Skocz do zawartości

[Gwiazdka] Skracanie rury sterowej


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przy budowie nowego roweru zostawiłem sobie nadmiarowe 20 mm rury sterowej. Podjąłem decyzję że prawdopodobnie będą ciął nadmiar, bo nie jest on mi potrzebny. Pytanie tylko, jak się do tego zabrać.

Aktualnie gwiazdka jest wbita na 15 mm, czyli jak przytnę 20 mm to cięcie wypadnie gdzieś w połowie gwiazdki. Pomyślałem żeby ściąć jakieś 12 mm, dobić gwiazdkę głębiej, dociąć do interesującej mnie długości i znowu dobić do optymalnych 15 mm.

Czy gwiazdka wytrzyma takie 2- 3 krotne dobijanie? Nie rozsypie się?

Wybijanie dołem nie wchodzi w grę, widelec jest zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę różnicy to ma, bo śruba jeszcze musi dosięgnąć. Ale dłuższe śruby w razie czego też można dokupić. Ja skracałem rury już kilka razy. Zawsze mierzyłem na jaką głębokość ma się schować gwiazdka, potem ją wciskałem/wciągałem i ciąłem. Polecam jednak trzy razy dla pewności się upewnić przed wbijaniem czy wszystko dobrze pomierzone i przygotowane. Kiedyś tak wbiłem przez przypadek gwiazdkę, że musiałem szukać dosyć długiej śruby by ją dosięgnąć. Policzyłem wysokość główki ramy i mostka, ale zapomniałem o sterach i podkładkach, które musiały być. Jak nie masz odpowiednich narzędzi to wbijaj ją dosyć dokładnie bo może Ci utknąć w rurze pod kątem. Zazwyczaj jak ktoś w domowych warunkach to robi, to potem jest problem bo gwiazdka nie jest współosiowo z rurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz stosował te same elementy, to wpychasz gwiazdkę o te 20 mm i skracasz rurę. Warto kilka razy się upewnić czy dobrze zmierzyłeś do cięcia rurę sterową, bo tu pomyłki mogą być dosyć drogie. A gwiazdka kosztuje kilka złotych i najwyżej będziesz miał dwie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego chce to robic "na raty". Wbiję gwiazdkę za głęboko i będzie klops. A tak po każdym cięciu mam kontrolę i pewność że będzie prosto. Właśnie dlatego pytanie czy gwiazdka wytrzyma kilkukrotne dobijanie dedykowanym narzędziem które mam zamiar kupić.

Mierzenie rury mam opanowane, robilem to juz kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25   gwiazdka wytrzyma 'wszystko'   , w swojej niewiedzy i ignoranctwie zawsze używam gwiazdki  podwójnej

cla-chsn118-1pb_a.jpg?preset=ico250x250p

wkręcam długą śrubę i przez nią nabijam (swoją drogą dedykowane narzędzie to kawałek rurki o średnicy większej niż ta część gwintowana zapewne),

nigdy gwint w gwiazdce się nie uszkodził a podwójna konstrukcja gwiazdki w zasadzie ustala ją w pionie

 

swoją drogą, jeśli gwiazdka weszła by za głęboko, to za pomocą odpowiednio długiego pręta można ją wypchnąć poza rurę sterową dołem

 

w całej tej operacji najtrudniejsze to uciąć prosto rurę  ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem o tym zamkniętym widelcu ;)

W sumie to w opisanej przez Ciebie operacji to trochę bez sensu wydaje mi się cięcie na kilka razy.

Moim zdaniem lepiej wymierzyć raz i raz uciąć - nawet jakbyś wbił potem 1cm dalej niż zakładałeś to śruby są różnej długości  / koloru / klucza  - można coś dobrać.

Ale to moje zdanie, nie chciałoby mi się ciąć więcej niż raz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką obcinarkę, tnie równo, bez zadziorów, nawet jak obcinamy tylko kawałeczek - ja skracałem rurę o jakieś 4 mm. Ma zapasowe kółko tnące.

https://pl.aliexpress.com/item/Bike-Fork-Cutter-with-Blade-6-42mm-Tube-Cutter-Hand-Pipe-Hobbing-For-Handlebar-Seat-Post/32795482079.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fo4yt4Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, rura alu :) Wiem że staż na forum nic nie znaczy, ale takie rzeczy to jednak ogarniam :)

Przyrząd do cięcia rur jest ok, niestety u mnie zdarzało się że zamiast nacinać to zjeżdzał w dół robiąc piękną spiralę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w serwisie wbijali na taką glebokość. Narzędzie które przeglądałem też tak wbijają.

Zobacze, może kupię narzędzie które pozwala na dobijanie głęboko. Ogólnie nie chce ryzykować zbyt mocno, właśnie dlatego że widelec jest zamknięty i jak coś pójdzie źle, to może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie od nowości miało luz i tak też podejrzewałem że to jest przyczyna. Chociaż na kierownicy było ok.

Może kupię jakiś lepszy model, taki z automatycznym dociskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przycinacza pod ręką, ale wydaje mi się, że kółeczko tnące ma delikatny luz i tak ma być. Chyba nie w tym problem. Ważna jest też rolka stabilizująca z drugiej strony, bo to razem z kółkiem prowadzą cięcie. Ja zaczynam przycinanie od kilku obrotów przy słabiutkim docisku, żeby wytrasować linię cięcia i jeżeli jest jedna linia, to dopiero wtedy robię to mocniej. Docisk, kilka obrotów, docisk, itd. Obcinanie rury sterowej, to dwie minuty. Kierownicy, albo sztycy, minuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...