Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna XT] problem z regulacją


Tui

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniałem dziś kasetę 9 biegową HG 50 na HG 80 (oczywiście z łańcuchem HG93). To pierwsza moja zmiana kasety więc nie obyło się bez problemów. Za kasetą był plastikowy dystans, który chyba musi być bo inaczej nie mogę dokręcić kasety jest po prostu luźna. Po zmianie biegi chodziły elegancko bez regulacji ale problem pojawił się tylko na środkowej tarczy z przodu (napęd 3x9) i najmniejszych 2 koronkach z tyłu. Po zdjęciu koła odkręceniu kasety i skręceniu ponownie problem występuje tylko na najmniejszym biegu z tyłu tzn środkowa tarcza z przodu i najmniejsza z tyłu a mianowicie dolne kółeczko od przerzutki nie trafia idealnie w łańcuch a obciera o zewnętrzną część ogniwa łańcucha i następnie irytująco terkocze. Czy ktoś się orientuje co trzeba zrobić żeby to zlikwidować? Wcześniej było wszystko w porządku a przerzutka wyglądana prostą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem jeszcze raz posprawdzać wszystko i tak. Raczej zakres H i L ustawiony prawidłowo po ponownej regulacji wadzi mniej ale wadzi. Poprzednia kaseta była 11-34 teraz jest 11-32 może sprężyną regulacyjną napięcie przerzutki zmniejszyć jej odległość od największego trybu? Jest po wyżej 5 mm między zębami kasty a kółeczkiem górnym przerzutki. Jutro planuje jeszcze rozkręcić i przejrzeć dolne kółeczko. Zauważyłem że podczas krzyżowania łańcucha tzn najmniejsza z przodu i z tyłu podczas kręcenia łańcuch spada z tego kółeczka (dolnego kółeczka sprawdzałem wszystko podczas regulacji). Może jednak skręcony wózek? Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolne kółeczko to raczej wózek, ciężko bez obejrzenia coś z pewnością stwierdzić. Przybliżyć górne kółeczko możesz ( na koronce 32 ). Mógłbyś porobić zdjęcia, ale ciężko je zrobić tak, żeby było dobrze widać linię łańcucha, kąt wózka itp. Nic więcej nie zmieniałeś ? Piasty, korby, suportu itp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś inaczej zapytałem wyszukiwarkę i znalazłem podobny problem na tym forum. Remedium było prostowanie haka przerzutki. Dziś pokombinuje z ustawieniem napięcia sprężyny (odległością przerzutki od największego trybu) i sprawdzę osiowość haka metodą na 2 pręty i w dalszej kolejności dopiero będę rozkręcał kółeczka itp, jak nie pomoże to porobię zdjęcia.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak musi być w miarę prosty, wózek przerzutki też. To klasyczna mam nadzieję przerzutka tylna ( nie shadow ). Nawet z lekko krzywym hakiem ( ale prostą przerzutką - wózkiem ) nie powino być takich objawów. ( zaznaczam przerzutka nie shadow ). No, ale to wszystko gdybanie. Niektóre rzeczy mogą się sumowac ( krzywy wózek, hak, regulacja H,L, linia łańcucha, zużyte kółka przerzutki itp. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu shadowy są badziej czułe na skrzywienie haka niż klasyczne przerzutki. Zatem możliwe, że to hak, choć jeśli każdy bieg działa, klik i wrzucony to hak raczej jest prosty, no, ale to dalej gdybanie bez zdjęć, filmu, a najlepiej na żywo to ciężko coś powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Shadow jest mocno upośledzony i trzeba obchodzić się jak z jajkiem. Delikatna odchyłka, praktycznie niewidoczna gołym okiem i już całość chodzi słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo może masz szczęście albo nie masz porównania z "klasyczną" przerzutką. Kiedyś miałem Acere która chodziła znacznie lepiej niż minimalnie skrzywiony XT. Na szosie to samo. Mam Claris w szosie który śmiga aż miło, a XT w MTB  ma takie fochy że się człowiek zastanawia po co wydał tyle kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa załatwiona, po ustawieniu napięcia sprężyny przerzutki skóciłem łańcuch o 2 oczka i najważniejsze nastawiony hak. Hak był skręcony minimalnie w poziomie. Kumpel pomierzył go kątownikiem i dogiął odpowiednio. Ważne że wszystko działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...