Skocz do zawartości

[Zmiana kasety] czy będzie działać


Grzes4510

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wybór padł na taki rower https://www.kross.pl/pl/2019/cross/evado-7-0 Rower będzie w sklepie do odebrania wtorek środa. Mam takie pytanie Pan powiedział że nie będzie problemu a chciałem od razu przed zakupem wymienić kasetę która jest czyli Shimano Deore CS-hg500-10 (11-34) na bardziej ciasną powiedzmy 11-23 może 11-25. Mógł bym wtedy z dobra kadencją jeździć na środkowym blacie 36 i na kasecie koronka 8/7/6/5  odpowiednio ilość ząbków 13/14/15/17 , raczej z blatu 48 będe korzystał sporadycznie chyba że tak bliżej środka kasety . Czy obsłuży to ta przerzutka Shimano Deore RD-T6000 . Czy wogóle rower wart jest ceny około 2800-2900 złotych.

   
   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj przerzutkę i kup taką :

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-tylna-shimano-deore-lx-10-rzedow-rd-t670-stan-bdb-okazja-CID767-IDy6yPw.html#e076bf2de8

Maks. największa zębatka: 34 (liczba zębów)
Min. największa zębatka: 28 (liczba zębów)

Czyli kaseta 11-28 ( mniejszej nie )

Albo taka :

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-shimano-deore-rd-t610-10s-nowa-CID767-IDxyl2F.html#92221a937e

Parametry ma jak ta wyżej

 

Najbardziej miękkie przełożenie 26 korba x 28 kaseta przyda się. To wcale nie takie miękkie. Będzie góra 10 % nachylenia   dłuższa, czy bardziej stroma, ale krótsza  i z twardszym przełożeniem może być problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tylko ciekawy czy Pan ze sklepu świadomie mnie w błąd wprowadził ? Kurcze powiedział że większej zębatki się nie da ale mniejsze jak najbardziej. Nie wiem czy użyje 26-28 w obecnym rowerze nigdy na najmniejszą zębatkę czyli 28 nie zjechałem  górki u mnie robię na 38-22 mam w obecnym rowerze wolnobieg 14-28 i na większej koronce jak 5 czyli 22 nie jechałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to z braku wiedzy wynika, bo przerzutki typu shadow nie lubią mniejszych niż 32 koronek na kasecie - źle to wtedy działa - nie idzie wyregulować by dobrze wrzucało/zrzucało - nie po to ma się taki sprzęt żeby chodził w sposób upośledzony. Chodzi o odległość wózka od koronki - przy max wychyleniu na największą koronkę wozek jest trochę za daleko od zębatki żeby było dobrze, tak jak powinno. Wynika to z konstrukcji przerzutki ( shadow ).

https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/deore-t6000/RD-T6000-SGS.html

Low sprocket_Max. 36T
Low sprocket_Min. 32T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie płacąc prawie 3000 chcę aby to działało , trzy lata temu u tego Pana kupiłem Kross trans atlantic mimo słabego osprzętu byłem zadowolony. Wszystko było wyregulowane jak trzeba. Z racji tego że jazda rowerem się spodobała a jest w tej chwili potrzebna kwota więc zapukałem do tego samego sklepu. Może zostawić wszystko jak jest ? Obecny napęd mam 48/38/28 wolnobieg 14/16/18/20/22/24/28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta w tym evado to  : 11-13-15-17-19-21-23-26-30-34

Albo jeździć i nic nei zmieniać, albo  po prostu dokupić  przerzutkę jedną z tych co linkowałem ( relatywnie tanie są bo niepopularne za bardzo, choć bardzo dobre ) Sprzedać swoją za 110 pln jako nową ( od 146 na allegro są ) i dokupić kasetę 11-28 ( sprzedać od razu swoją jako nową - odpowiednio taniej  - podobnie jak w przypadku przerzutki - żeby wszystko szybko sprzedać - akurat sezon sie zaczyna bedzie  najłatwiej )

Kaseta 11-28 10 sp : 11-12-13-14-15-17-19-21-24-28

https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-cs-5700-11-28-10rz-7843030589

+ od razu łańcuch dodatkowy 10 sp i jeździć rotując łańcuchy co 200-300 km po jakimś czasie sprawdzać który najdłuższy i zakładac najkrótszy.

