Skocz do zawartości

[wypadek - słupek na ścieżce] odszkodowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję osób, które miały wątpliwą przyjemność kolizji lub wypadku rowerowego z "udziałem" słupków stojących na ścieżkach rowerowych w Warszawie, a szczególnie na ścieżce rowerowej na koronie Wału Miedzeszyńskiego. Proszę o kontakt na maila: jhasiuk@op.pl. może to coś pomoże w ciągnącej się latami sprawie o odszkodowanie. Wpadłeś na słupek lub inną niebezpieczną przeszkodę podczas jazdy na rowerze wyznaczoną do tego ścieżką? Znasz kogoś, kto miał podobny wypadek? Napisz do mnie prywatną wiadomość. W 2013 roku podczas jazdy na rowerze wpadłem z dużą prędkością na gruby, metalowy słupek stojący na samym środku ścieżki rowerowej na Wale Miedzeszyńskim. Wypadek przypłaciłem skomplikowanym złamaniem barku, dwiema operacjami i długoletnią rehabilitacją, która do dziś nie przywróciła mi pełnej sprawności w prawej ręce. Pomóż mi dotrzeć do jak największej liczby osób; takich przypadków było więcej (patrz zdjęcie słupka ze śladami opon rowerowych w komentarzu). Z góry dziękuję za udostępnianie i wszelkie info!

SAM_1053.JPG

aaa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co mówią na to przepisy? Bo według mnie, naprawdę trzeba się postarać żeby w coś takiego wjechać.

Słupki stoją po to, żeby kierowcy nie omijali korków ścieżką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dokładnie.
No cóż, wypadki chodzą po ludziach ( ostatnio opisywałem swoją glebę i apelowałem, żeby zakładać kask ), więc : "jak sie nie psewrócis, to sie nie naucys" :no:  :icon_wink:
Teraz pytanie, czy ludzie wpadają na takie przeszkody przez gapiostwo, czy brak "skill'a" :icon_question:
A może jedno i drugie... :unsure:
Rozmaitych przeszkód w otaczającym nas świecie jest całe mnóstwo, więc tak naprawdę, to strach z domu wychodzić, bo a to krawężnik za wysoki, a to schody za śliskie...
Niestety trzeba mieć oczy dookoła głowy - jak ktoś nie ma, a do tego gapi się w smartfona, albo panikuje podczas mijanki, czy też zasuwa na pałę po ciemku, to skutki nietrudno przewidzieć...
Oczywiście łączę się w bólu z "ofiarami" takich niespodzianek, ale obawiam się, że niewiele da się z tym zrobić - w przeciwnym razie, tak jak napisał kolega skom25, w takich miejscach będą sobie przejeżdżać i parkować samochody itp., bo kombinatorów jest cała masa ( jakiś czas temu ktoś wrzucał zdjęcia samochodów omijających korek, czy inne utrudnienia ścieżką...)
PS
Na wale po drugiej stronie Wisły, też są podobne pułapki - niektóre złożone leżą w trawie i czekają na gapę...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszkodowanie w mojej opinii się należy. Jest to przeszkoda na drodze, która powinna być z dużym wyprzedzeniem oznakowana plus duża informacja. 

Niedopuszczalne jest żeby na drodze rowerowej gdzie można rozwijać duże prędkości coś takiego stało. 

 

@skom25 Nie ważne czy trzeba się starać czy nie. Takiego czegoś nie może być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrissDeValnor napisał:

Niestety trzeba mieć oczy dookoła głowy - jak ktoś nie ma, a do tego gapi się w smartfona

Wałem ( samochodem) jeżdżę codziennie. Nagminne jest że ludzie gapią się w telefony.

6 godzin temu, EhnatoX napisał:

Jest to przeszkoda na drodze, która powinna być z dużym wyprzedzeniem oznakowana plus duża informacja.

Z jednej strony tak. Natomiast nie ma co popadać w paranoję i wszędzie dorzucać znaki pionowe i poziome.

Co znaczy według Ciebie duża prędkość? Żeby się zaraz nie okazało że "kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie". Więc jeżeli na ścieżce jest duży ruch, to powinieneś dobrać odpowiednio prędkość i zachować szczególną ostrożność. Jak ruchu nie ma, to i tak powinieneś być skupiony na jeździe, a wtedy ciężko nie zauważyć takiego słupka.

Z jaką prędkością porusza się typowy użytkownik? 15-20km/h? Przypominam że w Polsce prawo mówi o tym, że rower musi mieć sprawne hamulce. Z takiej prędkości, nawet przy słabym zestawie wyhamujesz na krótkim odcinku.

