Skocz do zawartości

[pedały] Shimano PD-M520 - zatrzask


Dadits

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od dłuższego czasu zastanawiałem się nad zakupem pedałów oraz butów na mocowanie. Kupiłem polecany przez wielu zestaw: pedały SPD SHIMANO PD-M520 oraz buty MTB SPD SHIMANO SHM089, zamontowałem je, poświęciłem 1,5h na odpowiednie ustawienie bloków (dalej nie jestem pewien czy tam jak teraz jest dobrze :D ), jednak samo przymocowanie buta do pedału jakoś już mi wychodzi, jednak sam zatrzask trzyma bardzo słabo, to jest tak, że jak jadę  po prostej asfaltowej drodze to but potrafi mi się odczepić przy ciągnięciu nogą w górę. Wystarczy malutkie poruszenie nogą aby but się odczepił. Myślałem, że jak chcę odczepić but od pedału to muszę odsunąć piętę od ramy, wtedy zatrzask powinien puścić, w moim przypadku jest jednak tak, że nieważne w którą stronę ruszę stopą to bez problemu but się odczepia, nawet jak pociągnę nogę bezpośrednio do góry to się odczepi i nie muszę tu siły używać.

Nie wiem czy coś zrobiłem źle przy montowaniu, czy to po prostu wprawy mi potrzeba. Jednak samo odczepianie jest mega irytujące, oczywiście sprawdziłem naciąg sprężyny na pedałach, wszystkie są ustawione na maksa, aby jak najtrudniej było odczepić stopę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo się wypinasz, odsuwając piętę od roweru. Natomiast samoistne wypinanie najpewniej jest spowodowane zbyt słabym dla Ciebie napięciem sprężyn. Zauważ że na obu stronach pedału, na tylnym zaczepie są gniada pod imbusy 2,5 nimi sterujesz napięcie. Najlepiej dokręć wszystkie do oporu, a następnie odkręć  wszystkie o taką samą ilość kliknięć np. 5 (dokręcając oraz odkręcając będziesz czuł i słyszał kliknięcia), i od tej pozycji w czasie jazdy dalej reguluj napięcie sprężyn, pamiętając żeby dokręcać/luzować wszystkie imbusy o taką samą ilość kliknięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Waza napisał:

Natomiast samoistne wypinanie najpewniej jest spowodowane zbyt słabym dla Ciebie napięciem sprężyn.

Właśnie rzecz w tym, że kombinowałem również z tą sprężyną, obecnie wszystkie mam przekręcone na maksa, tak, że odpięcie buta powinno być mega trudne, a niestety nie jest :/

IMG_20181117_094318.jpg

IMG_20181117_094329.jpg

IMG_20181117_094355.jpg

IMG_20181117_094405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, masz dobre jednokierunkowe bloki. Tylko dwa powody Twoich problemów przychodzą mi do głowy, albo jesteś silny jak koń i będziesz zawsze wyrywał nogi z espedów, albo mimo starań źle ustawiłeś bloki i masz je cały czas ustawione na granicy wypięcia. Tutaj masz stary, ale dokładny opis jak poprawnie ustawić bloki, artykuł jest o blokach szosowych ale zasada dotyczy też MTB. Jeżeli chcesz uniknąć potencjalnych problemów z Achillesem to od ustalonej pozycji idealnej cofnij bloki w stronę pięty o ok. 3 mm:

https://magazynrowerowy.pl/bloki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że 520 mają chyba nieco słabszą sprężynę niż wyższe modele. 520 miałem ustawione na 3 kliknięcia a mimo to wypinały się łatwiej niż Deore XT ustawione na minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Waza napisał:

Tylko dwa powody Twoich problemów przychodzą mi do głowy, albo jesteś silny jak koń i będziesz zawsze wyrywał nogi z espedów, albo mimo starań źle ustawiłeś bloki i masz je cały czas ustawione na granicy wypięcia

Jest jeszcze trzecia opcja: złe przymocowanie bloków

Dzięki poradnikowi zamieszczonemu wyżej na nowo przymocowałem wszystko, i jedna rzecz, która mi nie pasowała to to: (załącznik). zamocowałem blok do góry nogami, teraz po zmianie jest żyleta, trzymie jak kropelka sklejone powieki.

Dzięki za pomoc, wyszło na to, że dzban zemnie i nie umiem czytać instrukcji :P

 

uejrIP0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 520 i regulacja działa. Na minimum jest tak lekko, że jeśli ktoś szarpie nogą podczas kręcenia albo skacze i nie panuje nad stopami to sie będzie samo wypinało. Z kolei max jest tak mocny, że potrzeba siły żeby sie wypiąć - co z kolei jest średnio bezpieczne, bo o ile pamiętając o tym się szarpnie i wypnie ale w sytuacji awaryjnej noga naturalnie uciekając nie będzie miała dość siły aby się wypiąć i gleba elegancka. Moim zdaniem sprężyna musi być ustawiona w sam raz, tj możliwie najlżej, ale tak aby nie zdarzyło się żadne samoczynne wypięcie.

 

Co mi przychodzi do głowy to:

- źle przykręciłeś blok. Jakaś blaszka, podkładka czy coś powoduje że w niewłaściwym miejscu się znajduje blok względem buta

- może blok jest odwrotnie zamocowany? Różne rzeczy w życiu się widziało, ludzie różne rzeczy potrafią wyprawiać.

 

But się wpina samoczynnie, stajesz i cyk. Sam mam identyczny zestaw i nie mam żadnego powodu do narzekania poza tym skrzypieniem jakie się zdarzało kiedyś na styku buta i pedału ale ostatecznie u mnie zanikło całkowicie. 

 

Pedał pokazałeś ze wszystkich stron a to nie w pedale bym się dopatrywał wady. Pedał składała fabryka i tam nie ma czego spieprzyć, za to użyszkodnik montując blok coś mógł pomylić. Wrzuć fotki. I też fajnie by było gdybyś wrzucił zdjęcie z wpiętym butem, może coś wywnioskujemy. Ja potem zrobię zdjęcie mojego wpiętego buta w ten pedał, porównasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, skom25 napisał:

Nie zastanowiło Cie że gładką powierzchnię bloku przykładałeś do podeszwy a ząbki miałeś na górze? :D

No właśnie nie zastanawiałem się nad tym kiedy pierwszy raz je składałem, chyba byłem zbyt podekscytowany tym, że zaraz będę zęby tracić :) Tak, wiem, wstyd :) ale przynajmniej już działa normalnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...