Skocz do zawartości

[Klocki] Do szosy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Aktualnie w rowerze mam hamulce Claris z ostatniej serii ( Dual Pivot), jednak nie do końca podoba mi się zachowanie fabrycznych klocków. O ile siła hamowania jest akceptowalna bo jeżdżę po płaskim, a więc i hamowania za dużo nie ma, o tyle przeszkadza mi to co ktoś ładnie określił jako "gąbkowatość" hamulców. Mimo zaciśnięcia na obręczy, czuć że hamulec nadal jest trochę miękki.

Jakie polecacie klocki żeby ten efekt chociaż trochę zniwelować? Chciałbym uniknąć zakupu klocków które "zjedzą" obręcze dość szybko.

Budżet to powiedzmy 100 zł na dwa hamulce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumowatosc jest i bedzie, niestety to sa najnizsze hamulce w ofercie Shimano i cokolwiek bys z nimi nie zrobil to beda dalej gumowate. Do tego przypuszczam, ze i pancerze tez nie sa jakies wyszukane? Tu mozna nieco polepszyc sytuacje ale nie samymi klockami. Klockami mozesz poprawic, a w tej sytuacji, biorac pod uwage, niezbyt wyszukane klocki jakie siedza w tych Clarisach, na pewno poprawisz sile i modulacje, np zmieniajac na ww niebieskie Swissstopy, ktore sa jednymi z najlepszych, jak nie najlepszymi klockami do alu obreczy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że całkiem przypadkiem prawie utopiłem 100 zł zamawiając klocki Shimano R55C4, które fabrycznie są montowane w 105 i wyższych grupach.

Wychodzi na to, że według specyfikacji Shimano, są to klocki o dokładnie takich samych właściwościach jak te montowane w grupach Claris, Sora i Tiagra. Jedyna różnica to taka, że te z wyższych grup są skonstruowane jako szufladki z wsuwkami.

bp.png

R50T5 to te z niższych grup, R55C4 z wyższych.

Także jeżeli chodzi o siłę hamowania Shimano w suchych warunkach ( tylko w takich jeżdżę szosą), to byłoby na tyle.

Nad Swisstop pomyślę jak dojadę aktualne klocki, chociaż bardziej bym się skłaniał żeby wymienić zaciski. Klocki to koszt prawie 100 zł za jeden hamulec, zaciski 105 to 130 zł za hamulec.

Pytanie dodatkowe:

Przejrzałem specyfikację hamulców 105 BR-R7000 i zastanowiła mnie jedna rzecz. Wymagana szerokość obręczy to minimum 20,8 mm. Czy rzeczywiście te zaciski nie będą działały poprawnie z obręczą 19 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie ma bata, żeby "gumowatość" hamulców dało się poprawić w jakikolwiek zauważalny sposób przez wymianę klocków. Wszystkie klocki mają zbliżoną twardość, a te najlepiej hamujące są zazwyczaj najmiększe, a więc jeszcze bardziej "gumowate". Za tą "gumowatość" w 90% odpowiadają pancerze, linki, klamki i zaciski (w takiej kolejności), a maksymalnie w 10% klocki.

Jak mimo wszystko chcesz dalej próbować to zacząłbym od wymiany pancerzy (zastosuj metalowe końcówki pancerzy, nie plastikowe) i linek, bo w przeciwnym razie wyrzucisz pieniądze w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wpisałem aktualizacji w tym temacie, może powinienem.

Aktualnie mam zamontowane hamulce BR-R7000 i koła WH-R501. Poczytałem trochę i pojawia się dużo opinii, że klocki Shimano "zjadają" obręcze dość szybko.

Wiem że koła są tanie, natomiast jeżeli zmiana klocków za 70 zł może wydłużyć ich życie w znaczny sposób, to myślę że warto to zrobić.

Co sądzicie? Czy rzeczywiście te klocki BXP są dużo delikatniejsze dla obręczy? 

Co do końcówek, to w ramie mam metalowe a do zacisków i manetek wchodzi sam pancerz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam wszystkich którzy kiedyś udzielali się w podobnym temacie do tego posta. Nie ma sensu zakładać nowego wątku.

@Gregory34

@1415chris

@kamfan

@Fenthin

@SoloTM

@dorota57

@Chociemir

@cinol123

@pawelj5 W innym temacie pisałeś ile przejechałeś na obręczach. Jakich klocków używałeś? Zastanawiam się czy przy suchych warunkach warto wymieniać standardowe Shimano R55C4 na np SwissStop BXP.

A teraz główne pytanie:

Szczerze mówiąc, to nie wiem czy przy przebiegu maksymalnie 2000 km na sezon ( MTB to mój główny rower) warto w ogóle zaprzątać sobie głowę tematem zużycia klocków i obręczy.

Nad zmianą głównie zastanawiam się bo słyszałem że Shimano dość mocno przyciągają brud i niszczą obręcze. Siła hamowania na R55C4 jest ok, ważę tyle co nic i jeżdżę po płaskim w suchych warunkach.

80 zł na klocki to nie jest problem, zastanawiam się tylko czy w moim przypadku ma to sens.

Co sądzicie? Może wystarczy regularnie sprawdzać i czyścić klocki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie znam się na klockach do szosy, choć namiętnie ujeżdżam v brejki w góralu. Może poobserwuj te klocki, jeśli opiłki wciąż będą się wbijać to wymień klocki na bardziej miękkie/inne polecane  i będziesz bogatszy o doświadczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pytanie które są bardziej miękkie :D Naprawdę przeczytałem dziesiątki tematów na różnych forach. Jedni na ślepo polecają SwissStop i KoolStop Salmon ( u nas niedostępne) jako remedium na wszelkie istniejące problemy, inni natomiast piszą że nowe klocki Shimano są naprawdę dobre i to taka zmiana dla dobrego samopoczucia.

Tak jak pisałem, km dużo na szosie nie robię, ostrego hamowania też jakoś za bardzo nie ma, koła niezbyt wyszukane, ale cały czas z tyłu głowy mam "dyskomfort" że być może małym kosztem da się znacznie poprawić sytuację.

Co do różnic między szosą a MTB, to nie sądzę żeby była jakaś wielka różnica. Mieszanka BXP jest dostępna zarówno dla MTB jak i szosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skom25 napisał:

A teraz główne pytanie:

Szczerze mówiąc, to nie wiem czy przy przebiegu maksymalnie 2000 km na sezon ( MTB to mój główny rower) warto w ogóle zaprzątać sobie głowę tematem zużycia klocków i obręczy.

Zdecydowanie nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem zamówienie i dorzuciłem klocki BXP, zobaczymy. 4 wsuwki kosztował 78 zł, więc po przeliczeniu na sztukę nie jest tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...