Skocz do zawartości

[piasta] kompatybilność z kasetą szosową 11s


kniaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taką lekką niepewność, czy na tylną piastę Novatec NT-D792SB mogę założyć szosową kasetę Shimano w wersji 11 rzędów ? Piasta opisywana jest co prawda jako MTB/XC, ale spotkałem się również z umieszczaniem jej wśród piast do rowerów szosowych. Może ktoś sprawdzał to organoleptycznie ? W sklepach, niestety informacje są sprzeczne....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta szosowa jest szersza w systemie 11sp. Bębenek 7-11sp nie oznacza, że kaseta będzie dobrze na nim siedziała. Na zwykły bebenek wchodzą tylko kasety 11sp mtb shimano, w szosowych potrzeba bębenka dedykowanego. Oczywiście założyć się da, ale nakrętka będzie łapała ledwo ledwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w tym rzecz, że kasety mtb i szosa 11s różnią się szerokością montażową. Stąd właśnie moja niepewność co do tej piasty. Jakoś nie uśmiecha mi się sprawdzanie tego na własnej skórze.... No bo jak ma załapać ledwo ledwo, to się mija z celem.

A podkładka może być do kasety 10s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest , to do kaset mtb  do 11s , bo właśnie one potrzebują podkładki w przypadku bębenka kompatybilnego z kasetą szosową 11s. Kaseta mtb 11 jest węższa od 11 szosowej. Ewentualnie podkładka może być dana do kasety 10 s szosowej , która ma taką samą szerokość jak mtb. Jeśli nie ma , to najprawdopodobniej  po prostu oszczędzają , a klient kupi jak będzie mu potrzebna. Poproś w sklepie żeby przymierzyli kasetę 11s szosowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, te sklepy, nie chce mi się gadać... Dowiedzieć się czegoś, tak na 100% to po prostu wręcz niemożliwe. Albo nie mają piast, albo nie mają akurat kaset, albo czasu, itp. W jednym mailu przychodzi odpowiedź, że tak, w drugim, że nie. I bądź tu mądry. Najlepiej kupić piastę i przekonać się osobiście jak to jest, a jak nie będzie pasować, to odesłać piastę. Czyli zapłacić bezsensownie za przesyłki, stracić czas, ale za to zostać specjalistą w temacie. Oczywiście żartuję i mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto definitywnie rozstrzygnie to zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz i rację. Dowiedziałem się przed chwilą, że ktoś ma na tej piaście założoną kasetę szosową Ultegry 10s i ma podkładkę. Natomiast nie pamięta, skąd się wzięła ta podkładka. Pomijając tę kwestię, na logikę skoro 10s szosa jest z podkładką, to powinna wejść normalnie 11s bez podkładki i dać się dobrze dokręcić. No chyba, że się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje pewne: nie będą pasować kasety szosowe 11 biegowe, są szersze. Podkładki potrzebne są do 10 biegowych kaset górskich w przypadku tej piasty. Są oczywiście wyjątki: kaseta CS-R8000 11-34 będzie pasować, ale tylko w tym stopniowaniu. Jeśli potrzebujesz piasty do roweru szosowego to może taką kup po prostu. Musi mieć oznaczenie "11 speed road" na bębenku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, g286 napisał:

Informacje pewne: nie będą pasować kasety szosowe 11 biegowe, są szersze. Podkładki potrzebne są do 10 biegowych kaset górskich w przypadku tej piasty. Są oczywiście wyjątki: kaseta CS-R8000 11-34 będzie pasować, ale tylko w tym stopniowaniu. Jeśli potrzebujesz piasty do roweru szosowego to może taką kup po prostu. Musi mieć oznaczenie "11 speed road" na bębenku.

No i właśnie, całe domniemania biorą w łeb...

Czyli szosa jednak nie pasuje do tej piasty.

Ostatecznie mam okazję sprawdzić to osobiście, ponieważ odnalazłem dwóch znajomych, z których jeden ma na kole kasetę szosa 11s ultegry 11-25s , a drugi koło z tematową piastą. Muszę tylko wypożyczyć oba koła, zdjąć kasety i będę wiedział na 120%. Jak to zrobię to napiszę co z tego wyszło. Być może komuś się przyda na przyszłość. W sumie coś czuję, że g286 masz rację i nie będzie pasować, no ale zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zaszłość historyczna wynikająca z kolejności pojawiania się grup szosowych i górskich w Shimano. Bębenek 9 i 10 biegów był identyczny, mtb i szosa go współdzieliły zresztą podobnie jak kasety np 11-32 SLX była przeznaczona do 105 5700. Kasety 10 rzędowe potrzebowały podkładki od strony szprych. Nie szło jednak na dotychczasowym bębenku zmieścić szerszej kasety, problem pojawiał się przy ciasnych zestawach, 11-25 zahaczał by o szprychy pająkiem. Stąd szerszy bębenek ale nie tylko, szprychy od strony piasty też zostały przesunięte więc często przekonstruowania była cała piasta, nie dało się porostu wymienić bębenka.

Jednocześnie w góralach znikły kasety 11-32 i im podobne. Poprzedni XTR, czyi pierwsza grupa 11 rzędowa miał najmniejszą kasetę 11-40, pozwoliło to na wyprofilowane ostatniej zębatki w kształt talerza zachodzącego na szprychy. Nowy szerszy bębenek nie był potrzebny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Da się. Miałem koło tylne z piastą dedykowaną 10/11s oczywiście szosa, na nim kasetę 11/25 oczywiście 11s szosa.Do tego koło na piaście Novateca z założoną kasetą 12/27 10s. też szosa. I tak: po zdjęciu kaset, założyłem kasetę 11s na piastę Novateca. Spokojnie weszła i bezproblemowo się dokręciła. Sukces. Zmierzyłem długości, czy też szerokości bębenków obu piast i okazało się, że są praktycznie identyczne ok. 36,7mm. Różnice kosmetyczne w setnych częściach milimetra. Do kasety 10s jest potrzebna podkładka, na której było wybite : only for 9/10S. Natomiast na bębenku Novateca wygrawerowany napis : 11S compatibile , aczkolwiek bez żadnego dodatku MTB, czy Road....

Czyli, podsumowując : na piastę tylną Novatec NT-D792SB można założyć  szosową kasetę Shimano 11s.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, g286 napisał:

11-25 zahaczał by o szprychy pająkiem

Odkręciłem kasetę z piasty 792 i masz rację, gdyby nie było podkładki to wtedy pająk by zahaczał o szprychy. Na bębenku jest napis 11s Compatible nie 11speed road. W moich oryginalnych kołach z Giant fastroad piasta Giant na bębenku jest kaseta 10rz i podkładka i jeszcze odległość od szprych jest 2-3mm czego piasta 792 nie ma. Podsumowując to nie nie co kombinować z kasetą 11s szosową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Novatec zrobił fajny manewr i praktycznie do wszystkich swoich piast wprowadził bębenki 11s szosowe. Do 771 czy 792 na pewno są bębenki alu na 11s szosowe.
Jedynym wyjątkiem są bębenki stalowe, jeżeli ktoś wymienił na stalowy, to te już obsługują max 10s szosowe.

Także bez problemu w przypadku piast novateca serii D772 czy D792 można stosować w rowerach szosowych na tarcze z kasetami 11s szosowymi

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...