Skocz do zawartości

[Korby] Długość ramion korby


Jelitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Chciałbym zapytać o długość korb. W mojej Meridce mam długość 175 mm, ale nie wiem czy nie są za długie (wiem że im krótsze tym zdrowsze, ale...). Problem w tym że przy tej długości korb i założonych noskach (na razie nie mam jeszcze SPDów :-( ) stopa przekracza nieco wysokość koła przez co przy skręceniu kierownicy pod większym kątem kiedy pedał jest poziomo w położeniu najbliższym koła, opona ociera o nosek. Wprawdzie w czasie jazdy to nie przeszkadza i nie ma wpływu na jazdę o tyle martwię się czy tak powinno być. Czy to nie świadczy o tym że np. rama jest za mała (mój wzrost to 175cm, rozmiar ramy 53 cm C-T, a długość to 57,5 cm, rama typu compact) albo korba za długa? Jeśli korba jest za długa to na jaką długość najlepiej wymienić?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość BikerFG

ja w swojej meridzie mam korby 170, tyle, ze rozmiar ramy (CT) 50 cm (wzrost 175 cm) i zdarzylo mi sie zahaczyc butem o kolo ale tylko na stojaco jak nie bylem wpiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja ma podobne wrażenie że dłuższa górna rura byłaby dla mnie za długa ale patrząc na siebie na mojej szosówce ciągle mam wrażenie że jest na mnie za mała...mam tyle samo wzrostu co Ty, i rozmiar ramy M - długość górnej rury to 575mm

 

Niestety jak kupowałem rower to nie było numeru większego i nie miałem jak porównać :-( teraz ciągle chodzę i pluję sobie w brodę bo nie jestem pewien czy moja ramka nie jest na mnie za mała :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BikerFG

za mala pewnie nie, to jest rama kompaktowa nie klasyczna.

ja tez mam rozmiar M, tyle, ze ramki z lat 2005-2006 w porownaniu z 2004 maja rozmiarowke zmieniona, tzn. to co w 2004 bylo M (tak jak u Ciebie) obecnie jest L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie trochę uspokoiłeś :-) Dziękuję :-) uważam że jest zamieszanie z tymi ramami jak dla mnie...każdy producent podaje coś innego każdy proponuję inny rozmiar pod inny wzrost a w sklepach normalnie nie można przymierzyć dwóch rozmiarów tego samego roweru bo szosa jest mało popularna i w sklepach nie opłaca się ich trzymać :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

DŁUGOŚC korb dla początkujących dobiera się metodą do wzrostu 170-170,,do180wzrostu-172,5,,powyżej 180-175mm..lecz jest to metoda ,,z grubsza,,jesli ktoś ma preferencje do jeżdzenia siłowego i ma siłę i jeszcze chce ją trenowac jeździ na korbach 175,,,natomiast są amatorzy , którzy preferują jazdę na obrocie , przykładaja mniejszą siłe,,.wtedy lepsze preferencje ma korba 170mm. gdyż ona wymusza wiekszą kadencje ,,,POZDR,,ŁYSY..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skromnie bym powiedział że dobór długości korby dobiera sie pod długośc nóg a nie wzrostu - ludziska maja różne proporcje ...

Pozatym zależy czy ta korba jest dla kogoś kto jeździ raczej po płaskim, czy po górach ...

Generalnie rzecz ujmując sprinterzy uzywaja krótkich korb, a górale dłuższych, ale i tak to zależy od preferencji indywidualnych .

 

Ja , mając 181cm i niestety krótsze (choć muskularne :P ) nogi mam korbe 177.5 - niby za długa, ale moje trasy to ZAWSZE górki i chwale sobie tą długość korby i przyzwyczaiłem sie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁYSY, dbaj o ortografię! szosóweczki pisze się przez "ó" a nie "u", lepsze przez "p" a nie "b"...

 

A wracając do tematu, wg mnie nie ma złotego środka, bo to z jaką kadencją się jedzie zależy też trochę od dnia.. Czasami się nie chce szybko pedałować, a innym razem np. na treningu jest to pożądane...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

CDAN --twoim tokiem rozumowania ,to przed każdym treningiem musiałby korby wymieniać ,,,,,trzeba wiedzieć co chcesz poprawiać ,,lub co preferujesz ,,,,a tak na temat --to trochę długie te nogi jak na 176cm,,myślę ,że bez wiekszej dyskusji możesz wybrać korby 175mm,,,,POZDR,,ŁYSY,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...