Skocz do zawartości

[koła] 29 cali boost - szerokość 25, czy 30mm?


Eazy

Rekomendowane odpowiedzi

Rzecz właśnie w tym, że tutaj mogę mieć komplet za 2000zł netto, co wydaje się dobrą ceną i raczej tego węglowego zestawu za taką kasę nie poskładam a raczej nie planuję powiększania budżetu, bo to i tak spora kasa jako inwestycja w sprzęt do amatorskiej jazdy :) 

Pytanie pozostaje tylko, czy w takim budżecie znajdę coś porównywalnego z komponentów bardziej znanych marek? Jeżeli nie bardzo, to pewnie skuszę się na te Newman'y 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem na myśli nextie właśnie. W sumie za 2k netto nie kupisz nawet fabrycznych kół 29" dt swiss xm1501-25,/30, jednak zmieściłbyś się z ich poskładaniem. Wagowo w booscie ~1750g, nośność 120kg ale przy zastosowaniu ASTM 3 (przystosowane do skoków do 61cm) - dla jazdy ASTM 2 (xc) są niezniszczalne. I są to sprawdzone koła z dostępnoscia każdej najmniejszej części do piast nie wspominając o szprychach, nyplach i obręczach tak więc jeśli cokolwiek by im się stało możesz odbudować do stanu wyjściowego.

Nigdy nie patrz na nośność statyczna kół bez wyraźnie zdefiniowanych warunków użytkowania (klasyfikacja ASTM albo opis słowno- muzyczny). Może się okazać, że koła mają nośność 130kg ale do jazdy bez odrywania kół od gruntu. Zawodnik o masie 80kg przy zeskoku z wyższego krawężnika zrobi ósemkę.

Jak radził @Waza możesz pogadać z Dawidem, który miewa "swoje" dobre obręcze węgielne w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę do Dawida z pytaniem co byłby w stanie zaproponować w tym budżecie. Skrobnę też @ do Newmen'a z pytaniem o dostępność części i ceny. Co nagle to po diable, jak to babcia mawiała ;) Klasyfikacja kół Newmen to All Mountain / Trail / XC. Nie znalazłem nic więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/kola-dt-350-boost-dt-xm421-29er-pillar-od-daveo-7606695617?reco_id=1861813b-1ca7-11e9-8286-246e964e28a0&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&

Tak przypadkiem trafiłem to wrzucam :) Niby 182g więcej, ale dyby tak obejść prowizję allegro to jeszcze by zostało na ulepszenia typu inne nyple, zmiana bębenka jeśli potrzeba itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Brombosz napisał:

Niby 182g więcej, ale dyby tak obejść prowizję allegro to jeszcze by zostało na ulepszenia typu inne nyple, zmiana bębenka jeśli potrzeba itp. 

https://daveo.pl/kola_dt_350_boostdt_xm421_29er_pillar-1412i

Bezpośrednio u Dawida powinno być taniej. Ciekawe jest to, że Dawid ze względu na szprychy cieniowane do 1,6 podaje limit wagowy dla tych kół 95 kg (obręcze DT mają limit 120kg), a Newman daje szprychy 2,0-1,65 i podaje limit 125 kg... Trochę się to kupy nie trzyma :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne koła DT na tych obręczach idą ze szprychami Competition 2,0-1,8mm i limit 120kg@ASTM3. 

