Skocz do zawartości

[MTB enduro] kellys swag 50 2018 czy dartmoor evo 2019


kubakorona

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed ciężkim wyborem enduro. Pierwsza propozycja to 

https://www.kellysbike.com/pl/enduro-c562/swag-50-p53443

Druga to Dartmoor evo 2019 wersja na kołach 27.5 albo 29. Specyfikacja jest taka sama, różnią się rozmiarem kol 

https://velo.pl/rowery/gorskie-full-suspension/enduro-29-fsx/dartmoor/blackbird-evo-29

Byłem nastawiony na dartmoora i duże kolo ale mogę kupić kellys w podobnej cenie. na papierze kellys wygląda lepiej.Co myślicie o geometrii obu i który byście wybrali? Proszę o opinie! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blackbird ma Yari z tłumikiem Charger, tym samym, co Lyrik, więc różnica nie powinna być duża, o ile w ogóle jest. 

Jeśli chodzi o geometrię, zależnie od rozmiaru Blackbird jest jakieś 3-4 cm dłuższy od Swaga. Będzie mniej zwrotny, ale dzięki dużym kołom i bardziej agresywnej geometrii będzie sobie lepiej radził w trudnym terenie.

Na papierze Swag ma lepsze zawieszenie, recenzji jednak jest jak na lekarstwo.

 

Rozważ jeszcze Moona 2.0, który występuje także w odmianie 29": https://www.kross.pl/pl/2019/enduro/moon-2-0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rower enduro. Tu koło 29 nie jest must-have. Owszem, jest teraz taki trend żeby wszędzie pakować 29" ale czasami większego sensu to nie ma.

Faktycznie w tym yari wsadzono chargera (również wersję 2) ale z prostą regulacją RC. W lyriku jest RCT3 (poza wolną kompresją jest jeszcze kompresja szybka (3 położenia open, pedal i firm)). Nie jest to jednak jakaś kluczowa różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Galvatron napisał:

Duże koła łatwiej przetaczają się po przeszkodach i lepiej trzymają energię rotacyjną, a tym samym prędkość. Zapewniają też lepszą przyczepność.

1. Ile "łatwiej" się przetaczają?
2. Ile "lepiej" trzymają "energię rotacyjną"? Co to w ogóle jest "energia rotacyjna"?
3. Bzdura.

Teraz, Dokumosa napisał:

Mają też wady. M.in. 30% mniejszą sztywność boczną (porównując te same obręcze na tych samych szprychach) i większy moment bezwładności (co jak wspomniałeś w niektórych sytuacjach bywa też zaletą).

30% Taka ładna okrągła liczba? A nie 28%? Rozrysuję to sobie dzisiaj, to zobaczymy ile. Moment bezwładności kół jest w rowerze całkowicie nieistotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukam dużego kola tym bardziej, że rower xc też mam na 29. jestem mega zadowolony z trakcji przetaczania i prędkości na nim. Pytanie czy w enduro są tak duże różnice w tych trzech aspektach na mniejszym kole.

Dzieki zawieszeniu  swag nie bedzie bujal podczas podjezdzania z kolei w dartmorze zablokuje damper i też na jednymzawiasie nie bedzie tragedii. Jeśli źle kombinuje wyprowadzcie mnie z błędu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Galvatron napisał:

"Masa rozmieszczona na obwodzie koła ma wpływ na przyspieszanie."

Nie ma. Albo raczej - nie ma mierzalnego.

"Mniejsze koła wywierają też mniejszy efekt żyroskopowy"

Efekt żyroskopowy nie ma _żadnego_ wpływu na dynamikę roweru.

Poza tym, fajny "Artykuł" "mniej, więcej, troszkę, mniej, więcej, troszkę"

Normalsi jednak wszystko łykną. Enyłej - mam 180mm skoku na obu końcach roweru na kole 27.5 i 140 na kole 29". Jakoś ten pierwszy leci po RTV/AGD jak po szynach. Ten drugi zresztą też, ale troszkę mniej.

W ogóle: to http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Rowery_29_.html
I proszę mitów nie powielać. W praktyce odpowiednia kwota zawieszenia wybierze wszystko, i przy 160+ rozmiar koła ma znaczenie głównie dla fetyszystów.

Teraz, kubakorona napisał:

Dzieki zawieszeniu  swag nie bedzie bujal podczas podjezdzania z kolei w dartmorze zablokuje damper i też na jednymzawiasie nie bedzie tragedii. Jeśli źle kombinuje wyprowadzcie mnie z błędu... 

Kellys będzie bujał, bo full ma bujać. Dartmoor się nie zablokuje, bo to mit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłem na aż tak duży odzew! Dzięki Panowie... "burdel" w głowie mam już taki, że nie wiem co wybrać. Za mocno nastawilem sie na blackbirda evo 29 I nawet fajny sprzęt w swagu nie pomaga w decyzji. Wizualnie też bardziej mi się podoba dart, także dzięki wielkiemu kolu. Zawsze mi się podobały duże "kozy" niż mniejsze rowery 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupię pochwale się co wybrałem. Mam 178 wzrostu wybór rozmiaru M w obu przypadkach mysle,  że będzie dobrym rozwiązaniem?

Jeśli chodzi o opony w kellys czytałem,  że szału nie ma. Wolalbym coś w okolicy 2.4/2.5. Jaka alternatywa? W xc używam continentale i jestem zadowolony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czekam aż dartmoor będzie w lokalnym sklepie żeby się do niego przymierzyć. Zapewne kupię darta i wymienię naped na kompletna grupę gx 1x12 a nx sprzedam. Wtedy będę miał wszystko co chciałem szukając roweru.

Fajny ten propain ale szukam coś w cenie 9 tysięcy 

W dniu 26.04.2019 o 17:32, belzebub80 napisał:

szukaj mniej wiecej 450 reach przy twoim wzroscie

https://www.propain-bikes.com/en/bike-spindrift-2019/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odgrzeje starego kotleta. W końcu w lipcu kupiłem Marina oto specyfikacja.

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/20-alpine-trail-7

Nie będę zakładał nowego tematu bo myślę, że ktoś coś mądrego wtrąci. Do rzeczy chce wymienić damper ale nie wiem dokladnie na co, wymiar ma mało popularny stad mały problem. Co polecacie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubakorona napisał:

Do rzeczy chce wymienić damper ale nie wiem dokladnie na co, wymiar ma mało popularny stad mały problem. 

Na czym polega ta trudnosc?
W tym rozmiarze znalazlem RockShox Super Deluxe RCT, RockShox Super Deluxe Ultimate RCT i RockShox Super Deluxe Ultimate Coil RCT. Domyslam sie, ze chcialbys cos co by pasowalo do tego Yari.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...