Skocz do zawartości

[Płyn hamulcowy] DOT 5.1


Eazy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy samochodowy DOT 5.1 będzie się nadawać do hamulców SRAM? Potrzebuję jutro odpowietrzyć hamulce i zastanawiam się, czy muszę szukać dedykowanego do rowerów, czy mogę po prostu w pierwszym lepszym sklepie z częściami do samochodów kupić buteleczkę DOT 5.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miewam klientów co mają avidy i elixiry po 6-7 lat gdzie hamulce nigdy nie były odpowietrzanie, przelewanie itp. jedynie wymieniane klocki i tarcze a działają bez żadnych zastrzeżeń do dziś. Podobnie jest z samochodami - większość tego szrotu co się po drogach porusza ostatnio miało zmieniany płyn na ostatnim przeglądzie gwarancyjnym 15 lat i 500kkm temu i też hamują w większości przypadków całkiem przyzwoicie. Tak więc uważam, że nie ma się co napinać na niewiadomo jaki płyn hamulcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale skoro wymienia to warto kupić coś 3 zł droższego a bardziej pewnego ( 8 zł za 500 ml kontra 10-12 zł za 250 ml ).

Wdziałem osobiście jak hamulec z DOT po odkręceniu przewodu nie kapał. Dopiero jak odtajał po wycieczce na mrozie zaczęło lać. Nie wiem jak to wpływa na hamowanie, ale koszty znikome, więc po co kupować nie wiadomo co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Miałem na myśli raczej to, że dot Orlen za 8zł (0,5L) spokojnie da sobie radę tak samo dobrze jak motul za 60zł czy jakikolwiek dedykowany dot rowerowy.

o podobnej półce cenowej mówię ;)

Ale widziałem już i nawet DOT 5.1 za 5 zł / 500 ml. Z tym bym nie ryzykował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dokumosa napisał:

Tak więc uważam, że nie ma się co napinać na niewiadomo jaki płyn hamulcowy.

Też tak uważam, ale wolałem dopytać, czy aby na pewno jeden i drugi DOT 5.1 to to samo :) Potem by się okazało, że te rowerowe jakieś mniej agresywne albo z jakimś dodatkiem czy 'cuś' :)Nie ruszałbym tego, gdyby nie to, że musiałem wczoraj przeciąć przewód, żeby puścić go wewnątrz ramy i teraz muszę go odpowietrzyć. Większym zmartwieniem jest jednak to, że to są heble ze starego roweru i ten na tył okazało się, że ma jakieś 10cm za krótki przewód... Założyłem, ale jest bardzo mocno 'na styk' i trochę mnie to martwi. Obecnie zastanawiam się jeszcze, czy nie kupić w ogóle zestawu hamulców Shimano XT bo te Level T ogólnie dupy nie urywają, ale to już poboczny wątek :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XT będą bez porówniania lepsze. Takie Levele sprzedałem w zeszłym roku za 320 pln i nigdy już do Srama nie wrócę. Każde Shimano z ServoWave będą lepsze, prostsze w obsłudze i mocniejsze. 

DOT co do zasady jest bardzo agresywny i potrafi elegancko zmyć farbę (modelarze używają go do zmywania farby z plastiku) - trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jak podliczyłem zestaw do odpowietrzania SRAM, nowy przewód, oliwki, płyn DOT, etc. to wychodzi trochę kasy i dokładając kilka stówek miałbym nowy zestaw XT. Do tego do Shimano mam zestaw do odpowietrzania i olej do hamulców, więc nie musiałbym nic dokupować :) Nie wiem tylko, czy tarcze Avida będą się dobrze dogadywać z zaciskami XT. Ktoś próbował? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam by szczery to nigdy nie rozumiałem w jaki sposb tarcza moze się nie dogadywać z zaciskiem. Sa po prostu dobre i kiepskie tarcze. Aczkolwiek wiem, że krążą takie informacje, mimo to nikt do tej pory nie umiał mi tego wyjaśnić bez odwoływania się do nieweryfikowalnych twierdzeń/magii.

Ja jeżdzę z tarczami Avida i hamulcami Shimano i działają... normalnie. 

