Skocz do zawartości

[Łańcuch] Jaki łańcuch 10 rz.


moomintroll

Rekomendowane odpowiedzi

Shimano odpada.

 

Dzięki Wszystkim za rady. Do końca tygodnia powinienem ogarnąć nowy łańcuch to wstawię w opisie roweru.

@Ilia, uderzenie to raczej nie. Dość często wjeżdżam na strome górki, tym razem się przeliczyłem i złe przełożenia dobrałem. W trakcie podjazdu zmieniłem bieg i trach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że zerwanie dowolnego łańcucha nie jest w sumie niczym nadzwyczajnym. Duże obciążenie - start z patelni lub próba mocniejszego podjzdu na patelni - jest ciężko więc... zrzucenie na korbie na młynek - w takiej sytuacji potrafi zerwać przekaszajacy się na przednich zebatkach nawet łańcuch od krowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle opisałem, ale mam wrażenie że da się to poprawić. Chodzi mi o sytuację w której (i nie jest ona taka rzadka) masz łańcuch na blacie i pod dużym obciążeniem (start albo początek podjazdu) zrzucasz (bo za ciężko) pedałując na młynek (ew środkową jak to 3s). Masz wtedy kumulację, łańcuch wygięty na krótkim odcinku pomiędzy koronkami korby, ząbek który zrzuca unosi łańcuch, wózek przerzutki wygina, moment wzrasta... łańcuch strzela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz będę zimowo i wiosnowo kończył obecny napęd ale jak się ładniej zrobi to zakładam nowy napędzik i właśnie chcę connexów spróbować bo nie miałem nigdy przyjemności. Ale tym razem chcę pójść w jakieś wysokie modele łańcuchów, z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, woojj napisał:

To bardzo dobry łańcuch. Nasze wewnątrz robocze testy potwierdzają lepszą trwałość od campy.... (10)

A jak z jakością zmiany przełożeń? Bo zawsze słyszałem dobre opinie co do trwałości, ale znowuż wielu użytkowników mówiło o gorszej zmianie biegów względem KMC czy Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 godziny temu, cervandes napisał:

właśnie chcę connexów spróbować bo nie miałem nigdy przyjemności

Na początku możesz być rozczarowany.

Z racji swojej sztywności na boki. początki są głośne przy przekosach. Ale jak łańcuch "zmięknie" to jest bardzo git.

Nie wiem skąd słabe notowania 10rz. connexów. U mnie w zestawi z kasetą slx  po 5tys. nie ma zamiaru protestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, łańcuch jeszcze nie został zakupiony.

Czym się kierować przy wyborze łańcucha z Campagnolo? Ten to wersja podstawowa czy jak? https://www.sbike.pl/campagnolo-ancuch-campagnolo-veloce-ultra-narrow-10-speed-o_1396.html

Na stronie producenta nie ma takiej opcji jak: mtb czy coś w tym stylu. Czyli rozumiem, że te łańcuchy są robione tylko pod kątem szosy, triathlonu i hali. Ale przecież to są zupełnie inne warunki pracy. W ogóle ta ich strona skomplikowana jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam napęd 10 rzędowy i z kasetą Shimano hg81 współpracują rotacyjnie 3 łańcuchy (łącznie 7000km). Niedostępny już Shimano hg 75, kmc x10.73 i Shimano hg 95. I powiem że w stosunku ilość przejechanych kilometrów do realnej długości 'na gwoździu' to Shimano hg95 miażdży wprost konkurencję! Hg 95 po ponad 3000km ma obecnie identyczną długość jak kmc po 1200km, miernik do łańcucha też wskazuje na hg95 jako na najmniej zajechanego. Więc raczej nie skreślał bym Shimano z tych wyższych grup...

10 godzin temu, moomintroll napisał:

Czym się kierować przy wyborze łańcucha z Campagnolo?

Zakup łańcuch Campy do podjechanej kasety to kiepski pomysł:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alsew, weź mi wytłumacz jak krowie na rowie bo nie rozumiem. Dlaczego do kasety, która przejechała 500 km nie powinno się wstawiać łańcucha Campagnolo? A do tej samej kasety można włożyć Shimano albo KMC, albo Connexa? To może żeby nie niszczyć łańcucha to kupię najtańszy dostępny na rynku, skończy się łańcuch i kaseta, i blat to sobie wszystko wymienię:icon_lol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, moomintroll napisał:

@Alsew, weź mi wytłumacz jak krowie na rowie bo nie rozumiem. Dlaczego do kasety, która przejechała 500 km nie powinno się wstawiać łańcucha Campagnolo?

