Skocz do zawartości

[9150] Moots YBB by Punkxtr


Punkxtr

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
19 godzin temu, Punkxtr napisał:

Miło, że pamiętasz bloga. To był kawał świetnego czasu i dobrze go wspominam. 

kurcze, chłopie, ja zaczynałem MTB tak samo jak Ty - na rowerze Grand ;)  więc czytając blog miałem podobne emocje. Masz do tego rękę więc skrobnij coś czasem dla starych subskrybentów - ciebie prosiiiiimy ;)

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trafiłem tutaj z .... youtuba :D, kiedy oglądałem filmik rowerowy (Gravel Bike Vs MTB | Iceland Bikepacking ...). Zaciekawiła mnie tam "amortyzowana" (softail) rama MTB, mianowicie Moots YBB. Spektakularna !
O ile pamiętam z video, to tylne "zawieszenie" pracuje w w granicach ~2cm. Po prostu nie mogę uwierzyć, że przy tylnym widelcu nie ma żadnych zawiasów, a wszystko opiera się na pracy ramy tytanowej. :w00t:. Bez pęknięć zmęczeniowych itd?
Taki rowerek to musi być podróżniczy ideał ....
Tak z ciekawości, nie uważacie że rama aluminiowa (chodzi oczywiście o koszty; ona już pewnie koniecznie na "zawiasach") oraz taka sprężyna+elastomer zapewniłaby niesamowity komfort ? (mowa rzecz jasna o zastosowaniach turystycznych, nie jako konkurencja dla "fulli"). IMO, szkoda że czegoś takiego nie ma na rynku. A może, ktoś coś podobnego przetestował i finalnie całość nie była taka super ?

W dniu 19.10.2018 o 12:33, kococchi napisał:

Cudowny rowerek , kolory  wg uznania 

Całkowicie się zgadzam. "Drewniana" przerzutka dla absolutnych koneserów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kipcior napisał:

Ale to nie słyszałeś nigdy o Suntourze NCX, Canyonie VCLS czy Redsh*t Shockstop i jeszcze paru innych? Masz "zawieszenie" pod tyłkiem i działa na tyle, na ile jest to w turystyku potrzebne.

oczywiście że słyszałem (o Suntourze NCX), ale to jest przecież całkiem inne rozwiązanie. OK, podobno jest wygodniej, ale z drugiej strony (z tego co sobie wyobrażam) wymaga przyzwyczajenia do dziwnego uczucia "odjeżdżania" siodełka. A w tym rozwiązaniu (Moots YBB) po prostu rower jedzie "aksamitniej". A ewentualne "bujanie" (znane z "tanich fulli", w każdym bądź razie tak sądzę) jest zminimalizowane.

Edit: poza tym, to rozwiązanie (Moots YBB) wydaje się "pancerne". Ono pracuje "w idealnej linii" (w przeciwieństwie do tych rozwiązań "sztycowych"). Powstawanie ewentualnych luzów byłoby pewnie mocno ograniczone.

Edytowane przez Robman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Softail do wielu zastosowań może być fajnym rozwiązaniem, ale ciężko jest trafić na taki produkt, który nie ma mankamentów tego pomysłu. 
W przypadku rzeczonego Mootsa problemem jest stukanie podczas odbicia. Przypadłość znana z najprostszych amortyzatorów bez tłumienia. Tutaj jest podobnie - w środku mamy dość twardą sprężynę i kawałek elastomeru, który de facto nie robi nic sensownego. Co więcej nie jest to odpowiednio sztywne rozwiązanie. Natomiast działa i wspomaga na długich trasach. 

Moim zdaniem znacznie lepsze softaile oparte były na wykorzystaniu klasycznego dampera (po fabrycznych modyfikacjach). Np. węglowy Trek STP 400 czy tytanowe Morati HC 1.2. 
W nowych rowerach również można spotkać ten patent - np. BMC czy Trek go stosują. Aczkolwiek jazda na BMC nie podobała mi się - rama wyraźnie wyginała się na boki, a na kocich łbach słychać było denerwujące stukanie. W Treku działa to znacznie przyjemniej. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...