W każdym razie zapomnieliście panowie, że kolega dysponuje takim budżetem netto. Tak więc spokojnie może myśleć o piastach dt 240s (nierdzewne łożyska, ratchet 36t, nieco lżejsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid proponuje obręcz XM421 (ew. EX471) na piastach 350. Wychodzi trochę więcej wagowo przy 421, ale za to taniej. Mam teraz zagwozdkę :) Zobaczę co mi jeszcze Newmen odpisze odnośnie gwarancji / serwisu / dostępności części zamiennych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ostrej rąbanki mam zawsze w zanadrzu 27,5x3,0 :) Tutaj raczej szybka jazda po lasach i zjazdy po korzeniach / kamieniach, etc. Wagowo jestem w klasie Dokumosy ;) Z jednej strony szukam lekkich kół, które pozwolą na dynamiczną jazdę, ale z drugiej strony muszą być dosyć solidne, bo będą miały co 'dźwigać' :) Rower też do najlżejszych nie należy (Smooth Trail). Koła 27,5x3,0 są super do wyboistych zjazdów i jazdy w kopnym piachu, ale do szybkiej i dynamicznej jazdy po lesie średnio się nadają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do newmena masz części zamienne takie jak bębenki, łożyska, ratchety do kupienia bez problemu w sklepach typu r2 bike (polecam) czy bikecomponents. Seryjnie zaplatane są na szprychach sapim d-light. Z kołami miałem do czynienia na targach, niestety nie jeździłem na nich. Wrażenia organoleptyczne bardzo pozytywne. Też myślałem o nich do Canyona, ale wypadło na Syntace (podobne rozwiązania jeżeli chodzi o piasty). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Eazy napisał:

Rower też do najlżejszych nie należy (Smooth Trail).

Biorąc fakt, że rower nie należy do najlżejszych i do ścigania też w sumie nie bardzo się nadaje, to zastanawiam się czy waga kół ma, aż tak wielkie znaczenie... W/w zestaw kół na DT Swiss xm 421 i piastach dt350 jest cięższy od tych Newmanów o jakieś 180 gram. I teraz powstaje zasadnicze pytanie: gdzie szukać różnicy w wadze? Bo jeśli lwia część tej różnicy wynika ze stosunkowo ciężkich piast dt350, to w zasadzie nie ma to większego znaczenia dla twojego założenia że :

 

3 godziny temu, Eazy napisał:

szukam lekkich kół, które pozwolą na dynamiczną jazdę,

A za zaoszczędzone pieniądze możesz odchudzić rower znacznie bardziej niż o 180 gram:P 

Myślę, że przy twojej wadze uzyskasz dużo większą dynamikę jazdy dzięki zastosowaniu szprych 2,0-1,8 i zyskując tym sposobem sztywniejsze koła, niż licząc każdy gram na szprychach i piastach.  @dawid nie bez powodu dla kół na szprychach 2,0-1,6 sugeruje limit wagowy ridera na poziomie 95 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Alsew napisał:

I teraz powstaje zasadnicze pytanie: gdzie szukać różnicy w wadze?

Wszędzie po trochu ;) Obręcze XM421 są o 65g cięższe na sztuce. Piasty Newmen'a są też sporo lżejsze od 350-ek: przód 105g  Newmen / 145g DT 350 i tył 193g Newmen / 273g DT 350. Tak więc na obręczach sumarycznie jest 130g a na piastach 120g co daje 250g różnicy na komplecie. Reszta to nyple i szprychy, które wygląda na to, że u Newmen'a ważą troszkę więcej, gdyż różnica w wadze kompletów to 210g, czyli przewaga na obręczach i piastach lekko maleje przez 40g cięższe nyple i szprychy.

Reasumując różnica w wadze samej obręczy jest niewielka i nie powinna mieć odczuwalnego wpływu na dynamikę, gdyż masa rotująca obu obręczy jest bardzo zbliżona (400g Newmen / 465g XM421). Natomiast piasty Newmen'a, co ciekawe, są lżejsze nawet od 240-ek DT. Niemniej jednak nie wpływa to już tak znacząco na dynamikę a jedynie na wagę całego układu :)

Zobaczę co mi Newmen odpisze. Jak coś będzie nie tak to zamówię te XM421 u Dawida i też na pewno będę zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Eazy napisał:

 Zobaczę co mi jeszcze Newmen odpisze odnośnie gwarancji / serwisu / dostępności części zamiennych.

