Skocz do zawartości

[Julie] Problem z regulacją zacisku/z tarczami


Donayo

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam hamulce Magura Julie. Rower niedawno przeszedł przegląd i serwisant stwierdził, że nie był w stanie dobrze wyregulować położenia zacisku, przez co tarcza cały czas lekko ociera o okładziny. Ma to miejsce zarówno w przednim jak i tylnym hamulcu. Postanowiłem sam spróbować coś zrobić, jednak bez efektów. Całość wygląda tak, że z jednej strony jest luz, a z drugiej tarcza dotyka okładziny. Próba regulacji poprzez wciśnięcie klamki jak i poprzez próbę recznego ułożenia zacisku nie przyniosła efektu. Klocki są stare, lekko zardzewiałe, jednak mają jeszcze bardzo dużo "mięsa". Jesteście w stanie powiedzieć mi, gdzie leży problem i jak go rozwiązać?

IMG_28022019_074637_(600_x_800_pixel).jpg

IMG_28022019_074654_(600_x_800_pixel).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw czy oba tłoczki pracują.... jeśli tak, to jedyną regulację jaką jesteś w stanie przeprowadzić to za pomocą podkładek pomiędzy zacisk a ramę. 

Jest jeszcze kilka sposobów indiańskich ;-)) Jeśli tarcza jest idealnie w osi zacisku..... a klocki ocierają możesz spróbować innego sposobu. Wyjmujesz koło, rozciskasz na maxa klocki (szerokim śrubokrętem) i zakładasz koło na miejsce. Zginasz kartkę papieru na pół i zakładasz na tarczę tak aby ta znajdowała się po obu stronach tarczy. Przesuwasz całość w miejsce okładzin i zcisksz klamką kilkadziesiąt razy. Kartka papieru musi znajdować się pomiędzy tarczą a klockiem po obu stronach. W taki sposób zmuszasz zacisk do zapamiętania ustawienia. Warunek taki- oba tłoczki muszą chodzić idealnie, nie być zatarte, a najlepiej jak układ jest odpowietrzony. Julie to dość stare hamulce więc musisz wziąć poprawkę że są już skisłe , choć moje marty i luisy FR mają się świetnie, ale non stop pracują. Najgorszą rzeczą dla hamulców tarczowych jest zastanie..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluzuj zacisk żeby wyraźnie się ruszał, zakręć kołem do przodu i zaciśnij klamkę - trzymając ją (!) dokręć zacisk. Hamulce hydrauliczne reguluje się w taki właśnie banalny sposób i jeśli dalej coś ociera to na pewno już nie jest wina regulacji ;)

Edytowane przez gocu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gocu napisał:

Poluzuj zacisk żeby wyraźnie się ruszał, zakręć kołem do przodu i zaciśnij klamkę - trzymając ją (!) dokręć zacisk. Hamulce hydrauliczne reguluje się w taki właśnie banalny sposób i dalej coś ociera to na pewno już nie wina regulacji ;)

Spojrzałeś na zdjęcia???? Widziałeś jak są mocowane te jlulie??

Hamulce Julii mają IS 2000 nie Post Mount .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu spróbuj ;) Gdy zakręcisz kołem i zaciśniesz klamkę tarcza ustawi zacisk w pozycji roboczej.

Przecież hamulce z reguły służą do zatrzymywania roweru będącego w ruchu, a nie stojącego ;)

Teraz, woojj napisał:

Hamulce Julii mają IS 2000 nie Post Mount .....

Uważasz że zacisku przykręconego na IS2000 nie można poluzować? :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluzuj atmosferę ;-)))

Takie hamulce możesz wyregulować za pomocą podkładek- tylko. Shimano kiedyś takie miało ;-) Był to zestaw różnej grubości podkładek które wkładałeś pomiędzy ramę a zacisk.

https://www.rowertour.com/p/57559/jagwire-podkladka-dystansowa-zacisku-hamulca-20szt

tu masz od Jagwire.

Edytowane przez woojj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gocu Zacisk poluzowany, a tarcza i tak trze podczas kiedy koło się kręci. Taka regulacja nic nie zmienia. Poniżej filmik z zachowania poluzowanego hamulca przy wciśnięciu klamki.

https://www.dropbox.com/s/l2w1ragbtkmnavo/VID_20190228_085839.mp4?dl=0

@woojj Dzięki, temat wyczerpany w takim razie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować partyzanckiej metody ( jeśli wszystkie inne zawiodą ) podszlifować zacisk minimalnie - żeby troszeczkę bliżej ramy przyszedł.

/edit

a nie masz czasem podkladki miedzy zaciskiem a ramą ? ( usuń ją )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Póki co spróbuję znaleźć mniej inwazyjne rozwiązanie.

@woojj Chodzi mi o to, że między klockiem wewnętrznym a tarczą jest przerwa, natomiast między klockiem zewnętrznym a tarczą już jej nie ma. Tarcza nie jest między klockami tylko opiera się i ciągle trze o zewnętrzny klocek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign Rzeczywiście, są podkładki. Teraz widzę, że w przypadku tylnego hamulca jestem w stanie podziałać podkładkami. Niestety z przednim już niezbyt, gdyż bez podkładek jest zbyt blisko osi koła. 

