Skocz do zawartości

[buty MTB] sztywne, wyścigowe, BOA


TheJW

Rekomendowane odpowiedzi

Moje obecne buty - Specialized Sport MTB - niestety nie dają już rady, są "rozlazłe" i brakuje im sztywności, stopy coraz bardziej bolą, a zapinanie wyłącznie rzepami na dłuższą metę okazało się niewypałem.

Rozglądam się więc za nowymi.
Moje wymagania:
- muszą być dość sztywne (dotyczy również podeszwy)
- dokładna regulacja zapięcia (więc zostaje właściwie tylko BOA)
- podeszwa z dobrymi kolcami - staram się wszystko wyjechać z siodła, ale wiadomo - nie zawsze się da ;)
- kolor - czarny/fluo lub całe czarne
- cena poniżej 1000 zł, najlepiej w okolicach 800

Stopę mam raczej normalną (nie wydaje się ani szeroka, ani jakoś specjalnie wąska, taka...zwykła ;)).

Póki co w oko wpadły mi SHIMANO SH-XC900 XC9 S-Phyre (fluo) - na plus minimalizm, kolor oraz duże odstępy między klockami na podeszwie. Cena - do przełknięcia. Jedyne, co budzi moje wątpliwości to czy nie będą za ciasne. Na zdjęciach są jakieś takie...slim.
XC7 też mogą być, chociaż niebieskie wstawki trochę mi przeszkadzają.

Wiem, że ludzie chwalą SIDI, ale te "ładniejsze" i z BOA nie są osiągalne poniżej 1000zł.

Nie miałem styczności z butami Northwave. Spec, Bontrager, Scott itp. są kosmicznie drogie.

Przy okazji - słyszałem, że BOA nie jest takim do końca super rozwiązaniem, bo w przypadku rozpięcia praktycznie niemożliwe jest ponowne zapięcie w czasie jazdy (w przeciwieństwie do rzepów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam wspomnianych XC900 i chwalę je sobie: http://nieoceniam.pl/testy/odziez/buty-shimano-sh-xc900/
Jak na buty racingowe są trwałe, aczkolwiek jeżdżę w nich w większości po Mazowszu. Z każdego wypadu w góry wracam z nowymi rysami, przytarciami, rozcięciami ale jestem zadowolony. BOA działa bardzo dobrze, raczej nie chciałbym wracać do klamerek, do rzepów zdecydowanie nie. Nie jest to rozwiązanie idealne - trzeba je "podciągać" w trakcie jazdy ale obsługa pokręteł jest banalnie prosta i wygodna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o takim problemie z BOA, ale słuch już chyba nie ten ;) więc nie wiem.

Odradzam Shimano S-Phyre do MTB, no chyba że jest się sponsorowanym zawodnikiem i buty dostarcza sponsor. Wyglądają świetnie, ale lakierowana powłoka przyszwy jest bardzo delikatna. Mam szosowe RC7. Są to najwygodniejsze i najwydajniejsze buty Shimano jakie kiedykolwiek miałem, ale nawet na szosę są za delikatne, obchodzę się z nimi jak z jajkiem żeby nie porysować, a i tak po jednym sezonie, po przyjrzeniu się widać uszkodzenia.

SIDI nie stosuje systemu BOA, tylko własny, umiarkowanie skuteczny system. Mam już dosyć stare ściganckie Dragony, a także szosowe Geniusy i bardzo je cenię za wydajność i przede wszystkim trwałość, mimo lat nadal wyglądają nieźle. Ale dzisiaj nowych SIDI już bym nie kupił, moim zdaniem firma stanęła, a brak BOA ją dyskredytuje.