/edit

Kolejna sprawa to rd-t6000 to jak wspomniałem przerzutka typu shadow - jest bardziej podatna na krzywy hak, zabrudzone pancerze, luzy na przerzutce. Jesli coś lekko nie halo - to przerzutka od razu działa nie halo.  Poprzednie przerzutki ( nei shadow ) nie są tak czułe na w/w czynniki. ( ta różnica jest spora - w czułości na defekty )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może korzystniej kupić ten https://www.kross.pl/pl/2018/cross/evado-6-0 na przedniej przerzutce mi nie zależy wtedy ta kaseta 11-12-13-14-16-18-21-24-28. Tylko w tym na minus suport na kwadrat. Już sam nie wiem , postraszyłeś mnie tą przerzutką. Śmigam raczej po asfalcie ale problemów nie chcę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu już nie pomogę ( nie chcę gdybać ) ;)  Za mało danych, waga ciala, dystanse, profil terenu, ale róznice duże nie są, masz gwarancję 2 lata - sklep na miejscu - to też zawsze plus kupić tam. Może pojeździj ten sezon lub dwa na tym co jest, a jak bedziesz wiedział, czuł że wolisz koronki bardziej gęsto to zmień za 3-5-7 tysięcy jak napęd się skończy na nowy ( kaseta + łańcuch i przerzutka ) - a może tylko kaseta i łańcuch, a dla kasety 11-32 przerzutka zostanie ( o ile nie będziesz na nią narzekał )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie. Bo o rower to ja dbam jak pojechałem wymienić w obecnym łańcuch po 2500 km gość powiedział że dawno tak zadbanego roweru nie widział , więc czy jak będę dbał to może dziać się coś niedobrego z przerzutką. łańcuch czyszczę co około 100 km bęzyną i kropelka oleju na każde ogniwko jak się rozprowadzi to wycieram łańcuch, nie jeźdzę w deszcz tylko rekreacyjnie trasy od 30 do 65 km ale chcę dłuższe trasy robić

Teraz, Tatanka napisał:

Z podanych przełozeń których zamierzasz uzywać wynika ze nie jest potrzebna Ci  napęd 3x10 tylko 1x10. Odkręcasz  blaty , zakładasz w miejscu srodkowej zebatki blat narrow wide powiedzmy 38T i już. Koszt 60-70 zł najtańsza opcja.

W takim razie podoba mi się zupełnie inny rower https://www.ceneo.pl/59118066

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz na szosę napędu 1x10 ( wg mnie ) zajedziesz najczęściej używane koronki z przełożeniem np. 38x11  lub 38x12 i to bardzo szybko. Masz 2 blaty możesz kombinować. Np. środek z przodu ( 36 ) i najmniejsza z tyłu, albo duża z przodu ( 48 ) i środek z tyłu - powiedzmy 21-23 zeby. Równomierniej się zużywa wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są 2 całkiem inne rowery  i to nie chodzi tylko o napęd. Inna geometria , pozycja za kierownicą. Napisałeś że planujesz wydłużać trasy. Merida może Ci nie przypasować do takich. Czym jeździłeś do tej pory?

Teraz, SoloTM napisał:

Nie bierz na szosę napędu 1x10 ( wg mnie ) zajedziesz najczęściej używane koronki z przełożeniem np. 38x11  lub 38x12 i to bardzo szybko. Masz 2 blaty możesz kombinować. Np. środek z przodu ( 36 ) i najmniejsza z tyłu, albo duża z przodu ( 48 ) i środek z tyłu - powiedzmy 21-23 zeby. Równomierniej się zużywa wszystko.

