Skocz do zawartości

[Duży Rower] ale XL czy XXL ?


Twardzki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będzie dłuuugo i treściwie (mam nadzieje) …

Mam zamiar zmienić rower na nowy lepszy a przede wszystkim we właściwym ROZMIARZE.
A więc od początku mam 197cm przekrok 95cm jeżdżę w pomorskim <20km do Bałtyku, a więc płasko po przeanalizowaniu stylu jazdy (zero skakania raczej wole wjechać w ścieżki mi nie znane i dawno nie uczęszczane zarośnięte) jak i dostępności rowerów w dużych rozmiarach stanęło na MTB w stronę maratonu nie XC.

Obecnie jeżdżę na naprawianym Radonie rozmiar 20” http://www.bikekatalog.pl/2009/rowery/2299/Radon.ZR.Team.50/
Przez zbyt wysoko wysuniętą sztycę ułamałem główkę rury pod siodłowej

https://picload.org/view/dcccgcpw/radon_02.jpg.html

Obecnie na przerobionej sztycy przykręconej na stałe do ramy wygląda to tak

https://picload.org/view/dcccgcpp/radon_01.jpg.html

Odległość od środka suportu do środka jarzemka.
Nie mam doświadczenia z innymi rowerami

Po zapoznaniu się z obecnymi standardami okazało się po pierwszych wizytach w lokalnych sklepach ze jestem przed wyborem dużo trudniejszym niż czy to ma być 2x czy 1x, a wielkości ramy XL czy XXL co ogranicza wybór producentów jak i modeli, ale czy na pewno ?

Sklep 1. przymierzałem się do Scotta Scale XL po przymiarce i wyciągnięciu sztycy do bezpiecznej linii wysokość nie mogłem swobodnie wyprostować nogi trzymając ją na pedale w raz z pozycja na kierownicy sprzedawca polecił by lepiej spróbować poszukać czegoś większego na przykład XXL lub inna markę bo zbyt wyciągnięta sztyca też nie jest zbyt dobra (Scotta XXL mogą sprowadzić dopiero na wiosnę nowy rocznik czyli cena katalogowa lub bliska niej) raczej nie robił tego w złej wierze przecież mógł mi sprzedać przymały rower i wymyślić sciąganie egzotycznych sztyc w stylu 450mm. To jedyna marka, która była w sklepie w rozmiarze XL

Sklep 2. Przymierzałem się do Treka Merlin 7 23” 2019 i Cannodale XXL chyba Trail w tym sklepie sprzedawca również doradzał mi, że taka rozmiarówka jest dla mnie odpowiednia czułem się na nich w porządku.

W katalogach producentów często rozmiarówka kończy się na 195cm lub jest rozciągnięta do 200cm chociaż zachowuje parametry ramy bardzo podobne jak konkurencja np. 530mm rury pod siodłowej. Przy mojej obecnej sztycy stalowo/aluminiowej długość sztycy jest odczuwalna chciałbym kupując nowy rower by przed wszystkim rama była optymalna jeżeli chodzi o rurę pod siodłową jak i pozycję na rowerze. Różnica między obecnym 505mm a 530mm nie wydaję się duża w przypadku większości marek w rozmiarze XL nadal pozostaje ogromny kawał rury pracujący nad ramą jak i obciążający mały odcinek ramy wewnątrz czy może wyprowadzicie mnie z błędu konkretnymi argumentami?

Przygotowałem odpowiednia tabelę by ogarnąć przekrój modeli i wymiarów.
Czy znacie inne marki z zaniżona rozmiarówka lub rozmiarach XXL/23” które pominąłem nie znam dostępne w E-sklepach w Polsce lub na podobnym poziomie dystrybucji co Radon/Canyon ?

https://picload.org/view/dcccgcwg/radon_03.jpg.html

Moimi faworytami są:
Prokaliber8 2018 23” 6500+/-
+ 2 blat, Reba, isoSpeed
- Ciężki, okablowanie poprowadzone tragicznie gorzej niż moim rupciu

Merida Big Nine 800 2018 6500+/-
+dopracowana rama, heble slx,11,4kg L, 12,5 XXL ?
+/- 1 blat na GX
-niezbyt polecany Fox

Scott 950 2019 XXL
+lokalny dystrybutor/gwarancja
-no właśnie rama, amortyzator, napęd się nie wyróżniają na +

[ NAIL TRAIL 7 podoba mi się mógłbym nim pojechać wszędzie ale dostępny model w rozmiarze XXL to tylko fantazja ]

Co myślicie o tych wyborach?

