Skocz do zawartości

[Amortyzator] Sr Suntour Raidon 2014 lekki luz po lewej stronie oraz stuki


Lukas7785

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze co się robi jak się kupi widelec to serwis (niestety obecnie to nawet jak jest nowy). Rozbierz wszystko i się okaże co zastaniesz w środku. To nie jest wielka filozofia, ale nie życzę Ci żeby się okazało, że to pierwszy serwis od nowości:whistling:

Jak tuleja ślizgowa jest zatarta to górna goleń też i to będzie widać. Stukać nic nie powinno.

Edytowane przez seraph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, seraph napisał:

Jak tuleja ślizgowa jest zatarta to górna goleń też i to będzie widać. Stukać nic nie powinno.

Swego czasu na forum był "głośny" temat, którego byłem autorem. Niestety niektóre SR, w tym Raidon, fabrycznie wychodzą lub wychodziły z nadmiernym luzem na ślizgach. Objawiało się to właśnie stukaniem przy zaciśniętym hamulcu i bujaniu rowerem. Dodatkowo było to wyczuwalne gdy położyło się palec w miejscu gdzie górne lagi wchodzą w dolne, przy uszczelce.

Mój amortyzator był z roku 2016, nowy, z Polskiej dystrybucji, ale nie wiem jak sprawa ma się teraz. Autor ma rocznik 2014, więc istnieje szansa że to ten sam problem.

Co do zmiany skoku na 130mm. Może i jest to możliwe, ale ja nie polecam. Amortyzator znacznie szybciej złapie luzy na ślizgach. Dodatkowo nie jest to produkt przeznaczony do rowerów gdzie przewidziany jest taki skok.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma 140mm w raidonie też ten sam rocznik i po roku czasu nic się z nim nie dzieje. Są też wersje które można kupic gotowe 140mm. Niestety moja rama wymaga minimum 130mm skoku. A czy trudno jest wyciągnąć tuleje i nabić nowe?

Edytowane przez Lukas7785
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, on prowadzi autoryzowany serwis.

Tak jak pisaliśmy wyżej, 130mm dla Raidona to już dużo. A jak szybko złapie luz, ciężko powiedzieć, może po miesiącu, może po 10 latach.

Tak na przyszłość. Jak masz ramę projektowaną pod dany skok, to szukaj amortyzatora o danym skoku, a nie kupujesz coś do innej dyscypliny i modyfikujesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem takiego budżetu a raidon za 350zł to super okazja kolega ma zwiększonego z 100mm do 140mm i nic się nie dzieje a jeździ już rok tak. Postanowiłem kupić i tak samo zwiększyć. Na razie na nim nie szalałem i takie coś już xcm po roku męczenia lepiej się trzymał. Na goleni jest plakietka i pisze że nie jest przeznaczony do downhill i freeride do AM już raczej jest. Według mnie to jakiś taki egzemplarz albo jak zawsze ,, musi być problem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbrałem amor i tuleje wyglądają na dobre żadnych przytarć. Poruszyłem popychaczem od tłumika i od zaczął wydawać podobne stuki. Po nasmarowaniu i skręceniu działa wszystko dobrze i nic się nie zmieniło luz jest bardzo mały może około 0,1mm. Nie przeszkadza mi to tylko boję się że coś może się jeszcze bardziej zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epixon XC ma takie same tuleje jak Raidon. Epixon TR miał inne, ale chyba nie pasują do Raidona.

Luz 0,1mm w przypadku ślizgów to jest duży luz. Jeżeli jest słyszalne stukanie, to znaczy że jest nadmierny.

Właśnie dlatego amortyzatory kupuje się nowe, z gwarancją producenta. Wtedy to nie jest Twój problem. Co z tego że kupiłeś leżak magazynowy, pewnie ściągany z zagranicy, skoro nie przysługuje Ci gwarancja?

No i kolejna sprawa, że tak jak się pewnie domyśliłeś, dodatkowe 30mm wysunięcia lag zwiększa dźwignię. Także wspomniany efekt może być jeszcze bardziej wyczuwalny.

Używkę warto kupić tylko jeżeli ma się pewność że jest sprawna i w dobrym stanie, a czasami ciężko to stwierdzić bez ściągania dolnych lag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kartę gwarancyjną tylko nie jest ona uzupełniona. Na stronie activi są tuleje do raidona i do epixona więcej gdybym je zakupił i mi lokalny serwis je wymienił to by wszystko grało ? Wiadomo lekki luz zawsze będzie to nie Fox ale żeby to tak nie latało. Ja rozumiem 130mm mniejsza żywotność ale nie po 10min pracy amortyzatora już luzy.

Edytowane przez Lukas7785
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę gwarancyjną to moge Ci i ja wysłać :) Nie ma wpisu, nie ma gwarancji.

Nie wiem czy tuleje coś dadzą, równie dobrze to może być mininmalnie za mała średnica górnych lag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...