Skocz do zawartości

[Upgrade] Marin Muirwoods 29er - opony, napęd, manetki


remover

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Octalink jest lepszy tylko w jednym od kwadratu - ma ramiona montowane na wielowpust, które żeby zdjąć i tak potrzebujesz ściągacza. A gorszy jest pod względem łożyskowania od kwadratu, bo ma znacznie mniejsze kulki wewnątrz i jest mniej trwały od suportów na kwadrat.

Zawsze można poszukać w Chinach korby ze zintegrowaną osią, ponoć są całkiem fajne i są rozbieralne - może warto rozważyć.

MT300 jest rozbieralna a kosztuje 136,90 zł (sbike.pl). Tarcze 44-32-22.

Edytowane przez bogus92
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że żadna z osób piszących o większej sztywności zintegrowanej osi względem octalinka nie poczułaby "na ślepo" najmniejszej różnicy :)

@windygray IMHO możesz śmiało brać octalinka. Podstawowy suport Shimano typu BB-ES25 jest tani i mega trwały, a na sztywność korby nie będziesz narzekał.

Zintegrowana oś to nie jest żadna "technologia rakietowa" ani nic o tyle lepszego żeby poczuć to inaczej niż poprzez przeczytanie reklamy producenta i internetowych mądrości. A na pewno do typowych zastosowań do jakich służy taki Muirwoods.

Co ewentualnie bardziej przemawia za zintegrowaną osią, to to, że jest to obecnie standard bardziej "na bieżąco", jest mnóstwo różnych suportów w całym przekroju cenowym i nieco łatwiej się to serwisuje (nie potrzeba ściągacza). 

Edytowane przez m0d
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie gdy zabiłem kilka kompletów łożysk (mistrzem był pressfit Shimano - 2000km i korba prawie przestała się kręcić) to nie udało mi się zabić żadnego octalinka - przeważnie taki suport był przekładny do kolejnego roweru albo sprzedawany i nowy właściciel pewnie jeszcze na nim kręci :) Zwykłe, podstawowe Shimano BB-ES25. Czyli ani najtańszy wynalazek, ani nic "ą-ę" za dziwne pieniądze.

Choćbyś nie wiem jak się zarzekał to podtrzymam to co napisałem wyżej - jakbyś nie wiedział na czym jedziesz to niczego byś nie odróżnił po sztywności :) A na pewno w rowerze typu Muirwoods ewentualne mikroskopijne różnice nie mają najmniejszego znaczenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mając Octalink łańcuch ocierał o prowadnicę przedniej przerzutki przy mocniejszym nacisku na pedały, po zmianie na sztywną oś problem został wyeliminowany. Obie korby to Deore, więc zakładam, że poziom wykonania i zbliżony.

Nie mówię, że różnica jest kolosalna, natomiast jest widoczna. Uprzedzę pytanie czy przerzutka była dobrze ustawiona - tak przerzutka była w 100% dobrze wyregulowana. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu Muirwoodsa i jego korby na kwadrat ;)

Właśnie chyba skończyłem apgrejd, z oryginału poza ramą ;) została właśnie korba (a właściwie same ramiona i suport), koła, hamulce i sztyca. 

  • napęd 1x10, przerzutka i manetka M6000, kaseta 11-42, blat Banless oval 38, łańcuch Connex 10 sG (złoty, a skromny), pedały jednostronne platformy A530
  • opony WTB Venture 700x50 
  • kierownik On-One Geoff na mostku 35 z deca - tu chyba będzie ciut dłużej, ale jeszcze testuję

W nowej konfiguracji napędowej zrobione na razie 90 km, jest super, nic z tyłu nie łomoce na wybojach, trochę dziura miedzy zębatką 15 a 18 wyczuwalna, ale do ogarnięcia. Choć teraz nie wiem czy nie lepiej było 11-36... może wziąłem zbyt zachowawczo, bo w góry się nim nie wybieram, ale pod Agrykole też czasem trzeba podjechać :teehee:

ViuKKwIealWxlpccFPsXxaH9dO9Ut-slnuN4Y-Ds

20200510_153210.jpg

20200511_110618.jpg

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.04.2019 o 12:15, emperex napisał:


3) Chciałbym dostosować ergonomię do moich preferencji tzn. kierownica powinna być wyżej i bliżej – myślę o jakimś mostku regulowanym oraz wymianie kierownicy na bardziej "miejską", taką nieco zakrzywioną w kierunku użytkownika. Jest ktoś w stanie coś polecić?
 

 
Cześć , jaki mostek polecacie do Marin Muriwoods (rama L) w ceku uzyskania takiego właśnie efektu ?

Chciałbym sam go zainstalować, więc proszę o polecenie konkretnego modelu. Dzięki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modeli do wyboru mnóstwo, ważne żeby był do rury 1 1/8" i kierownicy 31,8. Długość trzeba dobrać eksperymentalnie ;) Ja zacząłem od decatlonowego 35 mm ale ostatecznie skończyło się na 50 mm, o takim: https://www.centrumrowerowe.pl/mostek-dartmoor-trail-v-2-pd16553/ tylko że on kierownicy nie podniesie, wręcz przeciwnie. Jeśli ma być wyżej, powinienes poszukac jakiegoś z kątem 17 stopni, albo regulowanego. Albo kierownicę giętą, bo ta oryginalna jest prosta jak drut ;)

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octalaink vs kwadrat trwałość zawsze sprowadza się do jakości łożysk. Niskiej klasy wytrzymują bez względu na na to, czy to ht, czy kwadrat, czy inne wynalazki bardzo podobne przebiegi. Wysokie modele od xt w górę są bardzo trwałe. Większość ludzi zmienia częściej rowery, niż je zajedzie. A jeśli chcesz coś, co Ciebie przeżyje, to kup schimano z lat 70tych rozbieralne na kwadrat. Chodzą w necie od 100 do 200$. :D

 

Co do sztywności różnych suportów.

