Skocz do zawartości

[tętno maksymalne] jak często mierzyć


clip7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam komputerek polar V650. Podaje się tam tętno maksymalne a on na podstawie tego wyznacza strefy tętna. Osobiście w samym komputerze ustawiam strefy na podstawie tętna na progu a nie maksymalnego ale mam pytanie. Wiadomo, że tętno maksymalne zależy od płci, wieku i stopnia wytrenowania. To ostatnie najbardziej mnie interesuje. 

Przykładowo na jesieni, przy pierwszych testach, maksymalne tętno wychodzi mi 193 a więc wprowadzam. W miarę wytrenowania w kolejnych testach, w kolejnych miesiącach, tętno maksymalne osiąga już trochę niższe wartości, np.185. 

Pytanie: czy przez cały sezon powinienem traktować tętno maksymalne jako stałe, czyli 193, czy jednak co np. miesiąc albo po wykonaniu testu, powinienem je zmieniać w ustawieniach komputera, ponieważ ono maleje w miarę wytrenowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinieneś stosować najwyższe osiągnięte przez cały rok. Druga sprawa, że trening na tętnie jest trudny, i żeby był efektywny naprawdę musisz poznać siebie i dodatkowo rozpoznawać "objawy" towarzyszące każdej ze stref. Dwa przykłady, gdzie tętno bardzo utrudni Ci zrealizowanie celu treningowego:

1. Krótkie interwały, gdzie tętno nie zdąży zareagować/reaguje z opóźnieniem

2. Długie jazdy jak już jesteś wytrenowany i np zmęczony jesteś w tygodniu przed regeneracją poprzedzonym ciężkimi tygodniami, tętno może być niskie a wykonana praca będzie za mocna co wpłynie na realizację dalszej części tygodni(a)

ktoś napisze zrób test 30min dla tętna - można, ale one nie są aż tak ruchome dlatego wbrew pozorom strefy na podstawie dobrze określonego hrmax sprawdzają się naprawdę nieźle. Test natomiast może pomóc wyeliminować lub zminimalizować skutki wyżej wspomnianego problemu nr 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...