Skocz do zawartości

[do 5000zł] Jaki rower do triathlonu?


Grecco

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Przymierzam się do zakupu roweru - raczej bez różnicy nowy czy już śmigany. Nurtuje mnie tylko sprawa w jakiej grupie szukać sprzętu. Sprawa wygląda tak: mam 35 lat i w przyszłym sezonie zamierzam zaliczyć swój pierwszy triathlon. Nie wygrać, zająć miejsce na pudle czy co tam jeszcze ambitnego, a zwyczajnie ukończyć - może zabawa się spodoba a może nie, zobaczymy. Na rowerku śmigam sporo (85% szosa o standardzie nawierzchni zupełnie różnym, 15 jakieś polne drogi i szutry). Mój sprzęt się mocno zajechał, lat ma ze 20 no i koła 26 cali więc na zawodach bardziej chyba będzie mnie męczył niż trasa. Chcę kupić rower na kole 28 cali. Mogę kupić tylko jeden rower, więc miło by było czasem zapakować grubszą oponkę i zrobić jakąś miły rozjazd w plenerze. Było by idealnie, gdyby na baranka można było dopiąć lemondkę, drugi zestaw kół i zrobić parę treningów i te zawody. Więc pytanko mam, w jakiej kategorii szukać rowerku? Czy rower typu gravel nada się do tego? Może lepszą geometrię będzie miał jakiś cx? A może kąty w rowerach tego typu będą tak ograniczające, że lepiej już kupić zwykłą szoskę? Pytam, bo jak zabawa mi nie podejdzie to nie chcę zostać ze specjalistycznym rowerem. Wiem, że takie przeróbki to nie to samo (pewnie nawet nie blisko) co typowe maszyny TT i mam świadomość, że to tylko kompromis. Może jest tu jakiś triathlonista i coś by poradził. Może jakieś propozycje rowerów? Budżet tak do 5000zł. 

Dzięki za wszystkie rady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ludzi którzy triathlon zwłaszcza w wydaniu sprint smigaja na sprzetach podobnych co twój - 26mtb lekko tuningowane pod szose. Znam też takich co cisną np na pulso od Krossa. Ale  cześć jak się wyciągnęła to zdecydowala się kupic coś  po tańszych szosach (to vento modele np 2). Różnice zdecydowane wg nich. Jeśli zamierzasz startować, regularnie, chcesz odbywać treningi (nie tylko przejażdżki) i potraktować to poważniej to rozglądaj się za szosą, nie gravelem. Tematów odnośnie szukania szos w tym budżecie jest sporo, podobnie zerknij na szosa. Org. 

Najważniejsza kwestia to czy zamierzasz w to iść i na jak poważnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszy raz wystartowałem na dystansie olimpijskim na oponach 26x2,1, 18 letnim rowerze i nie było źle. W tym roku na czymś a lat gravel i gładkich oponach 28x1,6 i było 8 minut lepiej na części rowerowej. Myślę że na szosie urwałbym jeszcze kilka minut (lepsza pozycja, cieńsze opony). Jeśli planujesz startować ze 3 razy w roku to tylko szosa w tym limicie cenowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. A jeszcze mam takie pytanie: jeśli już szosa, to lepsza będzie taka endurance czy bardziej sportowa? Na jakimś kanale Pan twierdził, że na ten endurance lepiej na początek lemondke zakładać bo tak nisko wtedy nie wychodzi i długi dystans lepiej przejechać. Ma to sens, czy olać to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego czy endurance czy sportowa, to nie bardzo mogę się wypowiedzieć, bo mało się zginam i w moim przypadku sportowa nie wchodzi w grę. Akurat tam gdzie startowałem co najmniej połowa ludzi jechała bez lemondki. Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na kadencję. Z moich obserwacji wynika że niska bardzo utrudnia przejście z roweru do biegu. W tym roku kolega z pracy jechał z bardzo niską i przez 2-3 km biegł na sztywnych nogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zę kolega miał sztywne nogi to mnie akurat nie dziwi, pracują przecież inne mięśnie niż biegowe, dwa że są przykurcze podczas dłuższych jazd. Przy siłowej (wolnej) kadencji mogą być nogi po prostu solidnie zmęczone. 

Rower do sportu jaki potrzebuje autor tematu to może być któryś z Krossów, np Vento 4 (5 karbon). Warto przyjrzeć się geometrii uznawanej za 'średnią', poszukać rowerów zbliżonych,(Meridy Scultury np) a czy nówka czy używka to już kwestia budżetu (bo przecież można pomyśleć o doposażeniu wtedy)

Z tych rowerów to typy szosowe. Jeśli szukać coś pod grubszą (aczkolwiek bez bieznikową oponę) to zostaje oczywiście Triban 540 (endurance ale za to sprzęt już uznawany przez wielu za 'zawodowy') 

w budzecie jesli dobrze poszperać można utrafić klasycznego tri np

https://www.goride.pl/triathlonowe/kross-vento-tr-20-2017?gclid=CjwKCAjwu5veBRBBEiwAFTqDwYyUcGKXvWA6MINOq_1zG5xhJvB4tv6vuWKI0jiHaueZtXMlG8mLXxoCHjAQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...