Skocz do zawartości

[porada] wymiana amortyzatora


krzysiek54322

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, skom25 napisał:

No i RS zrobisz serwis w domu, co w przypadku Fox'a takie oczywiste nie jest.

Chyba, że to będzie amortyzator z tłumikiem Charger lub Charger 2, wtedy zabawy jest więcej niż z Foxem.

Tłumik Fit w Foxie można odpowietrzyć strzykawką 20 ml z apteki (trochę zachodu) lub strzykawką od Foxa (mniej zachodu) Na necie są tutoriale, nawet filmiki. Do tego olej wlewa się od góry, a nie od boku jak w Chargerze. Z odpowietrzeniem Fita w Foxie, jest trochę więcej zachodu niż np. z Motion Control w RSie, ale to dodatkowe 15 min.  raz na jakiś dłuższy okres, które może się mile zwrócić podczas agresywniejszej jazdy. Olej w Ficie nie miesza się z powietrzem jak np. w MC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 minuty temu, krzysiek54322 napisał:

A co chce uzyskać po prostu chce zmienić.

Powód jak każdy inny... ale w tym przypadku zmiana nie musi przynieść radykalnej poprawy/polepszenia amortyzacji. Pomijam sensowność ekonomiczną.

 

18 godzin temu, krzysiek54322 napisał:

Fox float 32 factory

Niezależnie od rocznika serwis będziesz musiał komuś zlecić, chyba ,że masz wprawę w takich zabawach. Manitou robisz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie straszcie tym Fox-em.

Przecież podstawowy serwis olejowy z wymianą uszczelek kurzowych to pikuś dla kogoś kto ma dwie ręce i trochę doświadczenia z majsterkowaniem. Może wersja SC jest bardziej udziwniona, ale nie niemożliwa do ogarnięcia w "domu".

Tłumika chyba nie ma sensu co roku robić, jeżeli nic się z nim nie dzieje. Dla większości ludzi powinien chyba działać latami. (jak się mylę to poprawcie, bo ja mam Open Bath RL, więc tłumika zamkniętego nie doświadczyłem jeszcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krzysiek54322 napisał:

A co chce uzyskać po prostu chce zmienić.

I to rozumiem i nie rozumiem. ;-) Marvel to dobry widelec, prosty i dość skuteczny. Łatwy w serwisie. 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek. 

Nie wiem jaką masz wersję mocowania koła, może chcesz przejść na sztywną oś. Dużej zmiany jakości pracy się nie spodziewaj. 

Co do samego Foxa , gdzieś na kanale SzajBajka oglądałem jego test widelca Foxa z odchudzonymi dolnymi goleniami- sztywność koła mocno słabo wygląda w porównaniu z Manitou czy Rckshoxem. Na ile ten spadek jest odczuwalny w normalnej jeździe- nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
9 godzin temu, Dokumosa napisał:

Fox 34 ma sztywność zbliżoną do RS 32.

Temat dotyczy F32, które nigdy nie były w czołówce sztywności.

 

19 godzin temu, Kowal1986 napisał:

Dla większości ludzi powinien chyba działać latami. (jak się mylę to poprawcie, bo ja mam Open Bath RL, więc tłumika zamkniętego nie doświadczyłem jeszcze).

Działać  będzie, ale jak? IMO cały czas się dziwie ,że Fox wycofał tak prosty i skuteczny tłumik jak OB.

10 godzin temu, woojj napisał:

Marvel to dobry widelec, prosty i dość skuteczny. Łatwy w serwisie.

Do tego bardzo szerokie możliwości zmiany charakterystyki tłumienia kompresji powrotu ,czego Fox nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że muszę dbać o mojego FOX-a OB RL 26" :-), bo bardziej udanego egzemplarza już nie dostanę. Najlepiej kupić drugi na zapas jeśli znajdę dobrą używkę - żartuję bo w koło 26" już nie chce inwestować - trzeba patrzeć w przyszłość.

Mojego Fox-a mam od 6 lat, 24 tyś km i nigdy nic z tłumikiem się nie stało. Wszystko działa jak w zegarku. Miał inne felery (migracja oleju), ale wszystko zostało wyeliminowane i po prostu jeżdżę i o nim nie myślę. Niestety anoda już powoli płowieje i pewnie za jakiś czas się wytrze. Dzieje się tak pomimo regularnych serwisów olejowych co 3,5tyś km, wymiany uszczelek kurzowych co 7tyś km i ogólnego dbania o sprzęt. Szkoda, bo luzów na tulejach ślizgowych jeszcze nie ma i pewnie długo można byłoby na nim pośmigać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tłumikach OB rzadko kiedy coś się psuje jednak oleje z czasem tracą swe właściwości no i guma oringów też z czasem się degraduje. Podejrzewam, że po tych 6 latach tłumienie działa w porywach z połową swej siły nominalnej.

W tłumikach zamkniętych już tak kolorowo nie jest. Pomijając ich zapowietrzanie (w niektórych przypadkach nagminne) to np. w chargerach jest gumowy kondom (membrana separująca olej od powietrza), który lubi sobie z czasem walnąć. W przypadku takich tłumików (od których sprawności może zależeć nawet życie) przeglądy robi się prewencyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dokumosa napisał:

po tych 6 latach tłumienie działa w porywach z połową swej siły nominalnej.

Oleje wymieniam regularnie. Nie wiem jak tłumienie kompresji, bo nie mam jak porównać, ale blokada jest twarda. Tłumienie powrotu cały czas działa idealnie, bo w maksymalnym ustawieniu amor wraca powoli jak ślimak.

Widzę, że dla normalnego/przeciętnego użytkownika zamknięte tłumiki to tylko problem...

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy przez co rozumiemy przeciętnego użytkownika. Zaawansowany amator mtb nie musi umieć kręcić śrub ale serwisując rower w wyspecjalizowanym warsztacie topowe komponenty mu nie straszne. Z drugiej strony osobie, która potrafi z zamkniętymi oczami zrobić serwis np. Pike'a a na codzień jeździ tylko rekreacyjnie taki tłumik jest nie potrzebny.

W końcu jest trochę testów w sieci np. Revel vs. Pike czy Yari vs. Lyrik gdzie kilkoro zaawansowanych testerów ujeżdża po kolei rowery raz z jednym i raz z drugim amorem na tej samej pętli  i praktycznie jednoznacznie wskazują, że charger ujawnia swoją magię w bardzo specyficznych sytuacjach a przez 95% dystansu motion control robi robotę równie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...