Skocz do zawartości

[FTP] słaby wynik


spike123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pisałem wcześniej w innym dziale po zakupie trenażera co i jak zamocować.

Teraz nie dają mi spokoju moje wyniki.

Jak to po zakupie nowego urządzenia trzeba było się wykazać.

Do rzeczy

Przez 20min udało mi się pedałować z mocą 150W;) myślę,pewnie jestem słaby,nie trenuje,dużo nie jeżdżę więc tak musi być.

Czytałem trochę o FTP i trafiłem na kalkulatorek

http://bikecalculator.com/index.html

Przez lato byłem na VELO Wisła,zrobiłem w 3,15godz 80km,trasa płaska jak stół.Miałem zrobić pierwszą "setkę" ale z racji tego że zabrałem ze sobą tylko 1litr wody zero jedzenia a było ponad 30 stopni a na trasie żadnego cienia nie było to wiadomo jak próba się zakończyła,zrobiłem 80km i przez 2 dni dochodziłem do siebie.

Przez pierwsze 30km jechałem średnio 27-29km/h oczywiście w miarę przejechanych km średnia spadała dość gwałtowanie,zapewne przez solidne odwodnienie.

Wracają do w/w kalkulatorka,uzupełniłem go swoimi danymi,czyli typ roweru,waga roweru,waga cyklisty,wyszło że przy prędkości 27-29 moc jaką generuje to ponad 200W a tak jak pisałem wcześniej,jestem wstanie z taką prędkością pokonać 30-40km na rowerze mtb.

I teraz pytanie do Was,na trenażerze nie jestem wstanie więcej niż przez 2min pedałować z mocą 200W a według kalkulatorka przy jeździe na świeżym powietrzu robię to bez problemu.

Co przekłamuje? Kalkulatorek czy z trenażerem jest coś nie tak?

Waga 82kg

Rower MTB 10kg 

Trenażer ELITE QUBO DIGITAL SMART B+ 

Macie jakieś pomysły?Zima miała być przeznaczona na trenażer a jednak troszkę się zniechęciłem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z aplikacji ELITE my trening (12msc darmowe) ustawiłem w niej tyle ile wiedziałem czyli wiek i wagę nic więcej,jest tam jeszcze jakaś konfiguracja zaawansowana ale w niej nic nie zmieniałem,jest tam parę opcji 

Kalibracja trenażera

P1,P2,P3 ,power meter link i parę innych ale co trzeba tam zmienić to nie mam pojęcia.

A co do ustawień w kalkulatorku,wiem że przy paru zmianach różnica jest spora ale tak jak pisałem,podałem to co wiedziałem.

Może ktoś w forum dysponuje pomiarem mocy w korbie w MTB i orientuje się jak wygląda wykres mocy przy poruszaniu się po drodze asfaltowej bez wzniesień.

W sumie zamiast nabyć szosę to 90% czasu poruszam się po drogach utwardzonych na MTB:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań szukać winy w przekłamywaniu tylko zacznij solidnie trenować, a za miesiąc będziesz się mógł pochwalić progresem. Twój trenażer raczej nie ma wbudowanego miernika mocy i moc wylicza na podstawie jakiegoś wbudowanego własnego kalkulatorka. Traktuj jego odczyty jako punkt odniesienia do treningu, a nie że twoje FTP obiektywnie wynosi właśnie tyle. Skoro wyszło, że twoje FTP wynosi ok 150W to zupełnie naturalne są problemy z utrzymaniem przez dłuższy czas mocy 200W. Owocnych treningów a kalkulatorki schowaj do szuflady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten trenażer który posiadam ma wbudowany miernik mocy,interesował mnie przy zakupie interaktywny i taki zakupiłem.A co do swojego FTP,nie skupiam się specjalnie na nim bo tak jak pisałem,specjalnie nie trenuje ale nie powiem że zaskoczony nie jestem,ale w sumie 3/4 posiadających trenażer zaraz po zakupie sprawdza swoje możliwości:)

Nie neguje swoich wyników,może faktycznie tak jest jak piszesz.

Pozdrawiam.

W sezonie pokonuje ok 2tyś z racji braku wolnego czasu ale jeśli takowy znajdę to trasy staram się robić w przedziale 40-80km,mało wiem.

Mieszkam w Małopolsce okolice Wadowic,więc znalezienie tu płaskiego terenu graniczy z cudem.Ostatnio pokonałem trasę 42km ze średnią 27km/h a na ogół nie interesowałem się średnimi prędkościami tylko odległościami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy temat na temat ustawienia fabrycznego trenażerów Elite,może się komuś przyda może już o tym wiecie,ja nie więc się po dziele.

Więc tak,w konfiguracji trenażera jest opcja P1 171 P2 186 P3 155 są to ustawienia domyślne.

P1 oznacza 171W przy nachyleniu 6% przy prędkości 20km/h 

P2 186W przy nachyleniu 3% przy prędkości 30km/h

P3 155W przy nachyleniu 0% przy prędkości 40km/h 

Jeżeli to prawda to co piszą na tej stronie:

http://forum.elite-it.com/viewtopic.php?t=101

to nie wiem skąd Elit wziął takie wyniki?

Na płaskim odcinku przy prędkości 40km/h według Elita kolarz generuje moc 155W:)

Kolega na forum miał podobny problem co ja,w rowerze z miernikiem mocy bez problemu notował wyniki powyżej 200W a na trenażerze było to wręcz nie możliwe.

Zamieniłem te ustawienia obliczeniami z kalkulatorka podemnie.

P1 434W

P2 480W

P3 460W

Zapewne te wyniki też nie będą w 100% miarodajne ale wydaje mi się że będą bliższe prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę właśnie że z tego nic nie będzie:)

Wróciłem do starych ustawień.Zastanawiam się czy to też nie jest wina opony,w tej chwili mam oponę do trenażera 26x1,75 czyli dość szeroką a do tego mogę ją dobić jedynie do 3,5 bara więc słabo.Wczoraj nabiłem ją do ok 4 z 2 i poprawa jest dość znacząca,spokojnie mogę cisnąć przez godz 170W.Chyba zmienię oponę na 26x1,25 bo taka mi wejdzie na obręcz.

Jak się coś zmieni dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wazna jest powtarzalnosc wynikow, a nie ich rzeczywista wartosc. Tzn jezeli masz FTP np 250 a wg trenazera 150 to po prostu trenazer je zaniza. Jadac na trenazerze 150 robisz wtedy realnie 250 i tyle. Nie musisz znac prawdziwej mocy. Moc moze byc przeklamana, wazne by byla przeklamana zawsze o tyle samo. Wtedy trenujac wg przeklamanej i tak bedziesz robil postepy tak jakby byla ona w 100% zgodna z prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekłamuje,zamówiłem do mojego MTB oponę tacxa 26x1,25 i było jeszcze gorzej niż na oponie continental 26x1,75.

Może nie chodzi o przekłamywanie jak o to że trenażer jest ustawiony pod oponę typowo szosową czyli 700x23 jeśli chodzi głównie o średnicę.

Po próbach oponowych,zakupiłem rower szosowy i moje przypuszczenia sprawdziły się,bez problemu mogę cisnąć 200W może nie przez cały dzień ale przez dłuższą chwilę co na MTB było nie do osiągnięcia:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...