Żeby nie było że popieram takie rozwiązania, bo nie popieram. Ale czasami wystarczy odrobina zdrowego rozsądku.

PS: Co do tych śladów opon na słupkach, to coś mi się wydaje, że w sporej mierze pochodzą od pojazdów służb oczyszczania miasta a nie rowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, skom25 napisał:

Słupki stoją po to, żeby kierowcy nie omijali korków ścieżką.

Kierowcy raczej koroną wału nie będą jeździć ;) Chociaż kto wie, pewnie i tacy by się znaleźli, bo przecież "się spieszą"... Te słupki są przy "skrzyżowaniu" DDR z dojazdem/wyjazdem z terenu i budynków znajdujących się tuż przy Wiśle. Z jednej strony bronią przed wjazdem pojazdów na chodnik i DDR na koronie wału. Słupek jest dokładnie po środku DDR. Z drugiej strony możliwe, że dochodzi tam do pewnych wymuszeń, bo ludzie na rowerach też lubią się spieszyć albo jechać ławą po całej szerokości DDR, bo przecież każdy z każdym musi akurat rozmawiać. Ja tam traktuję takie miejsca jak regularne skrzyżowanie - zwolnij, zachowaj ostrożność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

U nas na ścieżkach też są takie słupki. Ja w tym nie widzę nic niebezpiecznego. Są pomalowane na biało-czerwono, także widoczne z daleka. Dodatkowo są na środku ścieżki, a środkiem się przecież nie jeździ. Naprawdę, żeby w taki słupek wjechać to trzeba by myśleć o niebieskich migdałach zamiast skupić się na jeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, m0d napisał:

Kierowcy raczej koroną wału nie będą jeździć ;)

No byś się zdziwił co się tam działo ;) Warszawa to jest stan umysłu i ludzie naprawdę robią dziwne rzeczy żeby tylko oszczędzić kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wpadłem z dużą prędkością"  

Codziennie mijam na DDR-ach potencjalnych ofiar takich elementów infrastruktury drogowej. Proszę mi wytłumaczyć jak człowiek, który spokojnie i uważnie jedzie ścieżką rowerową  wpada na coś takiego?  Za szybko jedzie, wykonuje chaotyczne manewry, rozmawia przez komórkę, nie obserwuje drogi przed sobą? 

A co do odszkodowania to nie wiem dlaczego, ale cały czas przypominają mi się procesy typy  oskarżenia MC za to, że podana kawa była za gorąca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścieżki rowerowe, zwłaszcza te wymalowane na poboczu drogi, to niebezpieczne miejsca. Staram się nie korzystać, ale czasem muszę wtedy stosuję wzmożoną  ostrożność. Raz pojechałem szybciej (bez szaleństw 28-30km/h) i skasowałbym siebie o samochód. Problemy mają ci, dla których to główne miejsce jazdy, oni pędzą bez opamiętania, złoszczą ich wolno jeżdżący użytkownicy (np: tacy z dziećmi). Żadna ścieżka rowerowa, którą znam nie nadaje się do "szybkiej jazdy". Problem kolegi jest ostatnio bardzo popularny, czyli jak obwinić kogoś za własną  nieostrożność i poniesione straty. Sztandarowymi przykładami są skutki tego typu roszczeń - napisy na lusterkach amerykańskich aut (że odbity obraz może być zniekształcony) i na kubkach od kawy (że gorąca woda może oparzyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na szerokiej ścieżce połączonej z chodnikiem zobaczyłem świadectwo ostatniej nocy, chyba dwie świeżo rozbite butelki, zatrzymałem się oparłem rower o  płotek i zająlem się przerzucaniem wykopywaniem szkła ze środka, w stroju kolarskim, widoczność jak na pasie startowym bez mgły. Z horyzontu wyłania się zapalczywy rowerzysta, wiek poważny, strój pełny, prędkość atomowa. dzwoni trąbi lub klnie ( chodnik i ścieżka szerokie chyba na 8 metrów, bez łączenia, z tej samej równej kostki). Dziad wymusza na mnie żebym się rozstapił, i zrobił mu drogę, szkła aż chrupią mu pod oponami... naprawdę chciałem dobrze :)

 

Taka sytuacja może nam się trafić kiedy my jesteśmy "dziadem" i warto o niej pamiętać,

bo ani pani z pieskiem, ani lala z nosem w komórce, ani rolkarz czy elektronoga nie są warte tego aby cisnąć tylko dlatego że mamy rację!!!! Dziura na ścieżce, słup, psia kupa... wszystko się może zdarzyć.

