Skocz do zawartości

Coś na ból zęba...


Jaroo91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wypadła mi plomba i zaczął mnie na nowo boleć ząb, którego leczyłem kilka lat temu. Znacie jakieś skuteczne środki przeciwbólowe, które pomogłyby mi wytrwać do jutra? Bo nie dostanę się już dzisiaj do dentysty, a ból jest naprawdę silny... Próbował ktoś kiedyś Gardan? Nie chce wydawać na darmo kasy w aptece :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś stosowało się goździki na ból zęba. Możesz nawet włożyć goździka w dziurę po plombie. Jeżeli dziura jest nieduża to rozgryź i trzymaj w ustach przez jakiś czas. Powinno trochę pomóc. Do tego jakiś Ibum albo coś "ketonalopodobnego''. Tylko do mocnych leków przeciwbólowych dobrze wziąć coś osłonowego na żołądek (np. Polprazol na 20min przez wzięciem tabletki).

 

P.S. Trochę nie ten dział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gardan to Pyralgina.

Imbir i goździki to jak ktoś wierzy w gusła...

Pchanie goździka w okolice miazgi zęba i rozgryzanie może się skończyć cudownym ropniem, ale co kto lubi.

Po pierwsze niczego w ten ząb nie pakuj. Ma być czysty. Płyny do higieny jamy ustnej - Listerine (te alkoholowe mogą szczypać) bądź coś z chlorheksydyną - zapobiegną powstawaniu stanu zapalnego. Przeciwbólowo do wyboru Ibuprofen (Ibum, Nurofen, Ibuprofen itp), Metamizol (Pyralgin, Garda itp), Paracetamol (Apap, Codipar, Panadol), Naproxen (Aleve), Dexketoprofen (Dexak), Ketonal (tego akurat nie polecam), Aspiryna. Oczywiście nie wszystko na raz. Połączyć można np Dexak z Paracetamolem lub Pyralginą. Pyralginę z paracetamolem. Nie łączymy deksketoprofenu z ketoprofenem lub naproxenem.

Wzięcie IPP (Prazol, Polprazol, Helicid, itp) 20 min przed tabletką nic nie da. IPP (inhibitor pompy protonowej) działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego do żołądka i tyle. Musi mieć czas by zadziałał. Przyjmuje się go raz na dobę rano.

Podsumowując:

1. Higiena

2. Leki przeciwbólowe

3. Medycyna ludowa prędzej zaszkodzi niż pomoże w tym wypadku, więc odpuść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, lynx79 napisał:

Gardan to Pyralgina.

Imbir i goździki to jak ktoś wierzy w gusła...

Pchanie goździka w okolice miazgi zęba i rozgryzanie może się skończyć cudownym ropniem, ale co kto lubi.

Po pierwsze niczego w ten ząb nie pakuj. Ma być czysty. Płyny do higieny jamy ustnej - Listerine (te alkoholowe mogą szczypać) bądź coś z chlorheksydyną - zapobiegną powstawaniu stanu zapalnego. Przeciwbólowo do wyboru Ibuprofen (Ibum, Nurofen, Ibuprofen itp), Metamizol (Pyralgin, Garda itp), Paracetamol (Apap, Codipar, Panadol), Naproxen (Aleve), Dexketoprofen (Dexak), Ketonal (tego akurat nie polecam), Aspiryna. Oczywiście nie wszystko na raz. Połączyć można np Dexak z Paracetamolem lub Pyralginą. Pyralginę z paracetamolem. Nie łączymy deksketoprofenu z ketoprofenem lub naproxenem.

Wzięcie IPP (Prazol, Polprazol, Helicid, itp) 20 min przed tabletką nic nie da. IPP (inhibitor pompy protonowej) działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego do żołądka i tyle. Musi mieć czas by zadziałał. Przyjmuje się go raz na dobę rano.

Podsumowując:

1. Higiena

2. Leki przeciwbólowe

3. Medycyna ludowa prędzej zaszkodzi niż pomoże w tym wypadku, więc odpuść...

Zaimponowałes mi tym postem. Skąd taka wiedza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sonnenblumen napisał:

Zaimponowałes mi tym postem. Skąd taka wiedza?