Ja osobiście kupiłbym hamulce SLX, XT nie będą lepsze (poza nie działającą regulacją Free Stroke).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich XT i XTR Free Stroke działa, i ustawiam sobie hamulce na żyletę, ale tak naprawdę to gadżet. Miałem też niedawno SLX, jedyna odczuwalne różnica względem XT, to to że okładziny są zabezpieczone w zaciskach zawleczką, a w XT śrubką którą IMO łatwiej obsłużyć w warunkach polowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore/SLX i XT są wrażliwe na tarcze (na klockach metalicznych szczególnie). Zarówno materiał jak i kształt nacięć ma znaczenie. Nie wiem jak z avidami, jak będzie przeciętnie/słabo to zmień na RT66. Na pewno działają beznadziejnie z tarczami niskich grup shimano, tektro i formula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janu_sz jak tylko przyjdą to nie omieszkam podzielić się wrażeniami :) Zamawiałem w DE a ostatnio coś się BD 'psuje'. Wcześniejsze zamówienie, które złożyłem w poniedziałek, zapakowali i wysłali dopiero po 4 dniach i przyszło w ten wtorek, więc tego też nie spodziewam się wcześniej niż druga połowa przyszłego tygodnia :) Na szczęście mam teraz kilkudniowy wypad, więc nie będę musiał siedzieć jak na szpilkach i czekać na kuriera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mały update jeżeli ktoś jest zainteresowany. Mam już parę wypadów na nowych hamulcach XT, które zastąpiły Sram Level T (swoją drogą, jak ktoś szuka niedrogich hebli to mam do sprzedania).

Pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudełka - mniejsze, ładniejsze, lżejsze :) Do tego regulacja, która nie wymaga posiadania imbusa przy sobie. Na plus również obejma na jedną śrubę (otwierana na 'zawiasie') zamiast dwóch śrub w SRAM, gdzie trzeba to po prostu rozebrać do demontażu. 

Pierwsze wrażenia po początkowych kilometrach były raczej 'średnie'. Hamulce dużo słabiej hamowały niż stare SRAMy, ale zgoniłem to na karb konieczności dotarcia się klocków do tarcz i na różnicę pomiędzy samymi klockami (w SRAM były metaliki a tutaj mam żywiczne). Po około 40-50km sytuacja odczuwalnie się poprawiła. Dozowanie siły hamowania jest bardziej płynne niż w Level T. Sama siła hamowania jeszcze nie jest tak dobra, jak w starych SRAM'ach, ale wystarczająco duża, żeby szybko wytracić prędkość. Do tego bardzo precyzyjnie daje się dozować. 

Ogólnie jestem zadowolony z przesiadki. Hamulce są zgrabniejsze, lżejsze, ładniej wyglądają, mają prostą regulację na klamce bez konieczności użycia narzędzi i lepszy system obejmy (moim zdaniem). Dozowanie siły hamowania jest płynniejsze. Sama siła hamowania jednak jest trochę słabsza. Być może to jeszcze kwestia ułożenia się klocków na używanych wcześniej z Level T tarczach Avid'a. Może też być to kwestia samych klocków. Jak dojadę te żywiczne to wrzucę metaliki o ile w międzyczasie sytuacja się nie poprawi. Żeby nie było - koło bez problemu daje się zablokować, ale wymaga to zdecydowanie większego nacisku na klamkę. Zobaczymy, czy to się zmieni za 100-200km. Z drugiej strony trudniej będzie o OTB ;) Może nie ma tego złego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja się wypowiem.

Mam w jednym rowerze Avidy E5, w drugim miałem V. Założyłem do drugiego M6000 i żałuje. A dlaczego ? Bo moje blisko 10 letnie Avidy Elixir 5 są dla mnie nie do zdarcia i moje odczucie jest takie, że wywaliłem kasę na M6000 ( dobrze, że nie kupowałem M7000 ). Tym bardziej, że majfriendy mają E5 za 85 zł komplet na koło ;) vs. 220 zł za M6000 w Polsce.

Eazy, to chyba kwestia przyzwyczajenia...

 

A, ważyłem rower, siebie z plecakiem z jakim jeżdzę = 110  kg. Nie wiem dlaczego spotykałem się z opiniami, że E5 to szjas, a M6000 to dobry wybór w relacji cena-jakość. U mnie to nie bangla. Ale co użytkownik to opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od majfrendów chyba bym się bał hamulce brać :) hehe

Tak, jak napisałeś - wiele kwestii to zapewne przyzwyczajenia. Co do E5 i M6000 - jak coś dobrze działa to nie ma co zmieniać ;) Lepsze wrogiem dobrego. U mnie pojawił się problem i perspektywa wydatku (płyn, zestaw do odpowietrzania, oliwka, etc.), więc doszedłem do wniosku, że dołożę parę stówek i zobaczę co te nowe XT warte a stare Level T sprzedam. Tym sposobem mam upgrade (chyba) niewielkim kosztem. Na razie jeszcze trochę wcześnie na werdykty, ale ogólnie na tą chwilę jestem zadowolony :) Zobaczymy co będzie się działo dalej. 

@Dokumosa tak, jak pisałem wcześniej - tarcze mam Avid G2CS (180mm przód i 160mm tył)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...