Skocz do zawartości

[2019] SPD Bontrager Comp


cervandes

Rekomendowane odpowiedzi

Trek pokazał nowe pedałki, podobno 100% kompatybilne z SPD.

Zalety: masa (316g), kompatybilność podobno 100% z Shimano SPD, pedały te pracują na łożyskach maszynowych.

 

No i najważniejsze - cena: 250pln co stawia je na równi z M8000 a pod względem masy Shimano zostają zdeklasowane. Jeśli jesteś gryzigramkiem a nie chcesz porzucać najpopularniejszego systemu - są rozsądną alternatywą.q

 

BontragerCompMTB_22370_A_Profile?$respon

 

 

A dla poszukujących wizualnych wrażeń wersja olej na wodzie:

 

bontrager-comp-mtb-pedal-266902-1-13-3.j

 

 

Osobiście miałem kupować M8000 bo jakoś nie przekonały mnie inne systemy ale chyba zaryzykuję i w tym tygodniu te własnie pedałki zawitają pod moją nóżką.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 50g mniej niż M8000, dlatego też odchudzając rower można o nich myśleć.

O trwałości dam info, ale to raczej po dłuższym czasie, pierwsze wrażenia opiszę w tym tygodniu o ile do mnie dotrą. Zdecydowałem, zamawiam, ale oleiste sobie odpuszczę, 130pln za sam kolor to przegięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały wyglądają na klon Ritchey'ów WCS Paradigm (pierwsze wydanie):

https://bikerumor.com/2014/05/12/review-ultralight-race-ready-ritchey-logic-wcs-paradigm-mountain-bike-pedals/

Mam, używam Ritchey'e WCS i chociaż to nie Bontrager'y napiszę kilka słów. Waga realna to 245g. Jak na takie maleństwa są trwałe, ale głównie dzięki bardzo łatwemu serwisowaniu. Odkręca się pokrywkę, następnie nakrętkę dociskającą, ściąga pedał z łożyskiem z osi, wyciąga łożysko beż żadnych narzędzi, czyści wszystko, pakuje do środka dużo smaru skręca i voila. Nie lubię się babrać przy pedałach, ale te robi się w parę minut, więc serwisuję je 3-4 razy w roku i dzięki temu służą mi dobrze w rowerze letnim już od 5 sezonów. W artykule pokazano czarny smar wychodzący przez uszczelkę, ale tak się dzieje tylko na początku, kiedy nadmiar smaru wychodzi i czarny jest tylko na zewnątrz, wewnątrz jest czysty.

I teraz najważniejsze, czyli to po co w ogóle zabrałem głos. Główne podobieństwo jest w zatrzaskach, obie konstrukcje zapewne dla obniżenia wagi oparto na pomyśle że tylny uchylny zatrzask jest jednocześnie przednim zatrzaskiem z drugiej strony pedału (nie wiem czy dobrze tłumaczę, w razie wątpliwości proszę pytać). To powoduje że zarówno przedni jak i tylny zatrzask są uchylne, dociskane sprężynami. Dlatego należy się liczyć z niespodziankami. O ile wpięcie nie stanowi problemu i w WCS Paradigm jest czyste, dobrze zdefiniowane kliknięciem, prawie tak doskonałe jak w XT czy XTR, to wypięcia trzeba się nauczyć bo można zaliczyć srogą glebę. Jeżeli wypinamy się szybko, mocnym zdecydowanym odstawieniem pięty i wyciągnięciem bloku z pedału to nie ma problemu. Gorzej jeżeli np. na sekcji technicznej wpadniemy na pomysł lekkiego odstawienia pięty, ale bez zdjęcia nogi z pedału, tak żeby kontrolować sytuację i odstawić nogę w razie konieczności, wtedy przedni uchylny  zatrzask siłą sprężyny dociska i przytrzymuje przód naszego bloku, zaczynamy się szarpać żeby wyrwać blok z pedału i te kilka sekund jest potencjalnie niebezpieczne. Ja zaliczyłem na początku w ten sposób 3-4 gleby, w tym jedną na światłach kiedy robiłem stójkę :blush:.

W przypadku Ritchey'ów kompatybilność z blokami Shimano jest pełna (chociaż Ritchey tego nie zaleca ;)), ba nawet bloki SH-51 lepiej działają z tymi pedałami niż oryginały od Ritchey'a, wpięcia i wypięcia są lepiej zdefiniowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qmam, i tylna cześć trzymająca blok i przednia jest ruchoma, góra i dół to jeden element. Gadałem z gostkiem ze sklepu jednego i powiedział dokładnie to samo, że bloki pasują, że działa ale jest to inny system i nie działa identycznie jak w pedałach Shimano.

Chyba muszę jednak nad nimi pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są.

