Skocz do zawartości

[Amortyzator] Rock Shox RS-1


RowerowyWariat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zakupu widelca do mojego HT i zbieram informacje na temat RS-1 za dużo na forum o nim nie przeczytałem, poza forum też nie za wiele. Czy miał ktoś może styczność z tym amorkiem, czy naprawdę jest aż taki "giętki" i jak to jest z żywotnością. Bardzo podoba mi się ta konstrukcja upside down lecz martwi mnie to, że te dolne golenie będą obrywać kamyczkami, patykami itd itd ... Może ktoś jeździł, testował albo używa go codziennie. Czekam na opinie, a może jakiś inny ciekawy model polecacie. 

Dzięki za informacje i pozdrawiam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomych w serwisie rowerowym którzy mieli okazję pojeździć na rowerze z tym amortyzatorem. Jeden powiedział że bardzo fajny i czuć że dobrze wybiera, drugi natomiast stwierdził że amor jest tak giętki że już nigdy nie wsiądzie na ten rower :)

Także podobnie jak w internecie, opinie są mocno podzielone. Ja osobiście wolałbym np SID'a w którym serwis zrobisz w domu. RS-1 to kłopotliwy serwis + przymus używania dedykowanej piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie drugi widelec który chodzi mi po głowie to jest właśnie SID, podobno RS-1 ciut lepiej pracuje poprzez tą konstrukcje i golenie są lepiej smarowane ale to chyba jedyna rzecz na plus, chociaż SID pewnie nadrabia tą sztywnością, a przynajmniej tak mi się wydaje po tym co wyczytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki SID i jaka reba bo niektóre SIDy mają konstrukcję identyczną jak reba (te same bebechy). Najnowsze mają Debon Air (tłok sprężyny powietrznej minimalizujący efekt przyklejenia) i tłumik charger powodujący z kolei lepsze przyklejenie koła do podłoża. Wcześniej SID nie różnił się od reby niczym poza masą. Odnośnie "miękkości" to jest to kwestia regulacji (ciśnienie, objętość komory pozytywnej, kompresja).

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym zaryzykował stwierdzenie, że RS-1 bardziej sprawdzi się w fullu XC, gdzie brak jego sztywności jest chociaż częściowo niwelowany przez pracę ramy przez co staje się bardziej przewidywalny. Jak chcesz podobny efekt w sztywniaku na klasycznych goleniach, nie tracąc większości podobnych parametrów, to poszukaj czegoś z zerowym offsetem... o ile "reach" ramy pozwala. Znajomy to przerabiał, podobno lepiej wybiera małe nierówności na podjazdach kosztem stabilności w łukach. Ścigancki sprzęt nie na każde warunki. Jak jest mokro to podobno biednie się tym zjeżdża, szczególnie na ściółce trzeba uważać, jak się za mocno poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dokumosa

I własnie o to chodzi, że 100-200g w porównaniu do Reby powoduje utratę sztywności. Jeździłem na dwóch SIDach i na dwóch Rebach. Lepsza precyzja skrętu na Rebie jest wyczuwalna. Oczywiście nie znaczy to, że SID jest nie do jazdy. To widelec XC pod wyścig i pewne kompromisy są do wybaczenia. Nie bez powodu RS zrezygnował w nowszych SIDach ze skoku powyżej 100mm.

Edytowane przez Lumperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
14 godzin temu, Dokumosa napisał:

Najnowsze mają Debon Air (tłok sprężyny powietrznej minimalizujący efekt przyklejenia)

DebonAir to z założenia zwiększona negatywna komora powietrzna . Tłok o zmniejszonym tarciu to dodatkowa sprawa,ale nie jest ściśle powiązana z określeniem DebonAir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując SID sztywnością też nie powala na kolana, wersji tego SID'a dokładniej nie pamiętam, na pewno to world cup był z hydrauliczną manetką, któregoś razu przez przypadek go znalazłem gdzieś w internecie niby mało używany za 2000 z hakiem jak dobrze pamiętam, ale nie jestem pewnie do końca czy używany world cup to dobry pomysł, ten RS-1 zdjęty z nowego roweru to już sprawa inaczej wygląda, jeśli naprawdę jest zdjęty z nowego roweru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...