Wg tego co możesz znaleźć na naszym forum to Campa produkuje łańcuchy z odrobinę mniejszą podziałką niż Shimano czy KMC. Wyciągając z pudełka nową Campę i np. nowe Shimano ten drugi już na starcie będzie trochę dłuższy. 500km to niby nie dużo ale KMC po takim dystansie może być już około 0,5 cm dłuższy od nowej Campy. Kasetę masz 'ułożoną' pod lekko wyciągniętego KMC i obstawiam że nie przyjmie bez problemów nowej Campy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alsew, wybacz, jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Co to znaczy mieć ułożoną kasetę pod wyciągnięty łańcuch? Dlaczego kaseta mogłaby nie przyjąć nowego łańcucha bez problemów, co się będzie dziać?
Nie rozumiem tego. Bo skoro jeździsz na 3 łańcuchach zmienianych co X kilometrów to łańcuch nr 2 i 3 nie powinien "wejść" na kasetę bo (i tu czekam na wyjaśnienie o które pytałem w poprzednim zdaniu). I idąc dalej: zmiana następuje powiedzmy co 500 km. Kaseta będzie mieć już 1500 km a łańcuch nr 1 dopiero zaczyna drugą 500 km. Czyli też się to nie zgra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zdeklasuje kolegow....

Nowka naped, 3x10, w teorii powodujacy przy prawidlowej eksploatacji najmniejsze przekosy. Korba Deore 615, kaseta Deore 11-36, 3 lancuchy, KMC 10 X10,  Shimano HG95 i HG54. Zamiana srednio co okolo 500km , wiadomo 5 dych w jedna czy druga strone. Calosc napedu zostala wymieniona po okolo........3500km. Pierwszy padl  HG54, czyli odlozylem go pierwszego na bok, poniewaz byl wyraznie dluzszy niz pozostale dwa. Przymiar typu calkowite rozciagniecie wiszacego lancucha. Zeby bylo ciekawiej to nie od niego startowalem a od KMC. Nastepnie wyszla potrzeba przelozenia lancuchow i sciagniecia HG95 i wlozenia KMC, okazalo sie, ze KMC przeskakuje non stop na 11z i dosc czesto na 13, trzeba bylo podpilowac - jakos w okolicy 2500km. Potem jezdzilem przez chwile na 2 lancuchac, czyli nastepna rotacje jednym i drugim i kupilem znow KMC X10.93, ten juz nie mial opcji skakal przy kazdym nacisku na 3 najmniejszych koronkach i na czwartej jak chcialem depnac jak dekiel. Dojezdzilem na nich do konca roku i kupile m do tego kasete i jeszcze jeden lancuh, jezdze teraz na 2szt. bo coraz bardziej przekonuje mnie mysl olegi- kupuje zestaw, jezdze do zarnizecia calkowitego i zmieniam na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, shotgun napisał:

Mysle, ze zdeklasuje kolegow....

Ale co tu deklasować ?

Znam takich co napęd po 1k wykończyli,nawet tu na forum było wiele takich tematów.

Znam też takich gdzie po 10k da się dalej jeździć.

Mój poprzedni deore 617+hg50 11-36+2xkmc10.73 i hg54 wytrzymały ponad 2x więcej niż u ciebie,ale co w związku z tym ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze zdecydowana wiekszosc pisze o przebiegach grubych tysiecy czy kilkunastu tysiecy a ja jakos tego nigdy nie obrabialem... W sumie w stosunku do ludzi tutaj jezdze bardzo malo, a naped wytrzymuje mi bardzo krotko. Np kolega 70kg i wymiana napedu po 15 kkm jazdy po gorach- na jeden lancuch.

Jezeli slowo deklasuje Cie boli to zmien na zdziwie, zaskocze, cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Parafianie, tu nie ma czego porównywać.

 

Jeden jeździ spokojniej, drugi pedałuje ile pary w nogach przez cały kurs. Jeden wali po płaskim zarzyna dół kasety, drugi wciąga się na góry i pagórki. No i najważniejsze, jeden waży 60kg, drugi 90, jeden generuje 100W ciągłej, drugi 200W. Dodajcie do tego piasek, deszcz, pył, wiatr, opory opon i podłoża, umiejętność zmiany biegów, materiał koronek alu vs stal, długość ramienia korby.

 

I jak już to wszystko uwzględnicie to można porównywać ile wytrzymuje jednemu a ile drugiemu.

 

Zupełnie inna historia jest natomiast, gdy ten sam człowiek w tym samym rowerze, stylu i trasach i podobnych warunkach zajeżdża różne łańcuchy czy kasety. Wtedy to można cośtam porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tylko po to to napisalem. Podczas tego uzytkowania srednio wazylem 110kg w ubraniu i jezdze raczej powoli ale silowo z niska kadencja, tak sie nauczylem...Wrzucone, aby uzmyslowic i nie GENERALIZOWAC, ze to nie do konca jest tak, iz dany lancuch musi wytrzymac XXXXXkm.

A co do ostatniego zdania cervandesa, nie gloryfikuje KMC, nie psiocze na Shimano, po prostu w tych egzemplarzach i takim samym uzytkowaniu tak to wygladalo i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...