Dostępność części zamiennych obecnie może się mieć nijak do tego co będzie za te kilka lat. Mało to producentów razem z ich wyrobami nagle zniknęło z rynku? Na moją logikę jest to ryzyko. W przypadku DT Swiss taka opcja raczej nie wchodzi w grę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to chyba sprowadza się wszystko do chęci spróbowania czegoś nowego i nietypowego. DT jest oklepane, jak VW Passat w TDI, ale z drugiej strony posmakować 'egzotyki' i wywalić tyle kasy na niepewny towar to też żadna zabawa :) Może się okaże, że koła są super; lekkie, pancerne, cuda wianki. Gorzej jak faktycznie za jakiś czas okaże się, że jest problem z dostępnością bębenka, łożysk, etc. U Dawida wyjdzie jakieś 600zł taniej. To już spora różnica. Byłoby na 2 komplety zacnych opon :) Trzeba się chyba z tym przespać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z dostępnością części dotyka nie tylko niszowych producentów, tak duża i znana marka jak Canyon pozwala sobie na zaprzestanie oferowania haków przerzutki w 2-3 lata po zakończeniu sprzedaży modelu. W przypadku kół, DT daje szansę że za kilka lat bez większego problemu dokupimy potrzebną część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś skazany też na dt - fajne koła można złożyć na piastach od Hope'a czy nawet Novatec'a, co do obręczy masz jeszcze arch'y od stans_no_tubes, WTB Frequency Team i-25 i pewnie jeszcze kilka innych interesujących opcji. Jak masz czas możesz pokopać w temacie...

Ale jednak co do piast to dt350 to jest moja ulubiona opcja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, grzesiowu napisał:

co do obręczy masz jeszcze arch'y od stans_no_tubes, WTB Frequency Team i-25 i pewnie jeszcze kilka innych interesujących opcji.

dokładnie...

 https://allegro.pl/oferta/obrecz-ryde-trace-m26-29-28h-455g-lemonbike-7596503880

 https://allegro.pl/no-tubes-obrecz-ztr-arch-mk3-29-28h-disc-i7177603431.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

240 ma też łożyska nierdzewne, czasem mniejsze i inny nieco korpus. Ratchety sobie możesz do 350 założyć z 240 to koszt 200+zł.

@Waza: pytałeś o ten hak w canyonie? Jak ja potrzebowałem i nie było na stronie od dłuższego już czasu ale tylko zapytałem a w odpowiedzi dostałem od razu fakturę proforma ;) W każdym razie odnośnie dostępności części do DT to współczesne piasty nie zmieniły się od wielu lat a i do tych sprzed 15 lat wszystkie części są nadal dostępne praktycznie od ręki. Ostatnio odbudowywałem znajomemu koło z 2010r. (26" X1900) - wymiana/uzupełnienie kilku szprych i serwis generalny piasty tył. Wszystko do stanu fabrycznego przywróciłem za w sumie śmieszne pieniądze (jakieś 60 czy 65zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie Passata w TDI... wbrew kalkulacjom, zdrowemu rozsądkowi, domowej komisji budżetowej, prognozie pogody, ogólnym opiniom i lękom zakupiłem zestaw tych Newmen'ów... :blink: Wyszły mnie 466 Euro. 

Wiem, że DT byłyby tańsze i sprawdzone a łożyska i smar do ratchet'a kupiłbym w każdym kiosku Ruchu, ale jednak chęć testowania nowych i mało popularnych rozwiązań oraz ogólnie pojęta ciekawość wzięły górę :rolleyes: 

Do tego dużo bardziej pasują mi wizualnie do roweru (a przynajmniej tak mi się ze zdjęć wydaje). Jak tylko je dostanę, rozpakuję i 'przeczołgam' kilka razy po okolicznych lasach to nie omieszkam podzielić się (mam nadzieję pozytywnymi) wrażeniami :) Nie wiem dlaczego tak zdecydowałem. Mają coś w sobie co przyciąga mój wzrok. Niby koła, jak koła, ale jednak będąc typowym przedstawicielem 'pci' męskiej jestem chyba też trochę 'wzrokowcem' :) 

Dziękuję wszystkim za pomoc, opinie i ciekawą dyskusję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...