Skocz do zawartości

[rama/stery] irytujące "pykanie" gdzieś w ramie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że takiego problemu  nie da się łatwo zdiagnozować, sam się z tym męczę już prawie rok!

Chodzi o denerwujące pykanie w ramie, mam wrażenie że jest to gdzieś o okolicy główki/sterów. 

Co robiłem:

- smarowałem kilkadziesiąt razy stery, czyściłem je, są nawet wymienione na nowe - nic to nie dało

-w serwisie raz mi smarowali stery po swojemu, pykanie tylko trochę ucichło

-jest wymieniona rama i widelec na nowe(powód był inny)- na początku było ok, jednak po około 20km jazdy problem wrócił

-sprawdzałem z innymi kołami- brak poprawy

-odkręcałem hamulce - brak poprawy

- jazda bez trzymanki, bez siodełka i sztycy,  - brak poprawy lub jakiejkolwiek zmiany

-sprawdzałem z innym mostkiem - zero!

 

To pykanie pojawia się przy jechaniu po kostce, jakichś nierównościach, naciskaniu na kierownicę

Śmieszne jest to że problem dwa razy zniknął sam z siebie, ale wracał po około 200-400km

 

Chciałbym jakieś sugestie, może coś uda się zrobić o czym nie pomyślałem. Ale szczerze mówiąc nie mam już do tego siły. Mam chęć wy...ać ten rower na śmietnik

Sprzedawca powiedział że nic nie mogą z tym zrobić. Sami się poddali i zaproponowali żebym jeździł w słuchawkach ;)

 

https://photos.app.goo.gl/BJbC9RirykMxdF1s6 link do dwóch filmów przedstawiających problem. na jednym podczas jazdy, a drugi przy naciśnięciu hamulca(bez znaczenia czy przód czy tył) i ruszanie rowerem w przód i tył

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lukszyk napisał:

-jest wymieniona rama i widelec na nowe(powód był inny)- na początku było ok, jednak po około 20km jazdy problem wrócił

czy to znaczy ze na poprzednim zestawie stara rama/stary  widelec tez to pykanie występowało?

dla mnie to brzmi jak stery, jeśli w starym zestawie tak było a stery były te same to skupiłbym się na oczyszczeniu i przyjrzeniu się temu elementowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, piciu256 napisał:

Obstawiam na lekką nieosiowość główki ramy, ewentualnie minimalnie za długa rura sterowa przez co nie da się w pełni wyeliminować luzu, skoro dodanie smaru do sterów trochę stłumiło dźwięk to tam bym szukał przyczyny. 

tylko raz udało się stłumić ten dźwięk, bo pozostałe kilkadziesiąt razy przesmarowywanie nic nie dawało, nawet z użyciem bardzo dużych ilości smaru

stery były wymienione na całkiem nowe i w sumie nic to nie dało.

problem był od początku, jak rower kupiłem. 

co do długości rury sterowej to raczej nie możliwe, ponieważ mam wymieniony cały widelec

Teraz, RafalxM napisał:

czy to znaczy ze na poprzednim zestawie stara rama/stary  widelec tez to pykanie występowało?

dla mnie to brzmi jak stery, jeśli w starym zestawie tak było a stery były te same to skupiłbym się na oczyszczeniu i przyjrzeniu się temu elementowi

w poprzednim zestawie było dokładnie to samo.

też wydaje mi się że to stery, ale jeśli ich wymiana niczego nie zmieniła, to trudno powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła zagadka, w sumie ja bym to rozebrał wszystko na części pierwsze, a zaczął od mostka w na obu mocowaniach - do kierownicy i do rury sterowej , profilakrycznie sprawdził dokręcenie klamkomanetek. 

Chociaż może łączenie mostka i kierownicy jest jedynym miejscem które nie było rozkręcane? - po za tym wspomniałeś że przy nacisku na kierownicę .

Stetoskop w dłoń i sprawdzaj -   można też zamiast stetoskopu użyć kija od szczotki, ale tedy druga osoba musiałaby ruszać rowerem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, skom25 napisał:

Sprawdzałeś czy to nie klocki w zaciskach? 

Skąd jesteś?

na pewno nie są to hamulce, sprawdzałem to odkręcając je i robiąc jazdę próbną.

mieszkam pod warszawą

 

26 minut temu, RafalxM napisał:

Niezła zagadka, w sumie ja bym to rozebrał wszystko na części pierwsze, a zaczął od mostka w na obu mocowaniach - do kierownicy i do rury sterowej , profilakrycznie sprawdził dokręcenie klamkomanetek. 

Chociaż może łączenie mostka i kierownicy jest jedynym miejscem które nie było rozkręcane? - po za tym wspomniałeś że przy nacisku na kierownicę .

