Skocz do zawartości

[konfiguracja ramy] Pytania do wyjadaczy bickepackingu


Eneen

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od jakiegoś czasu pracuję nad projektem ramy typu adventure-trail. Będzie to długa i niska konfiguracja przeznaczona zarówno do jazdy ścieżkowej jak i bickepackingu (przynajmniej tak bym chciał). Chciałbym zasięgnąć rady wyjadaczy tutaj obecnych odnośnie konfiguracji mocowań na koszyki, torby oraz ewentualny bagażnik. Zerknijcie proszę na screena.

Obecnie zakładam następującą konfigurację:
- 1 koszyk na dolnej rurze oraz zgodność z system B-RAD czyli dwa dodatkowe mocowania M5 powyżej w odpowiednich odległościach obsługujące także linkę droppera
- 1 koszyk na górnej rurze oraz podwójne mocowanie 64mm w odległości 100mm od głowki
- wzmocnione górne widełki oraz przyspawane mocowania ewentualnego bagażnika

Czy pomysł z koszykiem na górnej rurze jest waszym zdaniem ok?
Czy uważacie, że powinny być także mocowania na koszyk na dołu dolnej rury?
Rama jest w standardzie 148. Jakie waszym zdaniem powinny być mocowania bagażnika? Czy klasyczne nie będą zbyt nisko oraz nie będą kolidować z zaciskiem tarcz?
Jakie inne mocowania powinny się znaleźć w ramie aby ułatwić życie?

Zapraszam do dyskusji!

P.S. Jeżeli ktoś ma pytania odnośnie ramy zapraszam na priv by nie zaśmiecać tematu. Na screenie widoczny jest rozmiar 2, ST:390mm, standover: 650mm
 

spacetrailer_screen_0002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a gdybyś wyprowadził górurkę bez zastrzału to jak będzie z przekrokiem? Zawsze urwiesz z 5 centów na wyższą butlę. A jak nie to możesz butlę na narzędzia/insze przeszkadzajki wrzucić.

W przełajce swojej specjalnie kombinowałem butlę na podsiodłowej jak najniżej a na dolnej też tak aby weszła jak najniżej - chciałem max miejsca na halframebag’a. No, ale nieco wincyj podsiodłowej miałem do wykorzystania, bez takiego slopingu jak w ścieżkowej geo.

A może by tak kable puścić dołem dółrurki? Wejście na mykmyka na dole podsiodłowej od strony koła? Albo całkiem kable w rurach schowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zastrzału musiał bym podnieść rurę o 2-3cm, bidon nadal nie wejdzie, a stracę na przekroku. Zmieni się tez charakter ramy. Ale fakt, teraz mogę dać mocowanie na bzdeciarnię.
Do środka kabli nie chcę, a dołem zasadniczo nic nie rozwiązują, chyba, że coś pominąłem...
W ogóle nie wiem jaki bag wejdzie w tak niską ramę powiem szczerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj fajnie widać patent z butlą na górnej i to przy tak wysokiej podsiodłówce:
https://medium.com/@mariobollini/adventure-bike-61145f4208a8
1*4Dx97Hu_m_TRmIJN6DkkPA.jpeg

Zerknąłem i u mnie butla na górnej nie jest cudownie nisko, ale daje przekrok ok. 77cm. Niweluje to jednak kompletnie zalety niskiej ramy, chyba, że zakładam, ze albo bikepack albo trail.
Fajna jest ta niska torba podpięta do górnej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie napisać co ja bym zrobił na Twoim miejscu.

Zostawiłbym zastrzał , jeśli wynika z pierwotnych obliczeń.

Oczka zrobiłbym w 4 miejscach - tylko profilaktycznie  czyli:

1.  na górnej (nie rozumiem tego pomysłu ale jeśli w ogóle tak zakładałeś to nie neguje)

2. na podsiodłowej (wewnątrz trójkąta)

3. na skośnej z góry (wewnątrz trójkąta)

4. na skośnej z dołu.

