Skocz do zawartości

[Sztuka wyboru] Ten sam osprzęt, różne ramy - różnice między markami rowerów


roygbiv

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zdecydowałem się założyć mój pierwszy wątek tutaj, bo jestem w trakcie wyboru roweru górskiego (2-3tys zł) po 13 latach użytkowania obecnego i po 2 tygodniach oglądania/czytania itd nie wiem już tak naprawdę na czym oprzeć decyzję, skoro we wszystkich rowerach popularnych marek takich jak Kross, Giant, Unibike, Kellys, Cube itd w zasadzie można spotkać ten sam osprzęt (przerzutki, widelce) w różnych konfiguracjach. Czym jest wobec tego marka  roweru i jakie ma znaczenie skoro i tak większość jego części jest wszędzie taka sama? Na początku myślałem, że może chodzi o ciężar, ale tu niespodzianka, bo te rowery wcale nie różnią się wagą. Jeżdżę dość sporo, ale z racji nieinteresowania się rynkiem od czasu zakupu obecnego roweru jestem laikiem i wszystkie te ramy, jeśli nie różnią się wagą, są dla mnie takimi samymi kawałkami metalu z przykręconymi do nich tymi samymi częściami. Nawet po kliku już jazdach testowych różnymi markami podobnej półki nie odczuwałem żadnych różnic.

Pomóżcie mi proszę na czym oprzeć decyzję skoro te ramy i tak podobno wszystkie powstają w Azji a później przyczepia się do nich logo danej marki i przykręca podobny osprzęt? Pytanie sprzedawców mija się z celem, bo oczywiście będą zachwalać akurat rowery dostępne w swoich sklepach:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja na ramę, geometria, dostępność serwisu, opinie, kolorystyka, cena...

Odnośnie brandowania gotowych rowerów czy ram to praktyka powszechna dla mięsa armatniego (rowery w cenie do 3-4 tysięcy). Lepsze ramy czy rowery są produkowane w fabrykach (często w azji) danego producenta (inne technologie i materiały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany po wielekroć. Uznajesz, że trzeba jeszcze raz? Czy też nie chciało ci się trochę poszukać? Temat: "jaki rower MTB do 3000 zł"? Do 2500 zł? Do 2000 zł?

https://www.google.com/search?q=jaki+rower+MTB+do+3000+zł&oq=jaki+rower+MTB+do+3000+zł&aqs=chrome..69i57.1429999j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Albo od strony filozoficzno-fizjologicznej:

https://www.google.com/search?q=dobra+rama+czy+osprzęt%3F&oq=dobra+rama+czy+osprzęt%3F&aqs=chrome..69i57.9351j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietern, dzięki za "ciepłe" powitanie, ale wydaje mi się że moje pytanie dotyka tematu pod innym kątem i to w roku 2019 a nie 2013. Nie pytam Was jaki rower kupić, tylko co właściwie warte są dane znaczki firmowe i co za nimi się kryje w podanym przeze mnie przedziale cenowym, bo jeśli tylko kolorystyka i ewentualnie dopasowanie do sylwetki to wychodzi na to, że nie jest ważne jakiej marki rower kupię ale jaki ma osprzęt w stosunku do ceny i ewentualnie jak długą ma gwarancję na ramę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ciepło" przywitał cię mój poprzednik, ja jestem ten zły. Twoje pytanie nie dotyka żadnego nowego kąta (mój drugi link*) i oczywistym jest, że jest to pytanie zakupowe i od tego zaczynasz.

* nie szukałem zbyt długo, chcesz aktualne, to sobie znajdź, na pewno są.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roygbiv szukasz w przedziale cenowym, który ludziom "nie siedzącym w temacie" wydaje się że będzie oferował jakieś cuda wianki, bo "tyle pieniędzy za rower to już panie jak do wyczynu prawie" a to nadal "entry-level" tylko ciut lepszy ;) Tu nie będzie nie wiadomo jakich różnic między ramami, no bo na ile sposobów można zrobić np. prostego hardtaila żeby się producentowi opłacał? Oczywiście będą lepiej i gorzej wykonane, o takiej czy innej geometrii, ale żaden z producentów nie będzie się tu, za przeproszeniem, spuszczał, żeby zaoferować jakieś rarytasy.

I tak - osprzęt pochodzi od firm zewnętrznych, takich jak Shimano, Sram, FSA, i wiele wiele innych. A odpowiednie miksowanie tych komponentów, żeby przyciągnąć użytkownika to osobny duży temat.

Jak już wspomniano różnice mogą bardziej polegać np. na podejściu do klienta niż na kwestiach technicznych. I zasada w tym przedziale jest prosta - im bardziej "markowy i uznany" producent, tym większy procent ceny danego roweru będzie stanowić "napis na ramie". Oczywiście jak zawsze ktoś powie, że producent X czy Y jest gwarancją tego i tamtego bo produkuje topowe rowery za ileś tam. Tylko co te topowe rowery będą miały wspólnego z tymi najprostszymi z oferty?

Tylko żebyśmy się zrozumieli - absolutnie nie sugeruję kupna pierwszego lepszego roweru byle osprzęt miał w miarę "ładny". Zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz, wytypuj kilka modeli, przejedź się po sklepach i koniecznie przymierz w miarę możliwości. Finalnie o kupnie może zadecydować po prostu to czy rower podoba się jako całość albo czy był dostępny od ręki w miejscowym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techniczne rożnice też są. To przede wszystkim geometria ramy i różnice w tym przedziale cenowym bywają ogromne ale teź np. zdarzy sie taki rodzynek jak poszerzana główka ramy (gt avalanche sport 29) czy lekkie koła (giant talon 3 albo spec rockhopper sport). Odnośnie gwarancji to kilku producentów daje na ramę dożywotnią (spec, giant, trek, gt). Do tego dochodzi cały przekrój kieronic o różnej szerokośc i gięciu, siodełek itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za rzeczowe wypowiedzi. Nie jestem zawodowym kolarzem jak i również nie jestem tylko "ziomkiem" śmigającym rowerem tylko po osiedlu. Robię między 2-3 tys km rocznie po mieście i po Jurze, przy czym do pracy dojeżdżam autem, więc to chyba całkiem sporo. Do tej pory na najtańszym Krossie z 2006 (da się? da się!) więc rower nawet za 3 tysi powinien być sporym przeskokiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...