Skocz do zawartości

[rama] Kross Hexagon, Evado - Jaki w końcu rozmiar ramy w rowerze crossowym, górskim


gia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od kilku dni robię przymiarki i dalszym ciągu nie wiem na jaki rozmiar ramy mam się zdecydować. Potrzebuję roweru w celach rekreacyjnych, do jazdy po wyboistych polnych drogach, lasach, po szosach też, ale większość po wspomnianych polach, łąkach i lasach, których w okolicy mam bardzo dużo. Chodzi o to, że jestem na pograniczu rozmiaru S i M z moim wzrostem 172 i odległością 78cm do ziemi od krocza. Wg kalkulatorów rozmiary ram nie jest jednoznaczny tzn wg niektórych jest to 17, wg innych 18 (tych wyników mam najwięcej), inne pokazują nawet 19. Rower jaki chciałbym kupić to Kross Evado albo Hexagon. Z tego co widzę niestety Kross nie ma 18. Dodam, że będę jeździł z córką 2 lata w zamontowanym foteliku. Jaki rozmiar ramy wybrać w tych modelach, lub czy wybrać jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Każdy producent może mieć nieco inną geometrię ram, inne nazewnictwo rozmiarów, a tak naprawdę podawanie rozmiaru jako długości rury podsiodłowej to trochę taki pic na wodę i mocne uproszczenie. Za to proste do przekazania klientom.

IMHO zawsze, ale to zawsze powinno się przymierzyć. Dobieranie czegokolwiek na bazie samych cyferek wymaga doświadczenia i odrobiny szczęścia, żeby się nie okazało, że cyferki sobie a rama sobie, bo i tak bywa.

Ja mam 180cm wzrostu i jeżdżę/jeździłem na rowerach z przedziału 17-19". W przypadku MTB było to 17, 18 i 18,5", a "mieszczuch" 19". Jesteś 8cm niższy i próbujesz wejść w podobne rozmiary...

Jak jesteś w wielu przypadkach na granicy, to niestety trudno - trzeba się przymierzyć i wybrać na czym czujesz się lepiej. Mi też nieraz wypadał dylemat "umowne" M czy L, a raz nawet L czy XL ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzane mi jest żebym wziął jeśli Hexagon to S a jeśli Evado to M. Skąd ta różnica? A może znacie jakieś dobre modele 18"? Chyba to byłby najlepszy rozmiar dla mnie. Patrzę na efektywną długość ramy, ale która ma być dla mnie najodpowiedniejsza to dalej nie końca wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tymczasem za odpowiedzi. Miałem dziś okazję przymierzać w go-sporcie tamtejsze Krossy Espirit, M (19) i S (17) i w tym pierwszym dotykałem kroczem ramy, mało bo mało ale jednak. Rozumiem, że ma być jednak trochę luzu? Jeśli tak to wybór padnie na S. Z tym wyjątkiem, że pójdę jednak chyba w Hexagona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie piszę że zależy od typu roweru i tego jak chcesz jeździć. Zdecydowana przewaga asfaltu - cross, będzie na kołach 28, węższe opony i mniej sportowa geometria. Hexagon będzie miał koło 27,5 albo 29 i szerokie opony w teren. Ale mimo wszystko kierunek jest dobry, zawsze lepiej mieć komfort że możesz zeskoczyć na ramę i się nie obić. Zwłaszcza jak chcesz jeździć z córką, rower obciążony fotelikiem i dzieckiem niestety będzie się przechylał więc dobrze będzie jak będzie można złapać ramę nogami. Sprawdź też czy rower ma mocowanie do bagażnika - a najlepiej zapytać sprzedawcy czy fotelik będzie pasował. Jak masz swój to weź do przymiarki, jak nie masz to najlepiej kupić razem z rowerem i od razu z montażem, raz możesz dostać większą zniżkę, dwa, jeśli coś nie będzie pasowało to po prostu zrezygnujesz z danego modelu fotelika albo roweru. W małych rozmiarach ram zdarza się że fotelik jest za nisko, ale to zależy od konkretnych modeli i raczej rzadko się zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...