Czy w Meridzie można zamontować 2 blat (zdaje sobie sprawę z ewentualnych kosztów wymiany całego zestawu) to chyba ta sama rama co model niżej który ma 2 blat?

Czy ktoś ma informacje lub zna wątki na forach o zużywającym się isoSpeed? Z tego co mi wiadomo to elastomer, który pracuje w różnych warunkach rano może być chłodno popołudnie w pełnym upale czy on się zużywa po nie wiem 2/4 latach czy podlega gwarancji jako integralna część ramy? Nie udało mi się znaleźć informacji w Internecie jak i zamiennika na oficjalnej stronie Treka.

Jeżeli dobrze czytam geometrie Scott będzie miał najbardziej wyciągniętą sylwetkę Trek pomiędzy
a Merida najwygodniejsza/wyprostowaną?

Przymierzam się do wycieczki w poszukiwaniu roweru do trójmiasta w celu chociażby przymierzenia się do modeli, musze sprecyzować konkretne sklepy i modele które mnie interesują(100km☹) , czy ktoś może był nie dawno widział wielki model kurzący się pod ścianą lub może polecić sklepy w który mogę spróbować przymierzyć się do takich modeli w dużych rozmiarach?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Twardzki

Jeśli chodzi o rozmiar to nawet się nie zastanawiaj i bierz XXL. Jestem tego samego wzrostu, noga też jakoś podobnie. Jeżdżę na Superfly 6 z 2014r, a w sumie jeździłem do lipca bo zauważyłem pęknięcie na spawie łączącym górną rurę z podsiodłówką. Na szczęście Trek stanął na wysokości zadania i wymienił mi ramę w ramach gwarancji na model 2017 (ostatni rok produkcji.

Co do wyboru roweru to Wymieniłeś chyba wszystkie modele, którymi sam bym się zainteresował, z Marinem na czele ;)

Spośród Scotta, Meridy i Treka, rama Scotta najmniej mi się podoba. Dodatkowo Trek i Merida dają dożywotnie gwarancje na ramy, w obydwu przypadkach można zamontować przednią przerzutkę. Ten przewód tylnego hamulca w Treku faktycznie mogliby poprowadzić inaczej - ja mam go pod ramą i lepiej to wygląda.

Nie jestem obiektywny ale jeśli w tym momencie miałbym wymieniać mojego Superfly na coś nowszego alu sztywniaka to brałbym Procalibra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli Ci moge cos polecic to spojrz na rowery marki Bulls. Oni maja rozmiary ram dla wysokich i dlugo nogich. W dziale xc maja rozmiary 56 i 61 oraz ich rurki lancuchowe maja 450-460mm, specjalnie pod mocno cofniety srodek ciezkosci. Sam mam rower ktory jest kopia bulls bushtail 29 z 2012. Przy przy przekroku 93-94cm mam rame 57cm i ten rower jest dla mnie po prostu idealny. Dla wysokich jest rownie wazne zeby kierownica byla wysoko a stack w rowerze 56cm ma 651. Ja nawet nie musze juz uzywac podkladek pod mostkiem. Jedna z niewielu firm ktora rozsadnie podchodzi do duzych rozmiarow(dlugie nogi i dosc krotki jak na wzrost tlow to zazwyczaj norma ).

 

https://www.bulls-bikes.com/produkt/bulls-copperhead3rs29-582-17541?sku=582-17541_ZEG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę naciągana ta ich rozmiarówka... W tabelce nie wydaje się tak źle jak porównać to do typowego hardtaila XC, ale w Neuronie jest o połowę krótszy mostek, co ma duży wpływ na pozycję na rowerze. Z fulli Pozostaje Trek Fuel EX 23" albo Santa Cruz Tallboy/Hightower jeśli masz gruby portfel. Możesz też poszukać Speca Stumpjumpera / Cambera z 2018r bo najnowsze nie są już produkowane w rozmiarze XXL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...