Skocz do zawartości

[porada] Charakterystyka rowerów na podstawie parametrów Merida/Marin/Scott


qwell23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

stoję przed bardzo trudnym wyborem nowego full'a

oprócz oczywistych kwestii osprzętu etc. kluczowa jak wiadomo pozostaje rama

Oczywiście rower będzie kupowany z przymiarką etc, natomiast nie ma oczywiście sklepu w którym te 3 marki stoją obok siebie,

wręcz są rozsiane solidnie po kraju - stąd próba znalezienia wstępnej odpowiedzi na pytanie

który wg. Was będzie rowerem najbardziej uniwersalnym z gościnnymi występami na maratonach.

Nie będę, żeby nie sugeorwać odpowiedzi, odnosił się do ich recenzji i opinii z neta,

sam na podstawie suchych danych nie mam szans wyciągnąć żadnych wniosków.

Z góry dzięki za pomoc

 

image.png.0c692bb2caecf5d1214ecf498ce383d5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO najmniej uniwersalna wydaje się być Merida, krótka rama, stromy kąt główki, bardziej ścigancka niż uniwersalna. Dużo bardziej uniwersalny jest Scott (domyślam się że Spark 2019), spokojna główka ramy, przyzwoicie rozciągnięta pozycja. Chociaż jeżeli rower miałby służyć także do ścigania to warto spojrzeć na bardziej dynamicznego Sparka RC 2019, np.:

https://www.scott.pl/produkt/812/4924/Rower-Spark-RC-900-Comp/

Marin z kolei jest bardzo długi, mógłby być dobry dla kogoś o krótkich nogach i długim tułowiu.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten Spark 950 2018, z pewnością bardzo uniwersalny rower, spory skok połączony z kołami 29" z obszernymi gumami, a przy tym właściwie trailowa geometria powinny pozwolić na dużo, nawet w wymagającym terenie. Ale do ścigania to raczej nie bardzo, z pedałami, koszykiem, licznikiem będzie ważył ponad 14 kg, nawet przejście z dętek na mleko niewiele poprawi dynamikę. Chyba że: 

W dniu ‎15‎.‎11‎.‎2018 o 14:55, qwell23 napisał:

z gościnnymi występami na maratonach

traktujesz jako przygodę bez napinki, dla dobrego towarzystwa a nie dla uzyskania przyzwoitego wyniku.

Natomiast rozumiem Twoje wymaganie odnośnie napędu. Mam w dwóch rowerach napędy 2x10 oraz eagla 1x12, i jednak za bardziej wszechstronny uważam 2x10. Eagle dobrze się spisuje w funbike'u, upraszcza kokpit i pozwala mniej myśleć. Ale ma swoje wady, duże różnice w stopniowaniu kasety na miękkich przełożeniach, większa trudność z gwałtownym zmiękczeniem napędu np. w sytuacji szybki zjazd i natychmiastowy stromy podjazd, nawet z gripshiftem jest to nieco utrudnione, a dodatkowo przerzutka z dłuuugim wózkiem i w związku z tym nisko położonym dużym kółkiem napinającym działa jak odkurzacz zbierający w lesie śmieci. Gdzieś w skalistych górach Utah nie ma to znaczenia, ale w Polsce jesienią kiedy wszędzie jest pełno zeschłych liści i drobnych patyków połamanych jesiennymi wiatrami? Ostatnio wróciłem do starego zwyczaju ze ściganckich czasów i znowu wożę ze sobą kawałek starej szprychy, żeby jadąc na eaglu, zatrzymać się co jakiś czas i wydłubać z kasety nawbijane w nią zeschłe liście zaciągnięte przez przerzutkę. Zupełnie nie ma takich problemów z napędem 2x10 bo przy potrzebie gwałtownej redukcji wystarczy zrzucenie łańcucha z blatu na małą koronkę + redukcja 2-3 koronek z tyłu i mamy potężne zmiękczenie w ułamku sekundy. Śmieci ten napęd też nie zbiera bo przy korbie 38/26 i kasecie 11-36 używam przerzutkę ze średnim wózkiem, więc kółko jest dużo wyżej od ziemi niż w eaglu. Na marginesie, IMO  2x10 jest doskonalszy od 2x11 bo, ma trwalsze łańcuchy co jest istotne w MTB, można spokojnie tak ustawić przednią przerzutkę żeby jadąc z blatu używać bez chrobotania cały zakres kasety a małą koronkę z przodu przeznaczyć tylko na ścianki.

Edytowane przez Waza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Śmiem twierdzić że stopniowanie  1-12 przy blacie 32 na skrajnych przełożeniach daje ci to samo co przy napędzie 2-10. Kupując rower z napędem 1-12 trzeba brać po uwagę że często trzeba będzie dobierać przedni blat pod profil trasy i nikt mi tu nie powie że nie dokręcając na zjazdach lub mając za mały blat strace tyle co na podjazdach z niedobranym a za dużym blatem !!! Wydaje mi się że kompletnie nie trafiłeś z porównaniem napędów. Ogólnie posiadam rowerek z napędem 2-11 ale zdarza mi się też pojeździć z napędem 1-12 XO1 i jednak jednoblat jak dla mnie jest lepszy 

Edytowane przez Branza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba różnie rozumiemy terminologię, stopniowanie kasety to różnice w ilości zębów na kolejnych następujących po sobie koronkach a nie jej rozpiętość. Eagle 1x12 ma kasety w których jest ogromna dziura 8T między przedostatnią a ostatnią koronką (42T do 50T), żadna kaseta do napędu 2xX nie ma takiej dziury. Jak pisałem jeżdżę na obu systemach 1x12 i 2x10 i w mojej opinii 2x10 jest bardziej wszechstronny, głównie właśnie dzięki płynnemu stopniowaniu kaset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maratonach średnia jest zwykle poniżej 20km/h. Ciekawe do czego Ci blat większy niż 32, skoro przy 1x12 na blacie 32 możesz jechać pod 40km/h.

Stopniowanie z blatem ma sens w gravelu albo szosie. W mtb blat chyba po to, żeby przywalić w kamulec albo bal.

Co do roweru nie kupił bym żadnego z nich. Przymierz się do gianta trace/amthem. Dużo lepsza propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, TheJW napisał:

Jeździłem i w takich, gdzie średnia dochodziła do 30km/h. ;) Pytanie więc do autora, gdzie będzie się ścigał.

Autor jeździ w Bike Maratonach, o średniej 20km/h to nawet nie marzy :P

Średnia 30 to chyba szosa?

Swoją drogą to w domu stoi już Spark 945 - będzie się działo :) zobaczymy niedługo jakie wrażenia terenowe, mam nadzieje, że się pokochamy

Przy okazji wyszło tabun problemów z przejściem z napędu 1x11 na 2x11 - scott już dobrze dba o to, żeby utrudnić temat

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...