Złe projekty niestety są, reakcja miejskich służb na dziury i uszkodzenia wolna... ograniczone zaufanie to podstawa

Inny przypadek, zawadziłem o samochód zaparkowany na ścieżce... zagapiłem się, kierowca w środku... Stan prawny w tamtym momencie:

wg Policji mandat dla mnie za brak zachwowania ostrożności.  To podstawa na roszczenie naprawy uszkodzonego samochodu ( było tego 3-4 tys)

możliwości dla mnie - założenie sprawy w sądzie że kierowca mnie naraził itp i odkręcanie ...  Udało się bez mandatu, coś tam zapłaciłem z 300 zł gapowego...

Nie wiem jak jest dzisiaj (prawo i interpretacja), ale trzeba zachować ogólnie ostrożność i nie wolno wjeżdżać w przeszkody... brzmi dziwnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, itr napisał:

chyba dwie świeżo rozbite butelki, zatrzymałem się oparłem rower o  płotek i zająlem się przerzucaniem wykopywaniem szkła ze środka

Ja kiedyś też chciałem posprzątać szkło, to parę ***** dostałem że stoję na środku ścieżki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Gawel76
To się nazywa nadgorliwość :icon_wink:, przynajmniej w tym i innych *przypadkach.

W sumie jest to jakiś rodzaj rowerowej selekcji naturalnej i mimo, że po mieście praktycznie nie jeżdżę, to jestem za ( oczywiście żart, bo by mnie zjedli rowerowi moherowcy...), a nawet przeciw :icon_lol:

* Ostatnio byłem nadgorliwy w robieniu miejsca pieszym w lesie, to skończyło się pękniętym kaskiem na potylicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie słupki nie powinny stać na ścieżce, niezależnie od intencji zarządcy drogi. Sam nie miałem na szczęście "przyjemności" spotkania z nimi, ale widziałem wypadek z udziałem dziecka, niedaleko zresztą miejsca przedstawionego na fotografii. Szczególnie niebezpieczne są te ustawiane tuż przy samym skrzyżowaniu z ulicą, gdyż uniemożliwiają lub utrudniają opuszczenie skrzyżowania w razie zagrożenia kolizją.
Zwolenników słupków stojących na DDR zapytam - czy takie słupki (lub odpowiednio solidniejsze) powinniśmy ustawiać także na szosach? Bo niby czemu nie? Np. na zakrętach, by uniemożliwić wyprzedzanie w niebezpiecznym miejscu...
Swoją drogą jestem zdecydowanym przeciwnikiem budowy dróg dla rowerów! Jesteśmy przez nie coraz bardziej spychani z ulic i szos. Gdyby cały ruch rowerowy, wsparty odpowiednio egzekwowanym prawem, szedł ulicami i szosami, kierowcy siłą rzeczy musieliby zachowywać odpowiednią uwagę i bezpieczeństwo.
Dla wyjaśnienia dodam, że reprezentuję frakcję szosową, dla której tzw. ścieżki są szczególnie uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, RBTS napisał:

czy takie słupki (lub odpowiednio solidniejsze) powinniśmy ustawiać także na szosach?

Ależ są i na szosach. I nieraz powyginane widziałem.

Np. u nas na Lwowskiej:

https://www.google.com/maps/@49.7829122,22.7991946,3a,75y,73.05h,58.86t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTW9-vgEM0hJA5wH_DRIQkw!2e0!7i13312!8i6656

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Na Wale Zawadowskim też jest taki kwiatek : https://www.google.com/maps/@52.1631884,21.131439,3a,75y,117.71h,71.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1sWVi2G9tvTIAKz6pFZV-Mcw!2e0!7i13312!8i6656  - kiedyś wyglądało to dość skromnie i było ograniczeniem dla kierowców próbujących ominąć garb spowalniający, a teraz są tam jeszcze pasy rowerowe i solidniejsze słupki ( w jeden ktoś przydzwonił - niewykluczone, że ciężarówka z budowy POD, a jeśli osobówka, to współczuję ), więc rowerzyści też muszą uważać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gawel76 u siebie takich nie kojarzę ale miałem okazję przejechać się po Warszawie. Było coś koło 23, deszcz leje, jechaliśmy w kilka osób. Właściwie nie ma opcji, żeby jadąc na przedzie go nie zauważyć. Ale jadąc za paroma osobami to po prostu słupek się nagle wyłania. Ten co jechał pierwszy musiał ostrzegać resztę. Nikt się nie nadział ale było blisko i jest to po prostu niebezpieczne. To nie jest coś czego bym się spodziewał zobaczyć na drodze rowerowej. I nie bardzo kojarzę po co one tam w ogóle stały. Nie znam miasta ale z tego co widzę po śladzie to był Wał Miedzeszyński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...