 

Wykonane super, maleńkie i leciutkie. M520 wyglądają przy nich jakby miały 20 lat (bo mają :D)

Czerwony lakier w miejscu styku buta z pedałem oczywiście zniknie po tygodniu, mam nadzieję, że będą trzymały ogólnie kolor.

Nie zmieniałem bloków, zostawiłem na butach ori shimano używane około 20000km. Wpięcie i wypięcie normalne, zero problemu z trafieniem jak w M520. Wypięcie bez zarzutu, jedynie ciut mocniejsza jest sprężyna. M520 miałem ustawione na 4 czy 5 klików od najlżejszego, tutaj wykręciłem śruby na zero i jest chyba ciut mocniej niż w starych pedałkach. Będę obserwował, zdam relację za jakiś czas.

 

Po pierwszych jazdach, próbach - jest ok. Spodziewałem się jakichś problemów, może haczenia o podeszwę czy coś - a tu nic, jakbym nadal miał stare pedalątka :D

 

Wstępna ocena - pozytywna. A relacja cena do wagi - super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cenie 250 zł powinieneś robić porównanie do PD-M8000 a nie PD-M520. Wtedy jakość wykonania już by takie wielkiego wrażenia nie robiła.

Co do wagi, rzeczywiście jest niezła. Tyle że pedały XLC i Force są chyba nawet lżejsze i kosztują ~150 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beka, sam pedał pomijając ośkę jest identyko jak w Force. Force kosztują 199 i mają paskudny kolor, zapłaciłem 50pln za logo Bontrager, lakier i ewentualnie gwarancję jakby się coś działo.

 

PD-M8000 planowałem kupić, ale wizualnie i wagowo o wiele bardziej podobały mi się te z tematu. Do tego dodałem przewagę w postaci łożysk maszynowych i tak oto będę testował ile są warte. Pierwsze wrażenia jak już napisałem - pozytywne. Żadnych uchybień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni, 100km za nami. Żadnej różnicy nie czuję, to taki sam pedał jak Shimano.

Niestety, prawy ćwierka. Najwyraźniej jest mu sucho. Co kilka obrotów korbą jęczy, piszczy, metal o metal, na 100% to nie bloki o pedał bo jak się wypnę i pedałuję śródstopiem to jest to samo. Powinienem wysłać, niech się sklep martwi, ale za bardzo mnie kusi zajrzenie do środka. Jutro rozbieram :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎12‎.‎02‎.‎2019 o 21:01, cervandes napisał:

. Do tego dodałem przewagę w postaci łożysk maszynowych

 

11 godzin temu, cervandes napisał:

Co kilka obrotów korbą jęczy, piszczy, metal o metal

Bo tam zapewne jest jedno łożysko maszynowe a drugie ślizgowe. Takie pedały są nic nie warte... 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde łożysko ślizgowe prędzej czy później łapie luzy. Zazwyczaj prędzej, a luzu na ślizgu w żaden sposób nie skasujesz. Oczywiście dużo zależy od jakości użytych materiałów Kupiłem kiedyś tak skonstruowane pedały platformowe VP to po 1000 km nie nadawały się do użytku. Na początku myślałem że wyrobiły się łożyska maszynowe, więc pojechałem do hurtowni łożysk i okazało się że wymiar niestandardowy i chińczyk do takich pedałów kosztuje 20zł/szt , a pedały 60 ziko:whistling: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem, w środku oczywiście zgodnie z przewidywaniami jedno maszynowe i ślizg. Ale smaru w środku sporo, to kurcze nie pedał musi w środku piskać ale coś innego. Może kurcze blok o niego, ale dziwne, że to tak w miarę cyklicznie się dzieje.

 

Aha, nakrętka w prawym pedale pod dekielkiem ma lewy gwint.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3h się bawiłem w mycie, szorowanie, czyszczenie po zimie... Kończę, składam narzędzia i sprzątam, kręcę korbą - pisk. DŻIZAS.

 

Okazało się, że klęka łożysko we wkładzie suportu Accent BB EX Pro. Otworzyłem, wymyłem, wysuszyłem, nasmarowałem. Cisza. Swoje przejechał więc spoko, grunt to to, że to jednak nie pedały :D Po prostu zbiegło się w czasie, bo gdy przykręciłem te nowe SPD to pisk się pojawił.

 

Niestety, o trwałości pedałów nie napiszę szybko zbyt wiele, jeżdżę dużo ale dopiero co je kupiłem. Aktualnie moja opinia jest taka, że nie mam do nich żadnych zarzutów, są fajne, bajecznie proste w rozbiórce jakby co. Nasadka 9mm i odkręca się nakrętkę odwrotnie do kierunku w jakim kręci się pedał podczas jazdy. Pedałowanie je dokręca. Dekielki z zewnątrz, te na imbus obydwa mają normalny, prawy gwint.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...