Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Przerzutka trekkingowa a korba MTB


mariuszm

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam w rowerze przerzutkę przednią FD-T4000 (dedykowaną dla korb 48x36x26 czyli 22T) pożenioną z korbą FC-M4050 (40x30x22). Niby działa to dobrze. Jedynie zmiana ze średniej tarczy na dużą (30T->40T) nie zawsze przebiega płynnie; czasem łańcuch potrafi przyhaczyć lub nie wskoczyć poprawnie na zęby. Zmiana z 22T>30T i w dół 40T->30T->22T odbywa się bez problemu. Teoretycznie pojemność przerzutki jest ok, znaczy większa niż potrzebna, ale jej stopniowanie różni się od stopniowania korby. Zastanawiam się czy da się to wyregulować czy lepiej (skuteczniej) zainwestować 7 dych w dedykowaną przerzutkę FD-M4000 i mieć spokój? 

pozdrawiam
Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

3 godziny temu, Forgotten napisał:

Może spróbuj podczas zmieniania na największy blat przycisnąć manetkę dłużej?

Czasem zaskakuje bez przyciskania mocniej, a czasem dopiero za drugim razem.

1 godzinę temu, dovectra napisał:

Inna krzywizna wózka - mogą być problemy.

To kupię dedykowaną. Droga nie jest a może rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ogólnie omijaj osprzęt z grupy alivio. Obecnie to trąca mułem.  Przerzutka trekingowa z zamysłu ma pracować z korbami 48t wiec wstawianie tam korby o 8t mniejszej nie koniecznie musi działać poprawnie. Zawsze można lekko próbować zmienić kąt na rurze podsiodlowej jak jest możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skoro zakres przerzutki jest wporządku i generalnie przerzutka obsługuje większe tarcze to coś jest nie halo z jej wyregulowaniem. Być może przyczyna leży w klamce/manetce. Być może np tarcza korby się na śrubach poluzowała, a może nawet cała korba na suporcie się przesunęła - nie dalej jak dwa tygodnie temu miałam u siebie taki problem :D regulowałam jak najęta - już podejrzewałam magiczne siły o wyciągnięcie linki przerzutki o 1cm :D ...wystarczyło korbę dokręcić...jak to się okazało po paru dziwnych wyrazach :Pskąd to się we człowieku zbiera :D 
Długo już je masz te Alivie? jak długo przerzutki, a jak długo klamki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marylka69 napisał:

Moim zdaniem skoro zakres przerzutki jest wporządku

No właśnie nie jest. Przerzutka jest przeznaczona do napędów z tarczą 44/48 następnie środek - góra 12 zębów, a całkowita pojemność 22 zęby, czyli : 48/36/26 lub 44/32/22,  ( starsze antyki 46/34/24 ). Z korbą 40/30/22 raczej nie będzie to działać tak jak powinno ( prawie na pewno ) prędzej z 48/38/28 czy 42/32/22 ( a i tak nie zawsze ).

Do korb 40/30/22 potrzebna jest przerzutka o pojemności 18 zębów i różnicy środek-góra 10 zębów, czyli dedykowaną do właśnie takich korb. ( można w drodze wyjątku założyć przerzutkę o pojemności 20 zębów od 42/32/22 ale to już bywa różnie, często wózek opiera się o dolne widełki tylnego trójkąta )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 19:15, mariuszm napisał:

Czasem zaskakuje bez przyciskania mocniej, a czasem dopiero za drugim razem.

To ma prawo działać, ale skoro coś nie teges,  no to może czas na zmianę, na bardziej kompatybilną.

Ja osobiście ma stareńkiego 25 letniego LX-a (pod 48 z) założonego do korby 22-30-40.

I działa aż miło, ale tam były najmocniejsze sprężyny w shimano.

W dniu 8.12.2018 o 23:32, Puklus napisał:

Ogólnie omijaj osprzęt z grupy alivio. Obecnie to trąca mułem. 

Nowych nie znam, mam 15 letnią  staruszkę przerzutkę przednią  i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, SoloTM napisał:

No właśnie nie jest. Przerzutka jest przeznaczona do napędów z tarczą 44/48 następnie środek - góra 12 zębów, a całkowita pojemność 22 zęby, czyli : 48/36/26 lub 44/32/22,  ( starsze antyki 46/34/24 ). Z korbą 40/30/22 raczej nie będzie to działać tak jak powinno ( prawie na pewno ) prędzej z 48/38/28 czy 42/32/22 ( a i tak nie zawsze ).