Stetoskop w dłoń i sprawdzaj -   można też zamiast stetoskopu użyć kija od szczotki, ale tedy druga osoba musiałaby ruszać rowerem ;)

Poszedłem sprawdzić ponownie, i rozbierałem wszystko po kolei, odkręcając każdą śrubkę jedna za drugą, sprawdzając cykanie. Nawet ze zdjętą kierownicą z rury sterowej, cykanie było dalej, ale w tym przypadku dźwięk wydobywał się z dolnej części sterów. Więc nawaliłem tyle smaru że aż wypływał bokami, i o ile cykanie ustało na postoju, to niestety podczas jazdy próbnej było dalej. Tak jakby było kolejne źródło problemu ;)

Załamka normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama to marin gestalt 1, stery FSA No.8B, brałem to pod uwagę, ale bieżnia raczej odpada, bo po wymianie widelca i ramy, ona też była wymieniona razem ze sterami. Sprawdzałem również z innym łożyskiem dolnym i zero poprawy

Możliwe że te stery tak już mają, ale nie wieżę że tylko mi by to przeszkadzało, raczej nie jestem jedyną osobą która kupiła ten rower. W sklepie mówili że nikt nie zgłaszał takiego problemu wcześniej

 

od 05-410 dzieli nas wisła

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś podobny przypadek, a mianowicie irytujący dźwięk w rowerze, który według mnie dobiegał z przedniej części roweru. Podobnie jak autor tematu, rozkręcałem i skręcałem wszystko co było możliwe, wymieniałem smar i nie potrafiłem zlokalizować przyczyny. Po wielu próbach poddałem się i podjechałem do serwisu. W serwisie problem zlokalizowali w kilka minut, w moim przypadku była to oś tylnej piasty. Wystarczyła odrobina smaru i problem rozwiązany. Osobiście nie wpadłbym na to . W serwisie dowiedziałem się , że w przypadku roweru,  dźwięk rozchodzi się po całej konstrukcji i nie zawsze miejsce które w naszej ocenie odpowiada za problem , jest jego przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden element który może trzeszczeć - gwiazdka/expander w rurze sterowej  , możesz sprobować ją dociągnąć śrubę zaślepki mostka, ja bym nawet delikatnie ją dobił głębiej - uważając żeby nie poszło za daleko /starczyło gwintu .

Jest jakaś szansa że został użyty stary expander ? (na upartego można go wypchnąć dołem , wolę spytać w ramach eliminacji ) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem z innymi kołami, więc odpadają

Gwiazdka też raczej odpada, bo była wymieniona razem z widelcem, a problem był na obu. Wątpię żeby w serwisie chciało im się przekładać ją ze starego widelca do nowego

Teraz, skom25 napisał:

Widziałeś mój post o klockach?

tak, odpisałem ci, jeździłem ze zdjętymi całkiem hamulcami, więc to nie możliwe żeby przyczyną były klocki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, umknął mi.

Masz stojak? Jak nie, to oprzyj o coś rower i szarp za każdy element oddzielnie. Szczególnie przyłóż się do widelca.

Gdybyś był w Otwocku, mógłbym spojrzeć. Sam u siebie przez jakieś 2 miesiące szukałem źródła klikania, także trochę metod już mam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz już próbowałem różnych pozycji i jedyna jaka wywołuje ten dźwięk to podczas wciśnięcia hamulca i ruszania rowerem w przód i tył. Jednak działa to tylko wtedy kiedy usiądę na ramie, bo kiedy nie ma nacisku to nie uda się, dlatego też słychać go podczas jazdy.

Widocznie musi być jakieś większe naprężenie żeby zaczęło klikać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że wymieniłeś absolutnie wszystko, łącznie z ramą i widelcem.

Jesteś pewny że to nie jakaś głupota, typu obijające się pancerze, licznik czy dzwonek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lukszyk napisał:

Jednak działa to tylko wtedy kiedy usiądę na ramie, bo kiedy nie ma nacisku to nie uda się, dlatego też słychać go podczas jazdy.

Na ramie czy siodełku ;)?... Jak na siodełku to szukaj przy sztycy/siodle. Tak samo pyka  jak stoisz na pedałach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już niczego nie jestem pewien. to może być jakaś bzdura, nawet w zupełnie innym miejscu, tyle że dźwięk wydobywa się ewidentnie z główki

Teraz, slavi napisał:

Na ramie czy siodełku ;)?... Jak na siodełku to szukaj przy sztycy/siodle. Tak samo pyka  jak stoisz na pedałach?

siodełko razem ze sztycą wyciągałem, niczego to nie zmieniało

pyka tak samo jeśli stoję na pedałach lub nie, jeśli trzymam kierownicę i bez trzymanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...