Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Shimano Toruney - nie wchodzi na 3 i 1


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zmieniałem łańcuch i wolnobieg. Pierwotnie łańcuch był 112. Kupiłem 108. Razem ze spinką wychodzi zatem tylko o 3 ogniwa krótszy. Zatem chyba nie łańcuch będzie przyczyną problemu.

 

Przerzutka przednia nie wskakuje na 3. Na manetce mogę wcisnąć na 1 i 2, jednak i tak się nie rusza nic. Za to na 3 jest jakby blokada - nie mogę wcisnąć na manetce 3. Jaka może być przyczyna nie działania przedniej przerzutki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przedtem wszystko działało i nie dotykałeś przedniej, to wskazuje to na problem z montażem łańcucha. Dla pewności zdejmij łańcuch i sprawdź czy manetka działa i wózek się przesuwa. Jeśli będzie OK, to wklej zdjęcia napędu. Może z nich coś się wywnioskuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zdejmij łańcuch (tak będzie łatwiej obserwować ruchy przerzutki) i wykonaj wstępną regulację zgodnie z opisami znalezionymi w necie np:

https://roweroweporady.pl/jak-wyregulowac-przednia-przerzutke/

Prawdopodobnie pokręciłeś śrubki ustawiające maksymalne przesunięcia wózka (L i H).

Po założeniu łańcucha trzeba pewnie będzie trochę poprawić regulację naciagu linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem już kilka filmików z poradnikami jak wyregulować przerzutkę i są naprawdę różne szkoły. Ciężko wybrać cos pewnego żeby sie tego trzymać. Jedni każą zdejmować linki, inni nie...

Jak zacząć pracę jeśli chodzi o śrubki H i L? Wykręcić je na maxa,  wkręcić do połowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z grubsza: wrzucić manetką najmniejszą zębatkę. Sprawdzić, czy wózek ustawił się nad zębatką. Jeśli nie zszedł do końca to delikatnie wykręcać śrubę L-wózek będzie się przesuwał w stronę ramy. Jeśli zatrzyma się i przestanie reagować na kręcenie: poluzować linkę (dlatego regulację zwykle zaczyna się przy odpiętej lince, ale jeśli nic tam nie grzebałeś to ja bym na początku nie odpinał jej). Jeśli wózek po wrzuceniu najmniejszego biegu wychodzi za daleko w stronę ramy-dokręcić śrubę L.

Wrzucić wózek na największą zębatkę. Jeśli nie chce wejść to trzyma go pewnie śruba H. Wykręcać ją (i próbować wrzucić bieg manetką), aż wózek ustawi się nad zębatką.

Jak to będzie opanowane, to należy dokładnie wyregulować przerzutkę korzystając np z instrukcji Shimano:

http://www.sjscycles.com/Instructions/Shimano/Shimano_Tourney_TY30_Front_Derailleur_Instructions.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz wszystko rozbebeszone to po kolei:

1. Sprężyna powinna ściągnąć wózek nad najmniejsza zębatkę. Jeśli nie zszedł nad zębatkę wykręcaj śrubę L aż ustawi się nad nią. Jeśli wyszedł poza nią (za mocno) wkręcaj śrubę L.

Pociągnij ręką wózek maksymalnie na zewnątrz i sprawdź, czy ustawia się nad największą zębatką.  Ew podreguluj śrubą H (wykręcanie śruby umożliwia wysuniecie wózka na zewnątrz zębatki). Jeśli to działa, to przerzutka jest OK. Jeśli nie da rady uzyskać pełnego przesuwu, to jest zablokowana.

2. Wyjmij linkę z pancerza i manetki i sprawdź, czy nie jest uszkodzona (popękane druty mogą blokować przesuw). Ja bym się zastanowił, czy nie dać nowej linki i pancerza.

3. Sprawdź, czy manetka "klika" na wszystkie 3 przełożenia. Włóż w nią linkę i lekko naprężając palcami przeklikaj w górę i w dół pełen zakres. Powinieneś czuć palcami że linka z każdym klikiem wysuwa się (lub chowa). Jeśli tak, to manetka jest OK. Wykręć baryłkę w manetce mniej więcej na środek gwintu (będzie zakres regulacji w górę i dół).

4. Załóż łańcuch i z tyłu ustaw na największej zębatce a z przodu na najmniejszej (przerzutka przednia już sama się tam ustawiła)

image.png.3c5540cc56da6d232355ff753056c25c.png

5. Doreguluj śrubę L tak, żeby wózek prawie dotykał wewnętrznej powierzchni łańcucha

image.png.6981ec0e6c74598c1919027869dacf5b.png

6. Napręż lekko i przykręć linkę (sprawdź ponownie pkt5)

7. Ustaw łańcuch na najmniejszej zębatce z tylu i największej z przodu

image.png.c21154a621bf61d9c85af425c485ecc2.png

8. Śrubą H ustaw wózek aby prawie dotykał zewnętrzną powierzchnią do wózka

image.png.8be747f363982a398d44daefe7d500d0.png

9. Wrzuć łańcuch na środkowa zębatkę i baryłką przy manetce wyreguluj pozycję wózka nad nią.

Szczegóły i przykłady problemów przy regulacji masz w instrukcji którą poprzednio podlinkowałem (lub w innych w necie).