Do korb 40/30/22 potrzebna jest przerzutka o pojemności 18 zębów i różnicy środek-góra 10 zębów, czyli dedykowaną do właśnie takich korb. ( można w drodze wyjątku założyć przerzutkę o pojemności 20 zębów od 42/32/22 ale to już bywa różnie, często wózek opiera się o dolne widełki tylnego trójkąta )

Tylko że koledze chodzi o problem między średnią a dużą tarczą(czyli tarczą która i tak jest mniejsza niż dedykowana), a nie o problemie opierania się wózka na tylnym widelcu. Ale no fakt, coś może nie zagrać jak się tak przekombinuje z doborem zestawu :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 14:28, mariuszm napisał:

Mam w rowerze przerzutkę przednią FD-T4000 (dedykowaną dla korb 48x36x26 czyli 22T) pożenioną z korbą FC-M4050 (40x30x22).

Od razu tak montowałeś, czy najpierw była te dedykowana korba?
Jeżeli zmieniałeś korbę, to wyregulowałeś przerzutkę (między innymi obniżyłeś jej pozycję)?

Ja bym jeszcze trochę posiedział przy regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2018 o 08:05, zekker napisał:

Od razu tak montowałeś, czy najpierw była te dedykowana korba?
Jeżeli zmieniałeś korbę, to wyregulowałeś przerzutkę (między innymi obniżyłeś jej pozycję)?

Ja bym jeszcze trochę posiedział przy regulacji.

Nie, przerzutka została po poprzedniej korbie 44x32x22. Tam nie było problemów. Myślałem, że jak pojemność nie jest za mała to styknie i przy korbie 40x30x22; nie wziąłem pod uwagę kwestii stopniowania. Regulowalem przerzutkę, obniżyłem ją. Poza problemem, sporadycznym ale upierdliwym przy zmianie z 30T na 40T, to nie mogę narzekać. Ale że noga zaczęła podawać to obecnie coraz częściej wrzucam na 40T i wówczas raz zaskoczy a raz nie, tylko łańcuch zazgrzyta.

W dniu 10.12.2018 o 14:09, Marylka69 napisał:

Długo już je masz te Alivie? jak długo przerzutki, a jak długo klamki. 

Przerzutka ma przejechane ponad 11 tys km, manetki nieco ponad 4 tys km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zakres wychyłu też regulowałeś?
Przy tej samej osi suportu inna korba  może np. trochę płycej wejść i trzeba skorygować wychylenie przerzutki.

Problemy z zacinającym się łańcuchem między zębatką a przerzutką miałem przy kombinacji 22-36 z przerzutką FD-M411, która katalogowo obsługuje różnicę 10 zębów. Obecnie pracuje z układem 26-38 i jest ok. Kiedyś też złożyłem korbę 22-32-38, czyli różnica środkowa/blat sporo mniejsza od standardu 28-38-48 i chodziło to bez problemu. Jeżeli dobrze pamiętam, to przerzutka była za wysoko w stosunku do standardu regulacji, bo inaczej haczyłaby o dolne widełki ramy.
Trzeba się przyjrzeć, kiedy i jak ten łańcuch się blokuje, może trzeba jednak trochę podnieść przerzutkę, żeby było więcej miejsca na łańcuch. Zimowe wieczory są długie, można się bawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mariuszm napisał:

Przerzutka ma przejechane ponad 11 tys km, manetki nieco ponad 4 tys km.

No czyli całkiem spoko, myślałam o tym, żeby założyć je do takiego górala na dojechanie do sklepu po bułki. Obecnie ma tam jakieś ruskie byleco. Chciałabym tanim kosztem poprostu uruchomić starego grata po poprzedniej epoce :) 

A dziś mi na fejsie wyskoczyło z jakiejś strony polecającej komplet z aliexpress za ok 57zł. Chyba się skuszę.. co myślicie ? Cła raczej nie nałożą..
z tej aukcji http://got.by/2yn4bb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...