I tak zamierza w wiekszości uzywac tylko średniego blatu , więc z tym zużywaniem kasety to tak srednio trafiony argument. Ale zgadzam się że fajniej jest mieć 2 blaty i ciasniej zestopniowana kasetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny rower https://www.kross.pl/pl/2016/trekking/trans-atlantic zdemontowałem wszystko założyłem prostą kierownicę używam teraz przełożeń 48/16  48/18  48/20  38/18  38/20  38/22 . Staram się jeździć miękko średnia prędkość na dystansię 30 km to 25-27 km/h Kupiłem w tym samym sklepie co chcę teraz za 1189 złotych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając korbę 48/36/26 i jeżdżąc po płaskim, nie mając silnej nogi to faktycznie można używać tylko jednego blatu ( 36 ) ale zajedzie się szybko najmniejsze koronki. Bo z przełozeniem 36x11 36x12 prawie cały czas będziemy jeździć. Trzeba być świadomym, że trzeba wrzucać 48/23 ( mniej więcej ) żeby mieć podobne obciążenie i nie zarżnąć kasety raz-dwa. ( na zmianę z 36x11 ) Z kolei jak będzie z przodu jedna zębatka 44(42 ) zęby to byle podjazd i będzie pchanie bo 44/32 nie wystarczy żeby podjechać ( siły ) Tu już zależy, niuanse itp. ale szosowe korby nie są 1x tylko 2x ( i ciasne kasety )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupić nowy rower i wymienić całą korbę ? Wywalić przerzutkę i manetkę czy szukać innego roweru ale to szybko bo na dniach wiosna i ceny pójdą w górę. Pasowała by mi korba przełajowa 46/36 ale koszt ło . Używając środkowego blatu 36 nie powinno się raczej  korzystać że skrajnych zębatek kasety ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy możesz ze skrajnych korzystać zależy od linii łańcucha. Przy standardowej 50 mm jaką będziesz miał łatwiej wrzucić z przodu środek i 11 zębów z tyłu, niż środek i największa z tyłu. ( chodzi o przekos łańcucha i ocieranie łańcucha o wózek przedniej przerzutki ) ale generalnie nie powinno się korzystać ze skrajnych. ( choć dla linii 50 mm ja nie widzę przeszkód dla 36/11 ). Linia łańcucha to odległość między środkowa zębatka, a środkiem mufy suportu ( jakby środkiem osi napedu ) Dla korby trzyrzedowej liczy się do środkowej zębatki, dla dwurzedowej do miejsca pomiędzy zebatkami. Ja mam w swoim rowerze z korba 3-rz linię łańcucha 47,5 mm i korzystam ze skrajnych bez problemu. Oczywiście nie przez dłuższy czas, tylko na podjazdy lub trochę na prostej. To generalnie dłuższy nieco temat. Ja na Twoim miejscu nic bym nie wymienił lub przerzutke tylna i kasete na 11-28 to co pisałem wcześniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Rulez napisał:

Skoro chcesz wszystko jeździć z tarczy 36z, to może lepiej brać takiego Deca :

https://www.decathlon.pl/rower-trekkingowy-riverside920-id_8405267.html

Hm nie bardzo mi się podoba , kurcze dużo tego kombinowania jeszcze pomyślę ale jak kupię to chyba zostawię jak jest. Myślałem że wymiana kasety nie przysporzy tyle problemów. A może będzie lżej się jeździło i będę śmigał na dużym blacie , ale z kadencją 80 to by wychodziło 48/11 -około 44 km/h. A może lepiej zainwestować i wymienić przed zakupem powiedzmy węższe lepsze opony a te zostawić w rozliczeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz ostrych lub/i długich podjazdów w okolicy to jak najbardziej. Tym bardziej jeśli w sklepie wymienią bez opłat. 

Tak w ogóle to korby 48/36/26 w kole 28 cali to tylko dla mocnych nóg. Dla 95 % ludzi 44/32/22 byłoby lepsze wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...