Skocz do zawartości

[pedały platformowe] Dartmoor Cookie kasowanie luzów


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie! I panie ;)

Witam,
Mam pewne wyzwanie coby go nie nazywać problemem.
Chodzi o pedał. O luz w tym pedale. Zwykłe platformówki na śrutach.
Dartmoor Cookie A1591. Zakupione jakieś pół roku temu do jazdy po mieście.
Od jakiegoś czasu zaczął mi się przycinać prawy pedał podczas obrotu i przy stawaniu na niego zaczęło klikać i nieść się po ramie a tego nie nawidzę!
I na pewno dźwięk pochodzi z prawego ponieważ podmieniłem na inny i dźwięk ucichł.
Rozkręciłem. Wyczyściłem. Bieżnie w stanie 9/10. 28 śrutów bez widocznych ubytków. Spoko. Składam.


I teraz tak. Od zewnętrznej strony są dwie nakrętki. Jedna większa z bieżnią od wewnętrznej strony. Druga mniejsza od zewnątrz - kontrująca.
Teraz pytanie: Jak to zkontrować?
Mam dziką fantazję aby użyć nasadki typu tulejka kątowa / nasadka prosta cienkościenna.
Przytrzymać ją kluczem płaskim/nastawnym. W środek wsadzić cienką nasadkę do zkontrowania mniejszej nakrętki.
I teraz powstaje zagadnienie: Gdzie dostawnę tą jakby nasadkę przelotową/prostą/cienkościenną/niezwężaną do większej nakrętki?

Jak to ogarnąć?

Pozdrawiam!

A i od razu proszę moderację żeby wskazała przyczynę mojej ewentualnej niekompetencji przy zakładaniu wątku zamiast go od razu zamykać czy usuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na Allegro lub w sklepach z narzędziami. Czasami trafiają się takie z cienkimi ściankami.

Dla ułatwienia wkręć oś pedału w imadło, będzie łatwiej przy kontrowaniu. W innym przypadku będziesz powtarzał 100 razy, bo zawsze coś się minimalnie ruszy.

Ewentualnie możesz próbować inaczej. Bieżnię dokręcasz lekko za mocno palcami, potem kontre również palcami, a potem odkręcasz bieżnię żeby docisnęła się do kontry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz bieżnie odpowiednio ustawić na gwincie i zablokować płaskim śrubokrętem lub jakimś klinem.

Chyba pierwszy raz skręcasz pedał, bo ja kiedyś jak to zobaczyłem to w mojej głowie też pojawiły się takie pomysły. Lepsze pedały mają pomiędzy tymi dwoma nakrętkami podkładkę o odpowiednim otworze i ścięty gwint tak by ta kontrująca tylko dociskała, a nie obracała. 

Nasadka może Cię trochę kosztować i akurat taką jaką potrzebujesz może być ciężko znaleźć. Myślę, że taniej było by kupić klucz-rurkę w odpowiednim rozmiarze. Potem możesz go obciąć na odpowiedniej wysokości. Jak masz spawarkę to możesz przyspawać sobie blaszkę od boku, która będzie rączką. Albo chwycić go w klucz do rur, żabkę, jakiś co się zaciśnie i będzie trzymać. Zakładasz to na większą nakrętkę. Na mniejszą nakrętkę, nasadkę, lub mniejszy klucz-rurkę i skręcasz.

Podobny obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bieżnię dokręcasz lekko za mocno palcami, potem kontre również palcami, a potem odkręcasz bieżnię żeby docisnęła się do kontry.

Próbowałem tak robić na początku. Dokręcałem możliwie mocno nakrętkę zewnętrzną żeby doszły do siebie jak najbliżej, a później wykręcałem wewnętrzną.

Chwilę się trzymało a po kilku obrotach zaczęły wspólnie jeździć po gwincie.

Cytat

Szukaj na Allegro lub w sklepach z narzędziami. Szukaj na Allegro lub w sklepach z narzędziami.

Ta porada znacznie mi pomogła  :rolleyes: Właśnie nie znam nazewnictwa niestandardowych narzędzi i stąd ten wątek :P

 

Dzięki Ilia, własnie o tego typu kluczu myślałem.

Mam klucz nastawny. Nie mam spawarki. I zastanawiam się czy istnieje taki klucz rurka jak wyżej czyli podobny jak do świec, ALE prosty w przekroju. Nie wiem czy dobrze to określam ale chodzi mi o to żeby przez całą długość był sześciokątny głównie na zewnątrz - aby możnabyło go skrócić do kilku cm i złapać elegancko nastawnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie sześciokątne na całej długości i nawet takie ścięte już z rączką ale to po dziadku jeszcze.:) Teraz się chyba nie robi takich sześciokątnych na całej długości, w sprzedaży takich jeszcze nie widziałem. Ale jak ten okrągły  dobrze chwycisz to będzie trzymać. Klucz nastawny to klucz francuski/szwedzki. Ty potrzebujesz coś w tym stylu, klucz Morsa: image.jpeg.49ba8c90e2e3f9d32538e7350d93c14c.jpeg

Śrubą na rączce ustawiasz średnicę. Potem zaciskasz na kluczu-rurce i trzyma sam.

W klucz rurkę wkładasz nasadkę od mniejszej śruby i dokręcasz np. tymimage.jpeg.a8362943ec1a92eeb9d28ec7bca2e7f6.jpeg

Ja tak kiedyś robiłem jak nie miałem odpowiednich narzędzi. Zresztą teraz biorę ten sześciokątny ścięty klucz z rączką i robię podobnie. Pokombinuj, opcji jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za merytoryczną i konkretną odpowiedź :thumbsup:

Ile narzędzi można było samemu zmodzić mając dostęp do spawarki, szlifierki i kupki złomu... :confused: A teraz d...:rolleyes:

Nadal wierzę że uda mi się znaleźć taki kanciasty po całej długości. Chociaż licho wie jak tego szukać.

Zastanawia mnie bardzo jak wygląda montaż takich pedałów w fabryce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda tak, że jest to skręcone "na oko". Czasami pedał ma wyraźny luz, czasami chodzi za ciężko.

Niestety takie są uroki pedałów za kilkadziesiąt złotych, producent raczej nie zastanawia się jak łatwy będzie serwis.

Jeżeli natomiast Twoje pytanie odnosi się do narzędzi jakich używają, to na 100% mają specjalne narzędzia, bo zaprojektowanie i wytworzenie takiego narzędzia to grosze w skali kosztów produkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...