Skocz do zawartości

[narzędzia i klucze] Bat, klucz do kasety/wolnobiegu, skuwacz


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

poszukuję narzędzi które wytrzymają trochę, najbardziej mi zależy na bacie do kaset. Ostatnio miałem dokonać wymiany kasety, niestety zapiekła się tak bardzo że zamiast odkręcić ugiąłem bat.. :/ (próbowałem bez, na domowe sposoby ale nie puściła). Spryskałem WD-40 i zostawiłem na noc, próbowałem jeszcze rano ale nic z tego nie wyszło :/. Odwiozłem więc koło do "pseudo serwisu", nie dali rady odkręcić (miałem najbliżej, aczkolwiek liczyłem się z tym że sobie nie poradzą).  Udałem się więc (spory kawałek dalej) do serwisu "na poziomie" gdzie podrzucam rower jak sobie z czymś sam nie radzę (czekam na wyniki :D).

Czy mogli byście polecić narzędzia; bat, klucz do wolnobiegów, skuwacz, które nie pękają tak łatwo pod naporem siły z rąk?

Ewentualnie czy macie jakieś domowe sposoby, lub narzędzia "samoróbki" które warto znać/posiadać, by uniknąć takich problemów?

 

EDIT.

Brat jest mechanikiem (aktualnie jest w Norwegii więc nie pomoże) i zrobienie  takiego bacika nie powinno być problemem. Czy zahartowanie bata zrobionego na wzór tego ze sklepów ma sens?

Czy warto dołożyć?

https://allegro.pl/oferta/klucz-super-b-tb-fw40-do-kaset-bat-bacik-7517350519

lub

https://allegro.pl/oferta/klucz-bat-do-zebetek-pedalow-kol-yc-505-dlugi-mb-7777117266

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubszy kawałek płaskownika nie powinien się wygiąć, łańcuch 1x nie powinien pęknąć, także da się zrobić porządnie. Co do klucza to mocniejszego niż ze stali narzędziowej nie zrobisz, także o ile nie miałeś najtańszego dziadostwa z miękkiej stali (te lepsze są zwykle czarne) to lepszego nie dostaniesz ;)

Ja tam zawsze odkręcam pompując oponę do max ciśnienia, blokuję łańcuch w imadle (lub dużym kluczu oczkowym jak jestem leniwy) robiąc na nim "supeł" i stawiając na nim koło odkręcam. Ważne tylko żeby łańcuch zawinąć na największej zębatce kasety- większa dźwignia znacznie ułatwia robotę (na małej zębatce dociska oponę do obręczy jak jets mocno dokręcone)

W ten sposób nie pokonała mnie jeszcze żadna kaseta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :), mój bacik był wykonany z "gównolitu" no ale liczyłem że 4mm tego dziadostwa nie ma prawa się zgiąć.. i się przeliczyłem nawet nie musiałem bardzo się starać.

A jeszcze takie pytanko, jak tak walczyłem z tą kasetą sprawdziłem czy da się ją dokręcić i w tym wypadku przeskoczyła jeszcze o 2 ząbki przy mniejszym nieco mniejszym nakładzie siły i już wyprostowanym (aczkolwiek wcześniej ugiętym) bacie. Może być tak że uszkodziłem ostatnią koronkę i nie da się tego odkręcić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dokręciłeś to masz problem ;)

Zauważ że nakrętka jak i koronka jest ząbkowana, więc im mocniej dokręcone- tym trudniej jest ząbkowi przeskoczyć. Na twoim miejscu bym spróbował metody z imadłem/ kluczem pod kołem, można mieć znacznie lepszy chwyt niż walcząc z kluczem i batem jednocześnie. Uszkodzić małej zębatki raczej nie ma szans, nie w ten sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw bat na kasecie, po czym koło z batem podstaw pod coś co będzie blokowało go od góry. Ja podstawiłem pod poprzeczkę w drzwiach. Potem odpowiednio długi klucz i nakrętka puści.

Swoją drogą, to nie wiem po co tak mocno dokręcać kasetę. Ja Deore XT z aluminową nakrętką dokręciłem z siłą 25Nm. Po sezonie ostrej jazdy odkręciła się bez problemu. Nie było także problemu że coś się luzuje itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcić może odkręcisz, ale aluminiowy bębenek może się nadawać do wyrzucenia z tak lekko dokręconą nakrędką, inna sprawa że XT można dokręcić mocno i bez problemu odkręcisz z powrotem bo ma metalową podkładkę między nakrędką a ząbkami, deore (slx chyba też) tej podkładki nie ma więc odkręca się znacznie trudniej, nawet jeśli z taką samą siłą dokręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z różnymi zalecanymi momentami dokręcania kasety przez producentów piast... od 40 nawet do 100Nm. Inna sprawa, że nawet po dokręceniu 100Nm nie powinno być wielkich problemów z odkręceniem jeśli gwint był potraktowany pastą montażową albo chociaż smarem. Zwykle utrudnienia występują jeśli bębenek stalowy a nakrętka alu (lub odwrotnie) skręcone na sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, piciu256 napisał:

