Skocz do zawartości

[RS Revelation] RC 130 mm - nie działa regulacja odbicia?


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

We wrześniu kupiłem Meridę One Twenty 9.XT z tytułowym amorkiem z przodu. Po miesiącu zorientowałem się że regulacja debounce nie ma żadnego wpływu na prędkość, z jaką amortyzator odbija - odbija ciągle tak samo szybko, "sprężynująco", tak jakby był w skrajnym położeniu "królik". Pojechałem z tym do sklepu, w którym rower kupiłem, panowie nie mieli wątpliwości, że nie tak to powinno działać i wysłali amorek do wrocławskiej Harfy, która po 2 tygodniach odpowiedziała, że wszystko jest ok, że tak ma być, ten typ tak ma. Wg mnie, wg kolegi będącego w temacie oraz sklepu regulacja nie działa,  jak powinna.

Jest jeszcze jedno zjawisko, tzn amortyzator nie odbija do samego końca, zostaje jakieś 5-10mm schowany w goleni i można go ręcznie wyciągnąć. Wg Harfy tak ma być, bo w ten sposób się "jakieś ciśnienia wyrównują" - jeszcze nie widziałem protokołu, tyle usłyszałem telefonicznie od sklepu. W ogóle dziwi mnie postawa sklepu, usłyszałem, że "no nie spodziewaliśmy się takiej odpowiedzi".

Bardzo proszę o Waszą opinię, czy opisane zachowanie jest właściwe. Planuję odwołać się od odmowy wykonania naprawy.

Pozdrawiam,
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale z tego co pamiętam to krążyły opinie że Harfa ma takie praktyki że zawsze wszystko jest w porządku i tak ma być. Także ja bym nie odpuszczał, zwłaszcza że z opisu wynika że nie jest to jakiś "niuans" w pracy, tylko kompletny brak tłumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie możliwe że coś z tłumikiem, pomiędzy skrajnymi pozycjami powinna być widoczna znaczna różnica.

Natomiast skoro był u dystrybutora a jeszcze do ciebie nie wrócił to poczekaj aż przyjdzie, możliwe że go jednak naprawili.

Edytowane przez radomir82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, radomir82 napisał:

Natomiast skoro był u dystrybutora a jeszcze do ciebie nie wrócił to poczekaj aż przyjdzie, możliwe że go jednak naprawili.

No niestety wrócił już do sklepu, z którego teraz znów trzeba będzie go wysyłać do Harfy. I tak do skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam kwity od Harfy, mam też filmik, który nagrałem w sklepie, gdzie porównuję do innego RS Revelation: https://photos.app.goo.gl/DuUjyghhoxArhdUE9   (mój rower to niebiesko-zielona Merida na początku). Początkowo sprzedawca (inny niż ten, który przyjmował zgłoszenie) chciał mnie zbyć, że jest dobrze, że mają opinię od gwaranta, że kto im zwróci za przesyłkę itd., ale nalegałem na porównanie i jak zobaczył efekt to zmienił zdanie. Napompowaliśmy obydwa amorki tym samym ciśnieniem 70 psi.

A Harfa napisała dokładnie tak:

Cytat

Opis uszkodzenia: Brak reakcji na regulację tłumienia nawet przy skrajnych ustawieniach. Amortyzator nie wychodzi całkowicie/ nie osiąga pełnej wysokości.

Odmowa uzasadnienie pisemne.

Regulacje działają prawidłowo, ich zakres jest niewielki. W systemie Solo Air Rock Shoxa jest to normalny objaw (nie wysuwanie się). Solo Air wyrównuje ciśnienie pomiędzy komorami. To pociąga nieznacznie razem górne i dolne golenie.

Piszę odwołanie i bujam się z nimi dalej, ale krew mnie zalewa na takie traktowanie klienta.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat RS-y mają szeroki zakres regulacji odbicia, no chyba że Merida zażyczyła sobie taki "tune", ale jeżeli porównywałeś dwa takie same rowery, z takimi samymi amortyzatorami to w tym twoim ewidentnie jest coś skopane z tłumikiem, trzeba rozebrać i sprawdzić czy iglica prawidłowo przesłania otwór w tłoczysku, sprawdzić blaszki/podkładki na tłoku itd.

Co do działania SA to generalnie jest tak jak napisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nieprecyzyjnie to ująłem dlatego jest w "" ale chodzi o to, że jeśli amor ma skok 130mm to golenie przy jałowym obciążeniu wysuwają się na właśnie 130mm. Z relacji autora domniemuję, że harfa twierdzi,  iż tzw. zasysanie skoku jest zjawiskiem normalnym. A ja twierdzę, że w warunkach wyrównanych ciśnień między komorami ma mieć wysunięcie nominalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy nominalne, bo np w Rebie przy 100mm, pomiedzy warga uszczelki kurzowej a korona jest 99-100mm ale sagu juz pokazuje pod 20% i jest to sytuacja zaraz po full serwisie , napompowaniu pod wage i kilku scisnieciach widelca. Tak mam z kazda Reba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez SAGu pokazuje pod 20%?

Jak masz skok 100mm to tyle masz między koroną a uszczelką. Jeśli amortyzator bez obciążenia "zapadnie się" więcej niż 10mm (w praktyce przy 5 nie działa już wyrównywanie ciśnienia) to nie jest to dobry objaw.

Wsadzam zdjęcia reby jaką akurat mam na serwisie. Amor dopiero zdjęty z umytego roweru.20181213_120140_resize.thumb.jpg.c6bf4b451fbac162c9384f69c60c0d63.jpg20181213_120233_resize.thumb.jpg.1e8c943b81e5c48161114fa3f1754253.jpg20181213_120126_resize.thumb.jpg.74c8c76b023b0a241adc0db92b1eeeca.jpg

 

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 21:41, eltomek napisał:

Jest jeszcze jedno zjawisko, tzn amortyzator nie odbija do samego końca, zostaje jakieś 5-10mm schowany w goleni i można go ręcznie wyciągnąć. Wg Harfy tak ma być, bo w ten sposób się "jakieś ciśnienia wyrównują"

I to jest normalne zjawisko, nie ma co tutaj dopisywać jakichś teorii  bo tak działa najnowsze SA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez to z doopy opisalem.... Amor wyprostowany, napompowany pod prawidlowy sag i wage, nieobciazony w wersji- 100mm ma realnie pomiedzy warga uszczelki a korona, 100.14mm. Nie mniej na podzialce na ladze ze 100mm stoi na okolo 3mm pochlonietego skoku. Nie wiem czy jasno wkleilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...