Dzisiaj, chociaż nigdy wcześniej nie miałem butów Northwave, do ścigania pokusił bym się o Ghost'y XCM:

https://northwave.com/en/p/ghost-xcm/?v=116564

Minimalistyczna forma, uznany włoski producent butów, obłędnie lekkie i podobno buty Northwave są wygodne :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę szkodzić biznesowi Shimano, ale kupiłem szosowe RC7 w internetach. Nie miałem możliwości przymierzyć, więc zaufałem internetowym opiniom, że buty mają zaniżoną rozmiarówkę i trzeba kupować większe. Tak zrobiłem, okazało się to nieprawdą i po miesiącu użytkowania i kilku liźnięciach opony buty wyglądały tak:

 

 

20170702-161205.jpg

Natychmiast je sprzedałem za ułamek ceny zakupu i sprawiłem sobie nowe we właściwym rozmiarze. Nowym nie zdarza się liźnięcie opony i wyglądają nieźle, ale trzeba na nie uważać no i to jest szosa, nie wyobrażam sobie używać tak delikatnych butów w MTB. Na marginesie, buty są niezwykle wygodne i mimo że wyglądają na bardzo zabudowane są przewiewne, w dużej części dzięki "dyfuzorowi" w podeszwie dzięki któremu powietrze owiewa palce podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano zawsze ma zaniżoną rozmiarówkę o jeden numer, ale konsekwentnie się tego trzymają. Zawsze kupuję buty Shimano w necie (o jeden numer większe niż "cywilne", czyli 45) i zawsze pasują bez mierzenia. XC7 w wersji mtb mam od zeszłego roku, również 45 i wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty Shimano z ostatnich kilku lat są mocno rozczarowujące. Wcześniej miałem kilka modeli, zarówno szosowych jak i MTB i były nie do zdarcia. Za to 2 lata temu kupiłem SH-XC61 (nie jakiś najniższy model, dałem z 600 zł) i są beznadziejne. Niewygodne, podeszwa po dwóch latach jest w złym stanie, klamra się sypie. Będę musiał niedługo je wymienić i tym razem na pewno nie na Shimano.

@TheJW, najlepiej jakbyś kupił Northwave'y i zdał jakąś relację ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię...

...ale dopiero na wiosnę. Nigdzie nie ma, a bez przymiarki nie zamówię w necie. Jeden ze sprzedawców (chyba z tych większych) napisał, że "będą dostępne w okolicach wiosny".

Wychodzi na to, że muszę się przemęczyć, bo Shimano mimo świetnego wyglądu nie kupię - znalazłem w necie różne testy i faktycznie są podatne na rozerwania, rozcięcia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW Sam szukam jednego z modeli NW i dowiedziałem się, że modele 2019 będą dostępne najwcześniej na początku kwietnia... KWIETNIA ?!?!?!  Ale kiedy to nie wiadomo dokładnie...  :huh::huh:

@bts Też miałem XC61. Dramat. Po pierwszym "topieniu" tak się rozbiły że rozmiar zmienił się o 2 numery ;-) Tyle tylko, że to nie są buty do ścigania. To miękkie jak pantofle buty turystyczne. No i ja nie płacilem 600zł, tylko coś w granicach 350zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KNKS gdyby były gdzieś dostępne jakiekolwiek do przymierzenia stopy, to bym był skłonny zamówić sobie w necie jakieś ze starszych kolekcji. Pod koniec marca startuje mi sezon letni i chciałbym potrenować już w nowych butach...a tu nic nie wyszło . :(

Głupia ta branża. Wiadomo, że wszyscy będą chcieli się zbroić zimą, a tutaj dostawy części opóźnione (Shimano ;)) lub w ogóle trudno dostępne (np. łańcuchy 12sp od KMC), rowery jeszcze nie wyprodukowane, butów nie ma... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie coś w Pruszkowie:

https://www.starsport.com.pl/rowerowy/buty-rowerowe/northwave

Nie wiem jak to jest daleko od Ciebie, ale jeżeli blisko to może warto się skontaktować i sprawdzić czy mają jakieś buty w twoim rozmiarze, mógłbyś przymierzyć. A potem kupić np. tu:

https://www.bike-discount.de/en/buy/northwave-ghost-xcm-mtb-shoes-788844

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Waza napisał:

Nie wiem jak to jest daleko od Ciebie, ale jeżeli blisko to może warto się skontaktować i sprawdzić czy mają jakieś buty w twoim rozmiarze, mógłbyś przymierzyć. A potem kupić np. tu:

Niby człowiek wie, że tak robi bardzo wielu ludzi (czyt. przymierzają stacjonaranie kupują w necie), ale nadal dziwi mnie, że sklepy w ogóle biorą te buty na stan. W moim znajomym sklepie już sobie z tym dali spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...