Zgadnij :)

Ale czy autor z tej wiedzy skorzysta to inna sprawa. Polacy bardziej wierzą sąsiadkom, kościelnej armii zbawienia (babcie z nitrogliceryną w spreju co każdego omdlałego w kościele leczą swoimi lekami czy tego potrzebuje czy nie), Goździkowej i pani z kiosku niż lekarzom czy farmaceutom.

Wokół leków przeciwbólowych narosło wiele mitów. Większość to bzdury. Ot choćby, że maść z ketoprofenem nie szkodzi na żołądek. Kwestia dawki i tyle, ale Polacy wiedzą swoje.

Nie odróżniamy leku od wyrobu leczniczego i suplementu diety. Kochamy te ostatnie, choć "w najlepszym wypadku nie szkodzą", bo żaden nie ma udowodnionego działania. Mamy najwyższe zużycie tych suplementów w Europie. Są dużo droższe od leków, a i tak od nich zaczynamy leczenie (choć nic nie leczą). Ale to temat na inną rozmowę.

Pozdrawiam i życzę autorowi powrotu do zdrowia oraz rozsądku w leczeniu bólu zęba, bo nie ma tu żartów wbrew pozorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Eazy napisał:

Goździki zawierają eugenol i mają działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. To nie są żadne gusła. 

Czysty eugenol jest powszechnie stosowany w dentystyce (w tym również do odkażania kanałów zębowych). 

Zgadza się. Podstawowe pytanie "ile?". To że coś zawiera jakaś substancję nie znaczy, że jest jej tyle by działała. Druga sprawa jak jest z jej dostępnością. Co z tego, że zawiera, jak nie przeniknie do miejsca działania. Leki ziołowe są jak najbardziej ok. Tyle, że aby wykonać lek (nie suplement diety czy wyrób medyczny) potrzeba tych goździków bardzo dużo i skomplikowanego procesu by substancję czynną wydobyć nie niszcząc jej. Jeden goździk zrobi więcej szkody niż pożytku. Jest brudny ot choćby, a więc zwiększy ryzyko zakażenia, ostre brzegi dodatkowo miagę uszkodzą itd. 

Jak pisałem zaraz odezwą się głosy tych co wierzą Goździkowej. "Rubta co chceta".

Nie jestem w stanie przekonać wszystkich niedowiarków choćbym wam napisał kim jestem. Chcę pomóc autorowi, bo może sobie kuku zrobić. Szkoda zębów i zdrowia w tym wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wepchnięcie tego w miazgę może nie być szczęśliwym pomysłem, ale ssanie goździka może pomóc uśmierzyć ból i zadziałać antyseptycznie w jamie ustnej. 

Żeby było jasne - to jest opcja, jeżeli nie masz nic innego pod ręką i nie ma otwartej apteki. Nie proponuję tego zamiast środków medycznych a jedynie w przypadku, kiedy nie ma lepszego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoże. Zanim wyssiesz eugenol, to ci się znudzi ssanie. Nie osiągnie żadnego stężenia terapeutycznego, bo wszystko ślina rozcieńczy, a resztę połkniesz. By coś działało musi osiągnąć stężenie terapeutyczne. W innym wypadku "w najlepszym wypadku nie szkodzi". Nie jest to nawet homeopatia. Natomiast może się okazać, że ktoś alergię na te specyfiki i wtedy będzie jazda.

Czasem naprawdę lepiej nie kombinować, bo potem dentysta bądź inny lekarz będzie miał więcej roboty, a pacjent więcej cierpienia.

Płyn do ust na chyba każdy w domu, kto dba o zęby. Leki przeciwbólowe Polacy kochają, więc też każdy coś ma w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Temat został usunięty.Prawdopodobna przyczyna usunięcia:- pkt 2b zasad pisania - brak klamrowego nazewnictwa tematu- podobny temat już istnieje- narusza inne postanowienia i zasady regulaminu forum lub/i polityki prywatności.Zasady pisania na forum: http://www.forumrowerowe.org/topic/9018-zasady-pisania/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...