Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Śruba "b"


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

W MTB mam przerzutkę Deore XT Shadow, w której śruba "B" odpowiedzialna jest za odległość górnego kółka od kasety. Efekt regulacji jest widoczny gołym okiem.

W szosie mam "klasyczną" przerzutkę Claris ( RD-R2000, najnowsza seria). Z tego co zauważyłem, śruba ta zmienia napięcie sprężyny a nie odległość kółka od koronek. Tylko co to tak naprawdę daje? Jak ustawić odpowiednie napięcie?

Kręciłem trochę na stojaku i prawdę mówiąc ciężko wywnioskować co się zmienia i co jest lepsze. Jakieś porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężyna w zawiasie B działa antagonistycznie do sprężyny w zawiasie P ( ten od wózka ) i im bardziej jest naprężona, tym łatwiej przerzutce wspiąć się na kasety o dużym skosie. Odwrotnie też to oczywiście działa - im słabiej jest napięta, tym przerzutka bardziej się składa na kasetach o małym skosie. Efekt jest podobny do bezpośredniej regulacji w shadowach, ale bardziej dynamiczny.

Nudny opis tutaj: http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Przerzutki_tylne.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem chwilę i ponownie sprawdziłem działanie regulacji. Rzeczywiście działa, z drobnym zastrzeżeniem że po przekręceniu śruby trzeba zrzucić bieg i wrócić na największą koronkę, tak żeby przerzutka się ustawiła swobodnie.

Oczywiście zakres regulacji jest znacznie mniejszy niż w Shadow, gdzie najmniejszy ruch oddala kółko od koronek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...