Teraz mam zagadkę. Jest szansa, że da się to w jakiś sposób poprawić? A może lepiej dać sobie spokój ze starymi Julie i kupić po prostu dobre V-brakei? Niby byłem zadowolony, że kupuję rower z hamulcami hydraulicznymi, jednak V-brakei są bardziej bezobsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postarał się ustawić dobrze wszystko. Co to znaczy za blisko piasty ? podkładki oddalają/przybliżają zacisk/klocki względem tarczy. Ociera wewnętrzny klocek - daj podkładki ( weź te z tyłu ) - ociera o zewnętrzny klocek - usuń podkładki. ( czasem trzeba zastosować cieńsze/grubsze żeby było idealnie ) Dobre v brejki to używane ( klamki + szczęki ) i tak musiałbyś dać 150-200-300 pln, lepiej naprawić co masz tym bardziej jak hamulce hamują i są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Marty, to się regulowało dość kłopotliwie jak weźmiesz pod uwagę dzisiejsze PM czy nawet IS z adapterem, czasem podkładkę trzeba było zeszlifować nierównolegle...

A co do przodu... @SoloTM Ci dobrze radził wcześniej - weź pilnik i zdejmij trochę materiału z mocowania zacisku może tam jest po prostu brudno, albo aluminium już lekko spuchło - nie masz nic do stracenia. Ten zacisk ma już X lat jest nie do sprzedania, albo zrobisz go pod siebie albo wyrzucisz. Do czego Ci brak "inwazyjności" jak wyląduje w koszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Hamulec przedni: brak podkładek, tarcza ociera o zewnętrzny klocek, więc tutaj z samym zaciskiem nic nie zrobię. Pozostaje szlifowanie lub sposób na delikatne przesunięcie tarczy w stronę osi koła.

Hamulec tylny: podkładki były, po ich zdjęciu tarcza ociera o wewnętrzny klocek, po założeniu cieńszych, ociera o zewnętrzny klocek. Tutaj jestem w stanie podziałać podkładkami jeśli dobiorę odpowiednią grubość.

@abdesign Brak narzędzi + małe doświadczenie + dwie lewe ręce do prac manualnych = niechęć do takich ingerencji :) Ale dobra, kupię pilnik i będę walczył, może się uda.

Edytowane przez Donayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przód szlifuj zacisk - tam gdzie przylega do widelca - etapami, żeby nie przesadzić. Tył kombinuj z grubością podkładek + delikatny szlif też możesz robić w razie potrzeb. Ramy nie tykaj - ewentualnie widelec przedni - lakier na nim możesz też zebrać jeśli spuchł. To się da zrobić, tym bardziej jeśli tarcze proste, hamulec działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Mogę ogłosić częściowy sukces. Jest dużo lepiej niż było, ale nadal nieidealne. Kiedy rower jest do góry kołami,  z przodu nic nie trze, kiedy odwracam go na koła, delikatnie zaczyna ocierać w jednym miejecu. Jeśli chodzi o tył, większość udało się zrobić podkładkami. Tutaj też jest dużo lepiej, ale klocek wewnętrzny ociera w jednym miejscu. Dodatkowo, po kilkukrotnym odkręceniu tylnego zacisku, podczas gdy rower był do góry kołami, klamka hamulca zaczęła bardzo miękko chodzić. Po odwróceniu i pompowaniu objawy przechodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś tam szurać minimalnie będzie, ale nie hamować koła to nie ma tragedii, oczywiście najlepiej jak nic nie ociera. Poza dobrze ustawionymi zaciskami tarcze muszą być proste. Kwestia regulacji i cierpliwości... no i modlić się, żeby dętki nie przebić - bo każde odkręcenie, zdjęcie koła to ponowne mozolne ( czasem idzie bardzo szybko, czasem nie ) ustawianie zacisku. Taki urok tarczówek. Jak wszystko jest ok to super. Jak nie jest super to są trzy możliwości.  1. cieknie/zapowietrza się/słabo hamuje 2. piszczy przy hamowaniu, że aż strach 3. klocek ociera o tarczę. Lub dowolna kombinacja 1-3.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zapewne zapowietrzone hamulce - co zresztą nie jest dziwne, pewnie ostatni serwis mają za sobą lata temu.

Trzeba odpowietrzyć (oba) twardniejąca klamka od pompowania zazwyczaj oznacza właśnie powietrze w układzie.

Teraz, Donayo napisał:

Kiedy rower jest do góry kołami,  z przodu nic nie trze, kiedy odwracam go na koła, delikatnie zaczyna ocierać w jednym miejecu.

Tarcze masz na pewno proste? tłoczki chodzą równomiernie? To że do góry kołami jest lepiej jest zrozumiałe odchodzą obciążenia które w mało sztywnym układzie - koło, widelec stery w normalnej pozycji dają znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...