Skocz do zawartości

[Piszczące hamulce] Shimano/Tektro -czyczenie bez efektu


djpit

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem roczny rower, przy kupnie sprzedający powiedział że piszczy hamulec z tyłu, fakt przy mocnym naciśnięciu słychać 2 dzielnice dalej.... był chyba od nowości nie myty więc wszytsko wyczyściłem myśląc iż pomoże ale nie... bez zmian.

Co wiem, co zrobiłem:

-Fabrycznie były hydrauliki Tektro - właściciel zmienił na Shimano - nie wiem czemu w nowym rowerze.

-Klocki Shimano B01S żywiczne, tarcze Tektro

- tarcza czyszczona odtłuszczaczem, ścierana drobnym papierem ściernym, klocki moczone w nafcie, troche wypalane, odtłuszczacz, papier ścierny, lepiej się nie da tego wyczyścić.

-wszystko suche nic nie cieknie itp.

 

Co dalej? zmiana klocków na półmetaliczne?

Przód hamuje w miarę ok, nie skrzypi

IMG_20181208_123541.jpg

IMG_20181208_123536.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile klocka zostało? Jak mniej niż pół to możliwe, że już czas na wymianę. Czasem ciężko jest zużyć klocki do końca, bo nie ścierają się ani równo, ani prosto i zwyczajnie wpadają w wibracje i stąd skrzypienie. Możesz spróbować zamienić klocki przód z tyłem i może coś Ci to powie, ale miej na uwadze, że na niedotartych klockach będzie hamować słabiej.

Jakby co to półmetaliczne A2Z lub Jagwire hamują lepiej niż organiczne oryginały Shimano/TEKTRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już robiłem przekładkę ale bez efektu, dziwne że przód ok, aczkolwiek w miejscu nie zatrzyma (wcześniej miałem marketowy rower ale na takich samych hydraulikach shimano i nie było najmniejszych problemów nawet jak były brudne, zatrzymywały w miejscu bez żadnego dźwięku - ale kształt tarcz był zupełnie inny)

Klocków jeszcze dużo zostało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocki i tarcze do wymiany, jeśli chcesz raz, a porządnie problem rozwiązać.
Ewentualnie zdemontuj tarcze, kup odtłuszczacz do sprzęgieł i tarcz hamulcowych, i porządnie je wymyj najpierw pod ciśnieniem z puchy, potem każdy jeden otwór czystym ręcznikiem papierowym nasączonym odtłuszczaczem. Wyczyść również porządnie zacisk. Klocki oczywiście i tutaj koniecznie do wymiany.

Pamiętaj, że nie tylko o piszczenie tutaj chodzi, ale w grę wchodzi również Twoje bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że klocki "trochę wypalane". Możesz spróbować trochę lepiej wypalić, u mnie to pomogło, bez stosowania żadnych dodatkowych środków. Zanieczyszczenia mogły wniknąć głęboko w materiał klocka, dlatego żadne czyszczenie papierem ściernym lub płynami nie pomaga. Ja wypalałem bezpośrednio nad płomieniem kuchenki gazowej, w okolicach minuty na sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 17.12.2018 o 17:28, djpit napisał:

tarcza czyszczona odtłuszczaczem, ścierana drobnym papierem ściernym, klocki moczone w nafcie, troche wypalane, odtłuszczacz,

Odtłuszczacz jaki? Klocki moczone w nafcie i trochę wypalane? Skąd idea? 

IMO tylko pogorszyłeś sprawę. Kup nowe klocki, tarcze wyczyść alkoholem izopropylowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

w nafcie

nafta  nie, nafta jest tłusta, to prawie ON, Masz diesla? Zauważyłbyś tłusty korek wlewu i okolice jak ci pocieknie.

W dniu 17.12.2018 o 17:28, djpit napisał:

klocki moczone w nafcie

Przypomina  mi się Big Cyc , "..potem moczyłem je w zupie , żeby wytępić  łupież...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

klocki moczone w nafcie, troche wypalane, odtłuszczacz, papier ścierny, lepiej się nie da tego wyczyścić.

klocki do wywalenia :) 

Tarcza niekoniecznie, chociaż jak już jest mocno zużyta, to też bym sobie ją podarował.  

Teraz tylko podjąć decyzję czy inwestować od razu, czy przeczekać kiepską pogodą i cieszyć się z dobrych hebli na wiosnę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...