Skocz do zawartości

[3000 zł] lekki rower na miasto + okazjonalny trekking, full deore


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Aktualnie posiadam crossa z ramą 23'', nieco zmodyfikowanego (dodany bagażnik, błotniki): https://katalog.bikeworld.pl/2015/web/produkt/rowery/trekking_cross/northtec/43131/caledon_vb

Ponieważ mam problemy z kolanami, chciałbym nieco zupgradować rower co by się "łatwiej pedałowało" (ostatnio wsiadłem na rower znajomego full deore i niewielka ilość wysiłku jaki musiałem włożyć w przemieszczanie się dosłownie mnie zgniotła).

- 195 cm, 80 kg
- użycie: miasto (dojazd do pracy ~200 dni w roku), trekking (5x w roku)
- lekkość roweru (wnoszenie na piętro)
- oczekiwane wyposażenie: bagażnik
- celuję w dobre dopasownie do wzrostu (przełożenie sił na kolana)
- fajnie gdyby nie siedziało się na nim super pochylonym ale bardziej w stronę roweru miejskiego (pozycja blisko wyprostowanej ale nie do końca)

Z góry serdeczne dzięki za propozycje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, emperex napisał:

co by się "łatwiej pedałowało" (ostatnio wsiadłem na rower znajomego full deore i niewielka ilość wysiłku jaki musiałem włożyć w przemieszczanie się dosłownie mnie zgniotła).

I stąd wysnułeś wniosek, że sprawił to osprzęt Deore? :)))

Najczęściej rowerem "ciężko się jedzie" bo:

- właściciel nie ma "pary w nogach" ;)

- rower jest zapuszczony, właściciel nie ma pojęcia o konserwacji podstawowych elementów decydujących o płynności i komforcie jazdy jak np. napęd

- rower jest złej wielkości, jest niewygodny/źle ustawiony (wysokość siodełka, itp.)

- rower ma ogumienie nieadekwatne do miejsc w jakich jest wykorzystywany

- rower oferuje zbyt twarde przełożenia

 

Grupa osprzętu jako taka IMHO nawet nie kwalifikuje się na taką listę jeśli wszystko jest sprawne a rower dobrze dobrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, m0d napisał:

- właściciel nie ma "pary w nogach" ;)

- rower jest zapuszczony, właściciel nie ma pojęcia o konserwacji podstawowych elementów decydujących o płynności i komforcie jazdy jak np. napęd

- rower jest złej wielkości, jest niewygodny/źle ustawiony (wysokość siodełka, itp.)

- rower ma ogumienie nieadekwatne do miejsc w jakich jest wykorzystywany

- rower oferuje zbyt twarde przełożenia

Serdeczne dzięki za rzeczowe podejście do sprawy! Rozważyłem to co napisałeś, ale obawiam się, że nic z powyższych nie jest u mnie spełnione. Ostatnio nawet jak byłem w serwisie z rowerem to zostałem okrzyczany po co marnuje czas skoro w rowerze wszystko jest dopicowane. Najbardziej prawdopodobna opcja to "rower jest złej wielkości, jest niewygodny/źle ustawiony (wysokość siodełka, itp.)" jednak nadal mało prawdopodobna ze względu na to jak dużą ilość czasu spędziłem na edukowaniu się w tej kwestii i kombinowaniu z samym rowerem.

Jeśli zatem mogę prosić o rady/sugestie co do samych modeli z nieco lepszym osprzętem niż posiadam (może już bez analizy problemu) to będę wielce wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jakbyśmy ustalili co to znaczy dla Ciebie "lekki", bo w tej kwocie cudów nie będzie niestety... A druga sprawa - w tej kategorii rowerów producenci nawet się nie starają żeby było lekko...

Do takiego użytkowania jak napisałeś standardowo zasugerowałbym Marina Muriwoodsa. Bardzo wdzięczny i solidny "wół roboczy" na klasycznej, stalowej ramie. Bagażnika w komplecie nie ma, ale ma tyle miejsca i tyle różnych mocowań że bez problemu zainstalujesz wszelkie błotniki, bagażniki, koszyki, itp.

Niestety, nie ma "dełore" i całość w fabrycznej konfiguracji będzie ważyć pewnie >13,5kg bo będziesz musiał mieć ramę słusznej wielkości ;) IMHO to i tak dobry wynik w porównaniu do typowych rowerów trekkingowych i crossowych w tym budżecie. Pozycję możesz sobie ustalić w dość szerokim zakresie, niemniej raczej będzie nieco pochylona niż bliska wyprostowanej. Oczywiście koniecznie do sprawdzenia i przymierzenia, chyba że od razu odrzucisz bo się nie będzie podobać ;)

Ewentualnie spójrz na ofertę crossów od Unibike'a, tu nie wskażę nic konkretnego ale znane są z dobrego stosunku jakości i osprzętu do ceny, także tu możesz znaleźć upragnione Deore :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, wielkie dzięki za pomoc Panowie :)

Dużo ostatnio rozkminiałem i byłem się też pokonsultować w sklepie rowerowym w Poznaniu w którym składają rowery pod użytkownika i rozważam małą zmianę koncepcji. Spodobała mi się idea przerzutek w piaście (Shimano Nexus / Alfine 8 w moim przedziale cenowym) i poważnie rozważam właśnie rowerek z takim osprzętem. Podsumowując myślę o czymś takim (mam nadzieję że coś lekkiego udało by się złożyć):

- rama aluminiowa + amortyzator przedni (stalowej się trochę obawiam bo jestem miejskim niszczycielem ram – zawsze jest mnóstwo rysek i obawiam sie korozji)
- Shimano Nexus/Alfine 8 bez napinacza (testowałem i wydaje mi się że 8 biegów mi zupełnie wystarczy, jedyne czego się obawiam czy opory w takim rozwiązaniu nie będą zbyt duże)
- do tego jakieś dobrze dobrane opony 28/29'' które pozwolą na szybką jazdę i bedą też nieźle amortyzowały (tutaj się zupełnie nie znam więc zdałbym się na sklep)
- przypuszczam że trafi mi się taka zakrzywiona kierownica "miejska" aby spełnić moją potrzebę dość wyprostowanego siedzenia

Chwilę szperałem czy nie ma takich rowerków dostępnych od ręki, ale kiepsko to wygląda. Unibke ma AMSTERDAM 8V oraz Freeway – obydwa na ramie do 21'' co chyba będzie za małe na 195 cm wzrostu. Znalazłem mniej wiecej takie CUBEy (travel SL / travel PRO / hyde pro / hyde race) ale nie wydają się warte swojej ceny. Znacie może jakieś alternatywy?

Znalazłem na olx takie pozycje:
- https://www.olx.pl/oferta/rower-trec-zektor-b-naped-cdx-osprzet-shimano-alfine-CID767-IDyfZGv.html
- https://www.olx.pl/oferta/rower-kola-28-shimano-nexus-8-CID767-IDz94iT.html (tu pewnie rama może być za mała)
myślicie że coś jest warte uwagi?

Ten Marin Murinwoods wygląda też bardzo ciekawie i nie chcę go odrzucać na start, mino że ma trochę inną charakterystykę niż powyżej wypisałem. W przyszłym tygodniu spróbuję go gdzieś dorwać w Poznaniu i się przejechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...