Te 4 punty zrobiłbym naprawdę profilaktycznie, pomijając to przy zastrzale na górnej to w obrębie trójkąta ramy można wykorzystać zawsze jeden bidon z jakąś torbą w 'niepełny trójkąt' - czy to właśnie poziomy leniwiec (chociaż mam wątpliwość czy jeszcze bidon pod taką wejdzie w tak niskim trójkącie) lub  bidon pionowo i jakiś krótki trójkąt (ale też raczej pojemności symbolicznej) 

Powyżej pisałem 'profilaktycznie' bo lepiej zaprojektować i mieć niż nie mieć ...a użyłbym rozwiązania takiego które moim zdaniem zabezpieczy odpowiednią 'ilość wody':

- w trójkąt wpasować torbę po całości

- pierwszy bidon na skośnej pod spodem (jeśli wejdzie pod koło to może i zmieści się tam PET

- drugi i trzeci  na mocowaniach na widelcu (tutaj PET wchodzi zupełnie bezproblemowo lub  1000ml bidony Isostara nawet w zwykłe koszyki)

- na upartego zostaje Ci jeszcze mocowanie na górnej rurze przy zastrzale.

 

Taką mam koncepcję..którą zresztą uskuteczniam (w sensie torba w trójkąt i bidony na widelcu) ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a jeszcze: skoro bagażnik będzie służyć do przewozu bagażu (zamiast podsiodłówki) to można pomyśleć o bidonach mocowanych do siodełka - coś na modłę triatlonową/tajmtralową.

Cytat

chyba, że zakładam, ze albo bikepack albo trail.

No raczej albo-albo, z drugiej strony „na ścieżkach” nigdy nie potrzebowałem miejsca nad górurką a bardziej za siodłem, gdy zad leci za kanapę przy zjazdach. Przy postoju można rower postawić „pod kątem” i używać jednej nogi do podparcia.

Cytat

W ogóle nie wiem jaki bag wejdzie w tak niską ramę powiem szczerze.

Najlepiej szyty na miarę, wykorzystujący dostępne miejsce w całości. No i polecałbym koszyki ładowane bokiem aby nie tracić miejsca nad bidonem.

A tak nawiasem - amorek czy widełek? Może amor na ścieżki a wideł z dodatkowymi mocowaniami na bajkpak?

@RafalxM ma rację - lepiej mieć dodatkowe punkty montażu od wejścia niż potem kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję!

Na pewno chcę zostawić mocowanie na górnej przy główcena torbę lub bidon coś w ten deseń:
9Zero7-Tundra-First-Look-18.jpg

Koło zastrzału to opcja. Niestety na podsiodłowej i dolnej wewnątrz to jest albo-albo. Jeżeli dam mocowanie na podsiodłowej to mocowanie dolnej przesuwa się tak wysoko, że żadna torba nie wejdzie, nawet leniwiec, a wyjęcie wysokiego bidonu 250mm będzie trudne. Za to jak nie ma mocowania na podsiodłowej to wejdzie bez problemu bidon isostara 1000. To muszę przemyśleć. Na dolnej od dołu bez problemu wchodzi PET nawet 350mm bo mam duży WB, nawet w rozmiarze 1 (S). Tak z ciekawości: czy są koszyki mocowane na 3 śruby?

Sprowadza się to do 3 "trybów":
- tylko woda - mały bidon na górze koło główki oraz/lub duży w trójkącie
- częściowy ładunek - leniwiec, górna torba koło główki, PET na dole i bidon w trójkącie
- muł - torba w trójkąt, górna torba koło główki, PET na dole

Teraz sprawdziłem i nawet z bidonem przy zastrzale można użyć droppera 175. Jest naprawdę nisko...

Z tego co widzę, to mam podobny scenariusz do rowerów z tylnym zawiasem.

@kazafaza Tak, pomysł na sztywny wideł przeszedł mi przez głowę, ale zajmę się tym dopiero jak zrealizuję samą ramę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...