-di2-ti-a/

Nie spelnia zalozen ;)

Chainrings Rotor NoQ 52x36 - wolalbym z jedna tarcza, na starosc nie ma co machac wszystkimi palcami.

Weight 7.7 kg bez pedálů - jak zaloze oba pedálů to bedzie ciezka kolubryna ;)

Cytat

Te chinole bym zostawił - studentki na to nie wyrwiesz a inaczej co to za kryzys wieku średniego :(

Wyrywac to nie problem, tylko ze w tym wieku to nie bardzo pamietam po co to sie robi :P

Cytat

Jaka szkoda, że kryzys wieku średniego mam już za sobą :( Tyle, że nie myślałem wtedy o rowerach :/

Kobieta to slabszy ersatz roweru... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Chociemir napisał:

Ale o czym tu w ogóle gadać i jak doradzać skoro konkretny budżet nadal nie został podany...  

Ceny u mnie i w RP sa inne wiec ustalanie budzetu nie do konca bedzie jednoznaczne. Zalozmy ze na razie bedzie to 8kPLN, zeby bylo taniej niz gotowiec w sklepie

Cytat

Rower na 105-ce na dużej ramie z masą 7,7 kg to jest "ciężka kolubryna"?  

W mojej calej odpowiedzi na post wkg nie ma nawet jednego zdania na serio. Myslalem ze to widac :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JWO napisał:

Mieszkam w Chinach

Ta...

9 godzin temu, JWO napisał:

Obecnie jezdze co drugi dzien do pracy (2x35km) na starym "mtb" z Decathlonu po remoncie.

I do obecnego miejsca zamieszkania targałeś nic nie warty 10 letni rower z Deca ;)

 

Czego to internety nie przyjmują od bajkopisarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...