Skocz do zawartości

[Klamki] Tektro Disc HDC-300 - wymiana klamek


MatiZek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam hamulce tarczowe hydrauliczne Tektro Disc HDC-300. Po około trzech latach użytkowania zacząłem wyczuwać lekki wyciek oleju spod prawej klamki, przez co siła hamowania była coraz słabsza. Z czasem i z lewej klamki zaczęło wyciekać. Raz z kolegą odpowietrzyliśmy i niby miało być w porządku, to jednak już następnego dnia powrócił wyciek. Pomyślałem, że być może poszła uszczelka lub coś innego, więc wybrałem się do serwisu. Tam dowiedziałem się, że trzeba wymienić klamki. Jak przyjadę do nich z nowymi klamkami, to mi je zamontują i odpowietrzą. Jednak nie mogę znaleźć w Internecie dokładnie takich samych klamek sprzedawanych oddzielnie.

Rodzi się więc pytanie: Czy mogę kupić inne klamki, które będa kompatybilne z Tektro HDC-300? Jeśli tak, to które przykładowo mogą być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MatiZek napisał:

Czy mogę kupić inne klamki, które będa kompatybilne z Tektro HDC-300?

Szkoda czasu i ambarasu. Kup jakiekolwiek inne hamulce. Lub te same jak je lubisz :) Nowe i w całości, tak żeby tylko zdjąć stare i założyć nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samych klamek do tych hebli nie opłaca się kupować, najtańsze klamki masz pewnie gdzieś po 50zł a cały hamulec kupisz za 80zł zalane odpowietrzone z nowymi klockami np. mt200 -  na pewno nie będą gorsze niż 3-letnie reanimowane tektro. A co do uszczelek? to ma sens w droższych modelach, które warto ratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 90 i poniżej się kupi i są to świetne klamki. Jak zaciski, które obecnie są sprawne zaczną cieknąć to można wymienić na MT400 po 60-70zł/szt. No owszem można kupić komplet MT200 za 140zł (przód + tył) ale to budżetówka na maxa (klamka z blachy i na 3 palce).

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dokumosa napisał:

Za 90 i poniżej się kupi i są to świetne klamki

Dolicz jeszcze koszt oleju i demontażu/montażu oraz potrzebnych do tego ewentualnie elementów. Nie zakładajmy, że każdy ma narzędzie, materiały i umiejętności, a przede wszystkim chęci, żeby się bawić w takie rzeczy. Jednego takie dłubanie będzie bawić, inny będzie wolał założyć nowe i jeździć - tu niech się autor tematu wypowie, którą drogę wyznaje ;) IMHO jak sobie podliczymy wszystkie koszty, to pewnie znowu wyjdzie że szybciej i taniej kupić nowe hamulce tylko np. nieco "wyższy" model.

Edytowane przez m0d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem tego zdania, żeby kupić nowe, które będą już od razu odpowietrzone. Nie jestem bardzo wymagający co do sprzętu. Jeżdżę i tak rekreacyjnie. Zdarzało mi się jeździć na gorszych hamulcach i było świetnie, lecz to było na poprzednich rowerach. Przy kupieniu nowych klamek i odpowietrzeniu, będzie mnie to kosztowało chyba więcej niż same hamulce. Kupiłbym Shimano mt200. Widzę, że na allegro nie brakuje do nich klamek sprzedawanych oddzielnie, to można kupić na przyszłość i dodatkowo są podobno łatwiejsze w odpowietrzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Hample mt200 działają nie gorzej niż m315-m396. Jeśli nie masz problemu z taką klamką to bierz śmiało. Za 280-300 można spotkać hamulce mt500 z demontażu z nowego roweru. Tam są już wspomniane wcześniej klamki z deore.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MatiZekDalej nie będzie się opłacało kupować na zapas samych klamek do modeli po ~80zł - oddzielna klamka w takim przypadku to jest 2/3 ceny całego zestawu... ~20 zł drożej masz dodatkowo nowy zacisk i klocki o zalanym przewodzie nie wspominając. A i kupienie samej klamki mt200 to delikatnie mówiąc pomyłka - jak już się uprzeć i kupować oddzielnie klamki shimano to najtańsze jakie się trafią... ale krótkie servo, a nie zwykłe długie - tak jak pisał @Dokumosa np. mt500,

Swoją drogą tak już zupełnie na marginesie hamulec - mt500 to oem do gotowych zestawów i jego pozycjonowanie cenowe czyni go zupełnie bezsensownym - m6000 jest 10% droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na serwisach aukcyjnych ludkowie pozbywają się ze swoich świeżo nabytych rowerów za 7-9k PLN właśnie zestawów mt500 i widziałem takie po 280-300zł. O ile w takim zestawie klamka różni się od deore napisem to zacisk jest inny (pasują klocki z grup niższych a w deore są jak w slx i xt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te klamki wszystkie działają tak samo - dosłownie wszystkie, różnią się owszem masą pokręteł napisów wykończeń, ale w zasadzie działania i charakterze pracy - nic. Jak patrzę na kierownice u mnie w piwnicy to załamać się można (estetycznie) bo mam P-saint/xt-L, P-slx/xt-L, P-slx/506-L - no nawet jednego kompletu nie da rady zrobić.

506'kę kupiłem właśnie zdjętą z roweru - za cały hamulec dałem mniej niż zapłaciłbym za złamaną klamkę od kompletu, więc tak, jak się poluje na części z wymian to racja - wtedy się może i opłaca.

14 minut temu, Dokumosa napisał:

deore są jak w slx i xt

taaa tyle że średnica tłoczków w deore jak w niższych grupach i czar prysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tloczki mają 1mm większą średnicę w slx i xt co przekłada się na większą powierzchnię tłoczka o 34mm2 czyli niecałe 10% więcej i tyle też więcej siły hamowania.

W każdym razie komplet mt500 to nie to samo co deore właśnie ze względu na zacisk. Do tych grup klocki fabryczne są dużo lepsze niż w tych niskich. Jest też ich większy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...