Skocz do zawartości

[rowery - który z tych 2 wybrać] Kross Hexagon 7.0 vs. Romet Rambler 29 3 - porównanie


Patataj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Bardzo proszę o opinię, który z tych dwóch modeli wybrać:

- Kross Hexagon 7.0 - https://www.kross.pl/pl/2019/mtb/hexagon-7-0 (może być ten lub z 2018 r., gdyż różnice chyba jedynie wizualne).

- Romet Rambler 29 3 - https://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_29_3,10,727,731,14797,2018.html

Krossa mam możliwość nabyć za ok. 2350zł (2019) lub 2250zł (2018) przy cenie katalogowej 2499zł. Rometa natomiast za 1949 zł przy katalogowej cenie 2499 zł.

Pomóżcie w wyborze, proszę. Waga rowerzysty około 100 kg, trasy to raczej mało wymagający nizinny teren: asfalt, drogi polne, leśne, głównie proste odcinki. Po drodze czasem potrafi wytelepać ze względu na wystające okresowo korzenie czy nasze kochane polskie drogi w okolicznych wsiach, ale generalnie mocnego katowania roweru w terenie nie przewiduję. To ma być dość płynna jazda głównie dla wypocenia się - nie skakania po górach. Zawężam wybór jedynie  do tych dwóch modeli i proszę o komentowanie jedynie tego co podałem.

Jak jest z wytrzymałością ram w tychże?

Czy warto zawracać sobie głowę różnicami w osprzęcie przy tego typu użytkowaniu (dystanse jednorazowo do 50km na zmianę szosa-lekki las itp)?

Ogólnie brać to co ładniejsze czy może któryś z nich wybija się czymś in plus? Z tego co wiem gwarancja na ramę Krossa jest na 5 lat a nie jak w Romecie na 2. Patrząc na ceny to jest sens dać więcej za Krossa czy to w zasadzie równy poziom z Rometem i nie ma sensu przepłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o geometrię - czy Romet w tym modelu też ma tzw. "rekreacyjną" jak Hexagon? Potrzebuję jeździć w pozycji możliwie najbardziej wyprostowanej, bo mam schorzenia kręgosłupa szyjnego, które wykluczają zadzieranie "łba" do góry. Najlepiej to by było siedzieć prawie pionowo, ale miejskiego roweru nie zamierzam z tego powodu kupować, bo to się mija z celem... Kross czy Romet bardziej mi to umożliwi? Czy wsio ryba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Patataj napisał:

Potrzebuję jeździć w pozycji możliwie najbardziej wyprostowanej, bo mam schorzenia kręgosłupa szyjnego, które wykluczają zadzieranie "łba" do góry. Najlepiej to by było siedzieć prawie pionowo, ale miejskiego roweru nie zamierzam z tego powodu kupować, bo to się mija z celem...

Myślę że rower typu cross byłby lepszym wyborem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alsew napisał:

Myślę że rower typu cross byłby lepszym wyborem.  

Rozważałem swego czasu taką opcję, ale już się wyleczyłem z crossa przez m.in. cienkie opony i brak możliwości założenia odpowiednio szerokich (zbyt mały prześwit między widelcami). Druga sprawa - jest twardszy, bo cienkie koła = większe ciśnienie, i na naszych drogach mocno wytelepie a w lesie może ugrzęznąć. Jak dla mnie odpada. Dlatego jednak MTB, ale z pozycją jak w crossie (w miarę możliwości). Tylko wciąż nie wiem czy Rambler dorówna Hexagonowi w geometrii (jako chyba najbardziej mało sportowemu), a jeśli fabrycznie nie, to czy wymiana mostka załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patataj napisał:

Tylko wciąż nie wiem czy Rambler dorówna Hexagonowi w geometrii (jako chyba najbardziej mało sportowemu), a jeśli fabrycznie nie, to czy wymiana mostka załatwi sprawę.

Nie widzę geometrii tych rowerów na stronie producentów, ale na geometrie sportową to oba mi nie wyglądają. Zawsze możesz skrócić mostek, dać taki z większym wzniosem ewentualnie nawet regulowany, a w ostateczności możesz wymienić jeszcze kierownicę na giętą do góry. Jeśli masz tak sprecyzowane wymagania to jedynym rozwiązaniem jest przymierzyć się do roweru i samemu ocenić czy jest ok. Proponuję też nie zamykać się w obrębie dwóch marek tylko przymierzyć też kilka rowerów, np. rowery Cube uchodzą za najbardziej 'crossowe mtb'. 

 

1 godzinę temu, Patataj napisał:

już się wyleczyłem z crossa przez m.in. cienkie opony i brak możliwości założenia odpowiednio szerokich (zbyt mały prześwit między widelcami).

Standardowo do crossa wchodzi 1,75 ale można też znaleźć takie do których wchodzi nawet 2,1 cala więc bym nie generalizował.

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, to chyba jednak zapoznam się z Cube na żywo. Które konkretnie modele są właśnie takie najbardziej zbliżone do crossowej geometrii? Przeglądałem specyfikacje niektórych i zniechęca mnie to, że najmniejsza zębatka w kasecie ma 12 a nie 11 zębów, co przy 40 na największym blacie korby daje dużo mniejsze prędkości przy tej samej kadencji niż 11 z tyłu i 42 (a nawet 44) z przodu - a na tym dość mocno mi zależy, bo mam mocne nogi i mam siłę kręcić wolniej a jechać szybciej.

Dostałem też informacje, jakoby Trek Marlin był jeszcze bardziej wygodny od Hexagona. Podobno ma też super jakości ramę - prawda to? Tylko patrząc na jego specyfikację, to wyposażenie ma bardzo niskich lotów, jeśli ma kosztować poniżej 2500. Podrasowanie go to kolejne koszty, więc nie wiem czy to się w ogóle opłaca dla samej ramy...

Edytowane przez Patataj
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszerzając horyzonty, zerknąłem jeszcze na specyfikację geometrii w rowerze Merida Big Nine 100. Wg cyferek wychodzi, że jej stack, reach i efektywna długość górnej rury (rozmiar L) są niemal takie same jak w rozpisce geometrii Hexagona. Czy można ufać tym opisom i faktycznie pozycja (na siedząco, bo 90% czasu taka będzie podczas moich jazd) będzie w zasadzie taka sama? Oczywiście mogą być różnice wynikające z mostka i kerownicy, ale w końcu wymiana ich to nie duży problem i niezbyt duży koszt. Nie brałem tej Meridy wcześniej pod uwagę, bo nie doczytałem się z opisu, jakoby była rowerem stricte rekreacyjnym, jak to opisuje Kross w swoich Hexagonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...