Jeśli mimo regulacji będą kłopoty to sprawdź długość łańcucha:

image.png.98f651881893d0aa43c2adaa6e76afdb.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sh*t happens jak mawiają Angole. Spróbuj spytać w lokalnych serwisach czy nie maja zbędnych kawałków łańcucha pozostałych po montażach. Zwykle nowy łańcuch trzeba skrócić i te kilka ogniw zostaje. 2 spinki i uratujesz swój łańcuch. Choć zdaje się, ze masz tego nieszczęsnego 7 rzędowca 

który jest lekko szerszy i trzeba kombinować ze spinkami aby go połączyć z 8 rzędowym.

W każdym razie zanim założysz nowy/naprawiony łańcuch najpierw dopasuj jego długość (ostatni punkt poprzedniego posta). Pamiętaj, że łatwo skrócić za długi łańcuch, ale przedłużenie jest już trudniejsze:P

I drobna errata do poprzedniej instrukcji:

5. Doreguluj śrubę L tak, żeby wózek prawie dotykał wewnętrznej powierzchni łańcucha

powinno oczywiście brzmieć:

5. Doreguluj śrubę L tak, żeby łańcuch prawie dotykał wewnętrznej powierzchni wózka

i punkt 8 powinien być:

8. Śrubą H ustaw wózek aby łańcuch prawie dotykał zewnętrzną powierzchnią do wózka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bewust napisał:

Myalisz że tu jest standardowa spinka ?

Powinna być taka:

image.png.3671c49338f27c29ace6a15126aedccf.png

Łatwo się zakłada, po naprężeniu łańcucha zatrzaskuje się. Warto to sprawdzić po założeniu, bo choć teoretycznie po naciśnięciu na pedały powinna się porządnie zapiąć, to ja jednak jedną zgubiłem. Do rozpinania używam cienkich szczypiec, ale da się też obyć bez nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Garlock napisał:

Powinna być taka:

image.png.3671c49338f27c29ace6a15126aedccf.png

Błąd, do łańcuchów kmc x8.93/99 powinna być cl573r.  Spinka ta jest w 99,9 % zestawach, gdyż tak kmc wypuszcza łańcuchy, chyba, że ktoś kupił rolkę i tnie na odcinki i sprzedaje. ( bardzo rzadko się zdarza )

 

 

Po prostu te łańcuchy kmc serii x8.93/99 mają pin o szerokości 7.3 mm. ( tak samo jak hg40 czy hg71 od Shimano )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuwaczem do łańcucha, nawet najtańszym. ( da się takim łatwiej skrócić niż spiąć )

https://allegro.pl/oferta/skuwacz-rozkuwacz-rozpinacz-klucz-do-lancucha-7939827509?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=MzY1YzlhZmYtMDQ0OC00ODdkLThjMmUtZTYwN2Q3YzYwMzZlAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=6d08bd30-7bc2-4d5a-a91e-537eb3e00c21

Spinkę zdejmiesz i założysz palcami. ( oba końce łancucha muszą być takie same do założenia spinki - czyli "mamy" z dziurką :

P-CN-HG71_3129_1_750_750.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SoloTM napisał:

Błąd, do łańcuchów kmc x8.93/99 powinna być cl573r.

Zgadza się, nie przyjrzałem się czego zdjęcie kopiuje. Poprawiam się i biję w piersi. Powinna być taka:

http://www.kmcchain.pl/connector-KMC_MissingLink_7_8R_EPT_7_3mm_reusable-trekking-8%2C7_speed

 

Teraz, bewust napisał:

Jak długo może leżeć nieużywany łańcuch, otwarty, żeby można było go kiedyś używać?

Spryskaj go jakimś olejem albo przetrzyj szmatą zamoczoną w oleju, włóż do zamykanej torebki (z zipem) i może leżeć latami. Byle nie zardzewiał. Łańcuchy nie mają daty "best before..."

Teraz, bewust napisał:

W jaki sposób palcami?

http://www.kmcchain.pl/Instrukcja_składania_spinki_wielorazowego_użytku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spinki KMC na ogół nie można rozpiąć palcami, jest ciasno spasowana, można za to specjalistycznym narzędziem lub ... kamyczkiem po odpowiednim złożeniu łańcucha na patelni.

Albo tak jeżeli ktoś lubi skomplikowane anglosaskie technologie :D :

 

A co do skrócenia łańcucha - żaden warsztat rowerowy nie chciał ode mnie pieniędzy za taką usługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...