Odkręcić może odkręcisz, ale aluminiowy bębenek może się nadawać do wyrzucenia z tak lekko dokręconą nakrędką, inna sprawa że XT można dokręcić mocno i bez problemu odkręcisz z powrotem bo ma metalową podkładkę między nakrędką a ząbkami, deore (slx chyba też) tej podkładki nie ma więc odkręca się znacznie trudniej, nawet jeśli z taką samą siłą dokręcone.

Mylisz sie- ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę wytłumacz jakim cudem każdy rower z z kasetą hg50, na pewno nie ruszany przedemną, oraz każda kaseta hg50 z jaką miałem kontakt, nie posiada tej podkładki. A było ich kilka, od 8s do 10s, w tym jedna nowa prosto z pudełka 9s hg50, także nie miała blaszanej podkładki, wszystkie używane XT (z alu nakrędką) jakie nabyłem takową posiadają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przerwę wam :D, podrzuciłem na serwis (właściwie to na 2) i mój sprawdzony podołał zadaniu, policzył 15 zł (i do tego chciał mi za dużo wydać, oczywiście oddałem :) ) Z takiego obrotu sprawy jestem zadowolony a kaseta już na miejscu i sprawdza się dobrze. Bat tak z czystej ciekawości nagrzałem do czerwoności i w spalony olej wrzuciłem. Zahartował się ale pewnie pęknie teraz. Jak spróbuję dam znać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kamilos121 napisał:

Kup sobie taki klucz zamiast bacika https://www.decathlon.pl/klucz-do-acucha-kasety-id_8309913.html i nie powinno być problemów . 

 

Wygląda solidnie, a jak działa? Na piny nakładam łańcuch?

P. S. Z tym hartowaniem to czysta ciekawość :D zahartowanie nic mnie nie kosztowało a zawsze jakieś doświadczenie/wiedza

 

Edit. Teraz zobaczyłem filmik :D patent prosty a na pewno skuteczniejszy od bata, dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w ręku też coś takiego https://allegro.pl/oferta/unior-klucz-narzedzie-do-blokady-kaset-11-12z-7521055956?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria&ev_adgr=Rowery+i+akcesoria&gclid=EAIaIQobChMIu9TEvOPX4QIVGeWaCh1wlAV-EAQYASABEgKCD_D_BwE#productReviews i naprawdę nie ma porównania do bacika niestety ma tylko 2 rozmiary . 

Wracając do pierwszej propozycji myślę że Decathlonowy powinien się sprawdzić przy domowym użytku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Uneur napisał:

Z tym hartowaniem to czysta ciekawość :D zahartowanie nic mnie nie kosztowało a zawsze jakieś doświadczenie/wiedza

Nie chciałbym cię rozczarować, ale jeśli ten bacik był wykonany z najzwyklejszej stali konstrukcyjnej typu St3 to rozgrzanie i ostudzenie w oleju nie wpłynęło na jakąkolwiek poprawę jego właściwości mechanicznych. Żeby stal dało się zahartować/ulepszyć cieplnie , musi mieć trochę więcej węgla niż te najtańsze konstrukcyjne lub inne dodatki stopowe. Z tych powszechnie stosowanych to będą stale jakosciowe np 45, 40H. Albo stale stopowe do ulepszania cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze

Klucz kasety "Oryginalny produkt marki CYCLUS TOOLS, należącej do legendarnego producenta narzędzi serwisowych KOVYS... wykonany z wytrzymałej stali narzędziowej... znakomita jakość wykonania " - pękł przy drugim użyciu jak na foto.

Uchwyt, rączka ściągacza do korb Bike Hand - wygięła się jak plastelina po czym pękła jak amelinium. Chociaż sam ściągacz bardzo solidny

 

20190420_003803.jpg

20190420_003823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucze do kaset w podobny sposób pękły mi jez 2 albo 3 :D, to nie ma co kupować drogich one po prostu się ścierają i pękają :P. Czasami i w tych tanich da się trafić na egzemplarz który pożyje parę lat (po czym i tak pięknie :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę nic mówić, ale na Waszym miejscu to bym zaczął od prawidłowego dokręcania, a wtedy przy odkręcaniu nic nie pęknie i nie rozpadnie. Raz na sezon ruszyć gwinty i problemów nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...