 

Na torze nadal wszyscy śmigają na duraczu na kwadrat. Także... Wszystkie marketingowe bzdury, to bzdury. Mam kwadrat na 105, nową tiagrę i nie ma różnicy. Jeden pies. Za to wystarczy niski model pougniatać fsa i okazuje się z plasteliny. Wszystko sprowadza się do korby, nie do suportu. A nowe suporty miały być tylko łatwe w montażu, tańsze  w produkcji i lżejsze.

Jeśli kupujesz suport deore za 40 pln, to raczej nie spodziewał bym się zawrotnych przebiegów w górach. XT pośmiga wiele sezonów. Tak wynika z mojej praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Czołem! :)
Odkopuję :P
Zapytałem w innym wątku ale tam nikt mi nie odpisał.
Mam pytanie o kompatybilność:
Obecnie mam:
1. Korba 175mm SR Suntour SIX (przerobiona na 1x) - na kwadracie (z tego co pamiętam 113mm, był ten octalink z postów wyżej, z nową korbą ale po nieco ponad 2 latach coś się skrzywiło i zębatka zaczęła pływać i wróciłem do kwadratu i jest git )
2. Deore RD-M5120 SGS + kaseta 10x 11-36

Czy mogę wymienić "plug and play" na korbę FC-TY501-2 46-30 175mm plus zmieniarka M370 (która była oryginalnie do tej korby co mam obecnie)?
- wiem, że to korba teoretycznie 7/8 ale czy jest szansa że "zabangla" z łańcuchem i tylną przerzutką?
- zmieniarka wiem że 3x ale można ją chyba ograniczyć jakoś? (czyli takie "ghetto" 2x :P)
pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, dzięki za odpowiedź 😁

Obawiam się że offset między zębatkami na korbie może być nieprawidłowy przy takim rozwiązaniu?

EDIT: poza tym pomijając HT2 to obstawiam że koszt 2x zębatka przekroczy koszt korby tourney 😉

Edytowane przez windygray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nieprawidlowy ofset?  Blat na swoim miejscu, środkowa na swoim, zmieniarka 3x właśnie jest przeznaczona do obsługi takiej korby. Ten Suntour podejrzewam ma standardowy bcd 104\64. Więc jak chcesz coś zbliżonego do 46-30, kupujesz blat 46\48T bcd 104 od korby trekingowej i środkowa 32T bcd 104 od korby mtb. Kultura pracy napędu może nieco sie obniży w porownaniu z prawidłowym 48\36, ale powinno działać. Trzeci klik na manetke blokujesz, żeby nie spadał łańcuch.

No a ja na to nieco inaczej patrze "tym samym kosztem można kupić same zebatki i uniknąć zakupu tourney" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też zabieram się za modyfikację mojego Miurwoodsa 2022. W pierwszej kolejności koła, opony na mleku i nowe chwyty. No i myślałem też o wywaleniu kobry na kwadrat.

Wymyśliłem sobie, że pójdę w Deore m5100, żeby z czasem przejść na 1x11.

Czy kupując taki zestaw wszystko będzie pasowało? Największy problem mam z linią łańcucha, czy tu może być problem? Pytanie może banalne, ale nie mam w tej kwestii doświadczenia.

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m5100/FC-M5100-1.html

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deorext-m8000/BB-MT800.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to jest model Muirwoods-a ? Ten najnowszy czy ten poprzedni? Pytam dlatego ponieważ oba te modele miałem okazję przerabiać na różne sposoby.

Jeżeli masz kasetę 9 speed to korba Deore m5100 ma linię łańcucha 52mm i niestety ale to jest zbyt duża wartość dla kasety 9 speed, można się ratować wtedy podkładkami pod blat korby lub podkładkami pod miski suportu przesuwając go bardziej w lewą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Potrzebuję porady. Posiadam Muirwoods-a z 2018 roku rozmiar M. Ponieważ oryginalny napęd powoli się kończy przyszła pora na zmiany. Do tej pory śmigałem na fabrycznych gratach tylko z korby usunąłem największą tarczę. Chcę zmienić korbę na 2 rzędowa i dopasować do niej przednią przerzutkę oraz manetkę. Tył chcę zostawić tak jak jest tzn. 9 biegowy i tylną przerzutkę też. Oraz wymienić łańcuch. Podoba mi się korba FC-M5100-2 posiada ona linie łańcucha 48,8mm 

https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-deore-fc-m5100-2-36-26-175-mm-13644312220

jeśli ona pasuje do roweru to jakie łożyska muszę do niej dokupić? Jeśli chodzi o przerzutkę to zablokowana stara będzie działać z nowa korbą  czy wymienić na 2 biegową? Wiadomo że będzie ona niżej zamocowana niż teraz 

https://allegro.pl/oferta/shimano-przerzutka-przod-fd-m6025-l-2x10-34-9-2rz-12207777465

 czy ta będzie dobra gdzie kąt rury podsiodłowej w rowerze wynosi 73.5 stopnia. A w specyfikacji przerzutki powinno być 66–69 stopni.

O manetce myślę takiej.

https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-deore-sl-m5100-przednie-25-10710483668

Czy to wszystko razem będzie poprawnie działało? Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...